motywowanie pracowników

18 sty 2018

Motywowanie pracowników – 10 najlepszych sposobów

Motywowanie pracowników przekłada się na wydajność i produktywność całej firmy! Podobno każda jedna złotówka przeznaczona na rozwój pracownika to 170 procent zysku dla pracodawcy. Warto o tym pamiętać, prowadząc biznes i zadbać o odpowiednią motywację osób zatrudnionych w firmie.

Motywowanie pracowników- brak motywacji oznacza brak efektów

Bez chęci do działania i odpowiedniej atmosfery w pracy, wyniki osiągane przez pracowników nie będą najlepsze. Ponadto może pojawić się problem z nadmierną rotacją w firmie, co doprowadzi do zastoju, a w konsekwencji – problemów finansowych firmy. Należy, więc wiedzieć, jak zadbać o dobre samopoczucie pracowników i spowodować, by należycie wykonywali oni swoje obowiązki. Co musisz robić? Oto 10 najlepszych metod na motywowanie pracowników!

1. Nagradzaj pracowników

Nic tak nie motywuje pracowników, jak podwyżka, awans na wyższe stanowisko czy premia za dobrze wykonaną pracę. Warto wziąć to pod uwagę i co jakiś czas decydować się na taki ruch. Szczególnie w przypadku tych pracowników, którzy rzeczywiście starają się bardziej niż inni. Będzie to doskonała motywacja nie tylko dla nich, ale również ich kolegów, którym pokażesz w ten sposób, że również oni mogą zarabiać więcej. Czasami najlepszą nagrodą jest też zwykła pochwała, dlatego nie bój się chwalić i dostarczaj pozytywnej informacji zwrotnej za dobrze wykonaną pracę.

Uważaj jednak, by nagradzanie nie było tylko jednym sposobem na motywowanie pracowników! Jak bowiem twierdzi Anna Słomowicz z Akademii Zatrudnienia, potrzebne są też inne narzędzia – w przeciwnym wypadku więź pracownika z przedsiębiorstwem nie będzie zbyt trwała…

2. Buduj zaufanie

Sukces osiągnąć możesz tylko wtedy, gdy będziesz dla swoich pracowników wsparciem i nie będziesz zapominać o ich interesach. Nie powinieneś traktować pracowników, jak swoich podwładnych i dawać im do zrozumienia, że to Ty tu rządzisz, by pracowali efektywnie. Dawaj pracownikom feedback, dbaj o dobre relacje z nimi i pokaż im, że mogą na Ciebie liczyć. Zbuduje to poczucie zaufania i dobrą atmosferę, dzięki czemu Twoi pracownicy będą chętniej wykonywali swoje obowiązki.

[bctt tweet=”Dawaj pracownikom feedback, dbaj o dobre relacje z nimi i pokaż im, że mogą na Ciebie liczyć” username=”Maniek_ZEN”]

3. Pomagaj pracownikom w rozwoju

Większość pracowników pragnie rozwoju i chce zdobywać wiedzę, by dać sobie szansę na jeszcze większy zarobek w przyszłości. Wielu marzy też o awansie, którego nie da się zdobyć bez odpowiednich umiejętności. Dlatego organizuj szkolenia, wysyłaj pracowników na kursy, pomagaj im, by kariera przebiegała płynnie i rozwijała się szybko. Otwierając pracownikom drzwi do nowych umiejętności, nie tylko motywujesz ich do działania, ale też budujesz w nich przywiązanie do przedsiębiorstwa i zyskujesz jeszcze lepiej wykwalifikowaną kadrę. To jeden z lepszych sposobów nie tylko na rozwój, ale i motywowanie pracowników!

4. Zadbaj o przyszłość pracowników

Każdy z nas ceni sobie poczucie bezpieczeństwa i chce patrzeć w przyszłość bez jakichkolwiek obaw. Zadbaj więc o to, aby Twoi pracownicy czuli się bezpiecznie w firmie i by wiedzieli, że wykonując należycie swoje obowiązki. Dzięki temu będą oni mogli związać się z firmą na dłużej. Nie bój się podpisywać długoterminowych umów i zadbaj o przejrzyste ścieżki kariery, by poszczególni pracownicy wiedzieli, co powinni robić, chcąc wspinać się po firmowych szczeblach. Kreśl perspektywy na niedaleką przyszłość, ale pamiętaj o tym, by były to perspektywy osiągalne – zarówno dla Ciebie, jak i pracowników.

