zarządzanie pracownikami szef tyran rady jak pracować

25 mar 2019

Zarządzanie zespołem pracowników – jak to robić? 23 porady

Chciałbyś stworzyć zgrany team? Potrzebujesz radę jak współpracować z ludźmi, aby Twoja firma skutecznie działała? Dobrze trafiłeś! Efektywne zarządzanie zespołem pracowników to jedna z najważniejszych umiejętności dobrego menedżera. A lojalny i zgrany zespół to ważny kapitał każdej firmy – niezależnie od branży. Bo to przede wszystkim ludzie tworzą i rozwijają biznes. O ile są właściwie kierowani…  Jak efektywnie zarządzać zespołem pracowników, aby wydobyć z nich to, co najcenniejsze? Poznaj 23 kluczowe rzeczy, o których musisz wiedzieć, by wzmocnić lub rozpocząć swoje zarządzanie zespołem!

Zarządzanie zespołem pracowników 

Zarządzanie zespołem pracowników, to nie błahostka. To praca z ludźmi i Twoje błędy mogą mieć na nich wpływ. Nie jest to znowu aż takie straszne i przerażające zadanie, o ile będziesz pamiętał o kilku ważnych rzeczach. Dzięki nim z pewnością uda Ci się stworzyć zgrany zespół, z którym będzie Ci się świetnie współpracować. A Twoi pracownicy będą Ci wdzięczni, że potrafisz nimi dobrze zarządzać. Zapoznaj się z poniższą listą i dowiedz się, jakie mamy rady na efektywne zarządzanie zespołem pracowników.

Zarządzanie zespołem pracowników, to nie błahostka Click To Tweet

23 rady –  lista najważniejszych rzeczy 

1. Właściwie dobieraj ludzi

Zarządzanie zespołem zaczyna się już w momencie procesu rekrutacji. To, kogo wybierzesz do dalszej współpracy, jest niezwykle ważny. Zawsze zastanów się, kogo naprawdę potrzebujesz do zespołu i w jakim celu? Nie wybieraj kolejnych kandydatów podobnych do obecnych pracowników. Nie potrzebne Ci klony, lecz indywidualne i kreatywne jednostki. To właśnie takie osoby wniosą nową energię i pomysły do zespołu, dzięki czemu biznes będzie się lepiej rozwijał.

2. Bez zaufania ani rusz…

Każda z osób obecnych w Twoim zespole pracowniczym, powinna dostać na start kredyt zaufania. Nie możesz ciągle kontrolować, nachodzić i podejrzewać swoich pracowników. Pozwól im się wykazać i daj przestrzeń do działania. Dopiero po wykonanej przez nich pracy, sprawdzaj rezultaty, wprowadzaj korekty bądź zgłaszaj swoje uwagi.

Każda z osób obecnych w Twoim zespole pracowniczym, powinna dostać na start kredyt zaufania. Click To Tweet

3. Komunikacja to podstawa w zarządzaniu zespołem

Ludzie nie będą ze sobą współpracować, jeśli nie będą potrafili się dogadać. Dbaj, więc o dobrą komunikację, nie tylko po to, by wiedzieć, co dzieje się w zespole, ale i integrować ludzi. To podstawa efektywnego zarządzania zespołem.

4. Nie krytykuj ani nie lekceważ prośby o pomoc

Czasami lepiej, że pracownik poprosi kolegę lub koleżankę o pomoc, niż jakby miał wcale nie wykonać zadania lub zrobić je źle. Nie oceniaj go od razu za niekompetentnego i nie skreślaj z listy. Wzajemna pomoc świetnie integruje zespół. Dobrze, abyś Ty również zawsze służył pomocą oraz był osobą, na której może polegać Twój zespół. Niech nie boją się zadawać Ci pytań lub prosić o rady.

5. Doceniaj pomysłowość i… myślenie

Pracownicy dzielą się na dwa typy – tych, którzy robią oraz tych, którzy robią i przy tym myślą! Zdecydowanie to ten drugi typ usprawni działanie firmy i pomoże wyprzedzać swoimi pomysłami konkurencję. Jak więc następnym razem zareagujesz, kiedy pracownik zrobi coś inaczej lub niezgodnie z Twoją wizją? Może, zanim z marszu odrzucisz jego pomysły, warto zastanowić się, czy na pewno są takie fatalne… Być może to właśnie on wykazał się większą kreatywnością, niż myślałeś… Czasami warto rozważyć i docenić twórcze myślenie. A przede wszystkim warto, choć wysłuchać propozycji składanych przez pracowników. Niech czują, że ich zdanie też się liczy i nie jest Ci obojętne.

6. Zarządzanie zespołem – Pozwól na samodzielność 

Jakiego pracownika bardziej byś cenił: tego, który tylko czeka na gotowe instrukcję czy tego, który sam wykazuje inicjatywę i zabiera się do działania? Pamiętaj, że nie wszystko musisz wytłumaczyć krok po kroku… Pozwól, aby raz po raz Twój zespół pracowników działał samodzielnie. Nawet jeśli wykona coś źle i się pomyli, na pewno nauczy się czegoś na przyszłość. A nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. Im bardziej samodzielny team uda Ci się zbudować, tym mniej czasu w przyszłości będziesz musiał poświęcać na niektóre sprawy. I wreszcie będziesz mógł spokojnie wyjechać na urlop… Czasami warto odpuścić, by pozwolić ludziom nauczyć się, być bardziej samodzielnym.

7. Oceniaj pracę i sumiennie rozliczaj zadania

To normalne, że musisz oceniać pracę swoich pracowników. Pracę, lecz nie ich samych. Dlatego, miej na uwadze, jakich używasz słów. Nie krytykuj kogoś i nie mów mu, że jest beznadziejny, lecz bazuj na tym, co zrobił. Rozliczaj go z zadań i udzielaj informacji zwrotnej. Dzięki temu nie ucierpi jego samoocena. Obiektywną ocenę zaś ułatwi Ci wcześniejsze ustalenie kryteriów wykonania danego zadania. Łatwiej też zweryfikujesz czyjąś efektywność.

8. Nagradzaj, ale mądrze!

W dzisiejszych czasach już nie na wszystkich działają pieniądze. Pamiętaj, że jeśli masz wyjątkowo dobrego i skutecznego pracownika, musisz go nagradzać i doceniać.  Inaczej pójdzie sobie gdzie indziej, a Twój zespół sporo na tym ucierpi. Sprawdź więc, na czym naprawdę zależy Twojemu pracownikowi? Co jest dla niego ważne? Być może wystarczy zmienić mu nazwę stanowiska, uelastycznić czas pracy lub po prostu poklepać po ramieniu i powiedzieć dobre słowo. Zawsze zwracaj uwagę, nie tylko na to, kogo i za co nagradzasz, ale też jak!

9. Krytykuj konstruktywnie

Niestety, nie każdy pracownik zasługuje na nagrodę. Pewnie nie raz się zdarzy, że komuś będziesz musiał wytknąć błędy. Zawsze jednak konstruktywnie uzasadnij swoje zdanie. Nie bój się mówić o tym, co Ci nie odpowiada. Nie możesz być zbyt pobłażliwy, bo inni wejdą Ci na głowę. Efektywne zarządzanie zespołem to także trzymanie dyscypliny. Nie nadużywaj jednak swojej „władzy”, byś nie stał się tyranem, a raczej obiektywnym i sprawiedliwym liderem.

Szkolenia dofinasowane - blog

10. Zwróć uwagę na indywidualne zdolności

Należy pamiętać, że każdy pracownik, może być dobry w innej dziedzinie i mieć swoje indywidualne zdolności. Dobrze, aby mógł je wykorzystać na poczet całego zespołu, bo to właśnie ze współpracy pochodzi prawdziwa wartość. Jednak, aby to osiągnąć trzeba właściwie zarządzać nie tylko całym zespołem, ale i każdym jego członkiem. Prawdziwy lider jest po to, aby wykrzesać z ludzi wewnętrzny potencjał.

11. Zarządzanie zespołem. Wyznaczaj cele

Ale nie byle jakie! Niech każdy cel, ku któremu chcesz pokierować swój zespół, będzie zgodny z metodą SMART. A więc: Prosty (ang. Simple), Mierzalny (ang. Measurable), Osiągalny (ang. Achievable), Istotny (ang. Relevant) oraz Określony w czasie (ang. Timely defined). Właściwe wyznaczanie celów, ułatwi Ci efektywne zarządzanie zespołem pracowników. A kiedy uda Ci się opanować tę umiejętność, odniesiesz upragnione sukcesy.

12. Zadbaj o organizację i tworzenie planów działania

Chaos jest niedopuszczalny. To Ty musisz panować nad ludźmi. Jeżeli na początku wszystkiego dobrze nie zorganizujesz i nie ustalisz, później tym ciężej będzie Ci okiełzać powstały bałagan. Naucz się kontrolować wszystkie etapy pracy. Planuj i przewiduj zdania z wyprzedzeniem. Korzystaj z programów i aplikacji, które ułatwią ci właściwą organizację oraz zarządzanie czasem.