5. Oddawaj pracownikom inicjatywę

Pracownik zyskuje motywację do działania, gdy czuje się doceniony i gdy wie, że jego działania nie są bezcelowe. Pozwól mu poczuć się ważnym elementem firmowej układanki i daj mu przejąć kontrolę w prowadzeniu projektów, mając je oczywiście na oku. Pamiętaj przy tym, że rozproszenie odpowiedzialności powinno być przemyślane i nadzorowane, by wszystkie procesy w firmie przebiegały prawidłowo!

6. Integruj zespół

W ostatnim czasie znakomitym narzędziem na motywowanie pracowników są imprezy integracyjne i wyjazdy firmowe. Zadbaj więc o takie urozmaicenie dla zatrudnionych, zabierz ich raz na rok w jakieś miejsce, zapewnij rozrywkę. Albo zaproś wszystkich na małe piwko oraz pizzę. Tym samym nagrodzisz pracowników za starania, zmotywujesz do działania, a do tego zyskasz ich zaufanie i lepiej poznasz każdego z osobna.

Szkolenia dofinasowane - blog

7. Motywowanie pracowników. Bądź elastyczny

Każdy pracownik jest inny i każdy ma swoje potrzeby. Zwiększysz jego motywację, kiedy raz na jakiś czas zapytasz jak się czuje, czy praca sprawia mu przyjemność oraz gdy będziesz otwarty na jego prośby. Urlop na żądanie? Zmiana w harmonogramie pracy? Ulepszenie stanowiska? Słuchaj pracowników, a nie tylko zadbasz o motywację zespołu, ale również będziesz mieć nad wszystkim kontrolę.

8. Dbaj o atmosferę w pracy

Bez odpowiedniej atmosfery, wykonywanie niekiedy żmudnych obowiązków, potrafi być prawdziwą katorgą. Dlatego na bieżąco staraj się rozwiązywać konflikty, urozmaicać pracę zatrudnionym i przydzielać im różne zadania, odpowiednie do ich umiejętności. Nie bój się bycia szefem-kolegą, jednak zawsze pamiętaj o pewnym dystansie, jaki powinien dzielić pracownika i pracodawcę. Czasami od tego dystansu, nawet niewielkiego, może zależeć szacunek pracowników do szefa.

9. Dziel cele na mniejsze

Z pewnością masz wielkie ambicje i chcesz jak najszybszego rozwoju swojej firmy. Pamiętaj jednak o tym, że ogrom obowiązków przerasta i demotywuje. Dlatego odpowiednio dziel cele oraz czyń je realnymi do zrealizowania. Czasami na drodze do sukcesu lepiej stawiać mniejsze kroki i osiągnąć go nieco później, niż pozwolić, by nam uciekł.

10. Motywowanie pracowników. Nie krzycz!

Krzyk to nie sposób na motywowanie pracowników. Nikogo nie zmotywuje podniesiony głos, nerwy czy frustracja. Wręcz przeciwnie – nie sprzyja to atmosferze, nie czyni z Ciebie lidera i nie wzbudza szacunku. Co najwyżej strach, który prowadzi do błędów, jeszcze większego zdenerwowania i znacznie oddala od zamierzonego celu.

[bctt tweet=”Krzyk to nie sposób na motywowanie pracowników” username=”Maniek_ZEN”]

Motywowanie pracowników – co jeszcze warto wiedzieć?

Pamiętaj, że zmotywowany pracownik, to przede wszystkim efektywny pracownik. Obserwuj więc bacznie, jak wygląda poziom nastawienia do pracy Twojej załogi. Miej na uwadze szczególnie pracowników zatrudnionych w firmie od dłuższego czasu, bo to ich częściej może dopaść wypalenie zawodowe i znużenie monotonią wykonywanych czynności. Mamy nadzieję, że dzięki przedstawionym 10-ciu skutecznym metodą na motywowanie pracowników, uda Ci się nawet z leniwego osła uczynić energicznego króliczka!

A może już Ci się to udało? Jeśli tak, podziel się z nami swoimi skutecznymi metodami na motywowanie pracowników i opisz historię, którą pamiętasz z Twojego doświadczenia. Jak to się stało, że znużony pracownik znów zaczął tryskać zapałem do pracy?

Ponadto, możesz również skorzystać z oferty szkoleń, które dla Ciebie mamy. Zdobądź na nie dofinansowanie nawet do 80%.

Szkolenie dofiansowane - ZARZĄDZANIE ZESPOŁEM

Redakcja MTConsulting