Chaos jest niedopuszczalny Click To Tweet

13. Kontroluj sytuacje, ale na luzie!

Wyznaczaj, co jakiś czas spotkania zespołu (nawet 10–15 minutowe), aby wiedzieć, co się dzieje i na jakim etapie są podjęte prace. Pokaż swoje zainteresowanie i zaangażowanie. Niech to nie będą spotkania, na których tylko żądasz przedstawienia ścisłych statystyk czy raportów. Niech będą to spotkania, podczas których każdy może się swobodnie wypowiedzieć, zgłosić swoje spostrzeżenia i uwagi. To scala zespół i łączy Cię z nim! Swobodne dyskusje przy kawie, mogą zdziałać więcej niż stresujące wezwanie pracowników „na dywanik”, by srogim wzrokiem zlustrować ich zza biurka.

14. Zarządzanie zespołem. Dbaj o relację

Organizuj spotkania integracyjne i dbaj o pozytywną atmosferę. Niech ludzie czują się przy Tobie swobodnie. Nie bądź szefem wampirem, który tylko wysysa z nich energię… Czasami to Ty musisz stać się tą osobą, która podładuje czyjeś bateryjki, doda otuchy bądź zmotywuje. Wykazuj empatię, a nie obojętność. Zobaczysz, że ludzie to docenią i pokochają Twój sposób zarządzania zespołem.

15. Zidentyfikuj swój zespół i pełnione w nim role

Wiedza z psychologii często się przydaje – szczególnie przy zarządzaniu zespołem pracowników. Pewnie słyszałeś, że ludzie w grupie przyjmują określone role. Dobrze, abyś wiedział, kto jest osobą dominującą, kto pełni rolę łącznika a kto wspierającego. Zidentyfikuj typy osobowości ludzi, którymi zarządzasz oraz poznaj ich styl działania. Czy wiesz, kto w Twoim zespole pełni rolę zadaniowca, myśliciela, błazna, buntownika bądź kozła ofiarnego?

16. Zarządzanie zespołem. Właściwie rozdzielaj i dziel zadania

Kolejny powód, dla którego warto byś dobrze znał swoich pracowników i ich zdolności, jest taki, abyś właściwie rozdzielał między nimi zadania. Są osoby, które lepiej sprawdzą się w zadaniach umysłowych i monotonnych bądź takie, które lepiej wykażą się w działaniu pod presją czasu. Rozdzielaj zadania stosownie do predyspozycji. Poza tym pamiętaj, by delegować obowiązki sprawiedliwie. Nie może być tak, że jeden pracownik będzie pracował za czterech, a drugi nic nie robił. I jeszcze jedna ważna rzecz – zawsze dziel duże projekty na mniejsze. O wiele łatwiej będzie się za nie zabrać.

17. Zarządzanie zespołem. Szukaj wewnętrznej motywacji 

Nie tylko w sobie, ale i w ludziach. To ich przede wszystkim musisz motywować każdego dnia. Niech ich motywacja nie będzie tylko powierzchowna. Wydobądź z nich prawdziwe zaangażowanie, zgodne z ich wartościami. Zadbaj o to, aby Twoje systemy motywacyjne były dobrze dobrane i skonstruowane. Przeczytaj o „10 najlepszych sposobach na motywowanie pracowników.

18. Wymagaj na miarę możliwości

Bez dwóch zdań musisz być wymagający, ale pamiętaj, ile, co i od kogo możesz wymagać. Rozliczaj z wykonanych zadań, biorąc pod uwagę dostępne danej osobie możliwości i predyspozycje. Kiedy jednak widzisz, że kogoś stać na więcej – podnoś poprzeczkę.

19. Bądź asertywny i stanowczy w zarządzaniu zespołem

Nie możesz na wszystko się zgadzać czy pozwalać pracownikom, nawet jeśli bardzo ich lubisz. Muszą wiedzieć, do kogo należy ostateczne zdanie. Nie pozwól, aby na nie wpływali czy wywierali na Tobie presję. Jeśli podejmiesz jakąś decyzje, trzymaj się jej. Inaczej stracisz w ich oczach, jako autorytet. Szybko zobaczą, że łatwo Tobą manipulować…

20. Wydawaj konkretne i zrozumiałe polecenia

To, w jaki sposób komunikujesz zadania pracownikom, jest bardzo ważne. Liczy się nie tylko Twój ton głosu czy odpowiedni dobór słów, ale i jasny oraz konkretny przekaz. Zawsze upewnij się, że pracownik cię dobrze zrozumiał.

21. Konflikty rozwiązuj u źródła

Nie odkładaj konfliktów na później, lecz rozstrzygaj je na bieżąco. Często z małego nieporozumienia może rozpętać się prawdziwa burza, jeśli w porę nie wkroczysz do akcji! Na drodze lidera na pewno napotkasz niejeden problem. Nie załamuj się, lecz potraktuj go, jako kolejne wyzwanie. Bo przecież samo zarządzanie zespołem, to nieustane wyzwanie…

Nie odkładaj konfliktów na później, lecz rozstrzygaj je na bieżąco Click To Tweet

22. Zarządzaj zespołem na każdym etapie

Zarządzanie zespołem pracowników jest ważne na każdym etapie podjętej współpracy –  począwszy od rekrutacji, a kończąc na ewentualnym pożegnaniu pracownika. Dlatego zachowuj dobre relacje nawet z tymi pracownikami, którzy już odeszli z firmy. Nigdy nie wiadomo, czy kiedyś nie wrócą bądź czy nie okażą się dobrymi partnerami biznesowymi. A Twoi aktualni pracownicy na pewno zauważą i docenią, w jaki sposób żegnasz się z ich poprzednikami.

23. Zarządzanie zespołem. Dbaj o rozwój i perspektywy 

Jako osoba odpowiedzialna za zarządzanie zespołem, musisz dbać nie tylko o swój rozwój, ale i rozwój swoich podwładnych. Dawaj im perspektywy zdobywania nowej wiedzy i doświadczenia. Szkolenia pracowników to niezbędny element, który na pewno się opłaci.  Ponadto warto również korzystać z dofinansowanych szkoleń, które nie obciążą zbyt mocno budżetu Twojej firmy.

Efektywne zarządzanie zespołem pracowników – najważniejsza rzecz!

Przed chwilą przeczytałeś dość długą listę rzeczy, o których powinieneś pamiętać zarządzając zespołem. Wiadomo, że każdy z tych elementów jest ważny. Co jednak z tego wszystkiego jest najważniejsze?

Otóż najistotniejsze jest to, abyś miał na uwadze, że efektywne zarządzanie zespołem pracowników, to nie tylko używanie zaawansowanych programów do organizacji, statystyk sukcesów i porażek czy stosowanie algorytmów do przydzielania pracy. To przede wszystkim poznanie swoich pracowników, jako ludzi, dostrzeżenie ich potencjału i inspirowanie do działania. Tak, więc, aby dobrze i mądrze zarządzać zespołem, trzeba przede wszystkim być człowiekiem, za którym inni będą chcieli (a nie musieli) podążać. Pamiętaj o tym, a Twoje zarządzanie zespołem stanie się kluczem do sukcesu każdego przedsięwzięcia. Bo to właśnie ludzie są siłą napędową, która prowadzi do osiągania zamierzonych celów. Nie bez podstawy mówi się, że organizacja jest na tyle silna, co jej najsłabsze ogniwo zespołu.

Zarządzanie zespołem – podejmij wyzwanie

Tak naprawdę nikt się nie dowie, czy potrafiłby dobrze zarządzać zespołem, dopóki tego nie spróbuje. Dlatego jeśli masz ku temu okazję – podejmij wyzwanie. Pamiętaj, że niektórych rzeczy możesz się wyuczyć – choćby biorąc udział w szkoleniach z Zarządzania Zespołem. A może już zarządzasz zespołem pracowników i chciałbyś robić to efektywniej? Nasze porady w artykule to jedno, a drugie to opanowanie umiejętności w praktyce. Czasem dobrze jest podszkolić się pod okiem doświadczonych trenerów.

 Dobrochna Stróżyńska
Redakcja MTConsulting

2 thoughts on “Zarządzanie zespołem pracowników – jak to robić? 23 porady”

  1. Fajny artykuł, bardzo trafne porady :). Ja staram się cały czas ulepszać model zarządzania w mojej firmie. Ostatnio zdecydowałem się na podyplomówkę MBA z zarządzania na WSKZ-ecie i to był strzał w dziesiątkę. Jestem już na drugim semestrze i widzę ile te studia mi dały. Kazdemu menedżerowi polecam staly rozwój, nie ma co osiadać na laurach

  2. Przeczytałem z uwaga każde słowo, postaram się chociaż część wprowadzić w życie współpracując z moimi podwładnymi. Bardzo fajny artykuł i dodaje mi sporo odwagi, której jak na razie troszkę mi brakuje.
    Bardzo dziękuję za możliwość skorzystania z tych porad

Comments are closed.