szkolenia efs

Szkolenia EFS – czym są?

Szkolenia EFS są atrakcyjną i korzystną możliwością rozwijania umiejętności osób prowadzących działalność gospodarczą, właściciel firm i ich pracowników. Projektem objęte są również osoby samozatrudnione. Pozwalają zwiększyć kompetencje kadry, nabyć nowe kwalifikacje, podnieść efektywność i wydajność pracy całego zespołu. Projekt szkoleń dofinansowanych realizowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS).

Kto może skorzystać ze szkoleń EFS?

Szkolenia z EFS kierowane są do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (w tym samozatrudnionych), mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MMŚP), które swoją działalność mają zarejestrowaną na terenie Polski.

Definicja MŚP
Definicja MŚP

Źródło: Polska Izba Handlu

Firma zarejestrowana w danym województwie uzyskuje dofinansowanie na warunkach dotyczących danego regionu. Ze szkoleń dofinansowanych w tym projekcie mogą korzystać firmy ze wszystkich województw – z wyjątkiem mazowieckiego i pomorskiego, bez względu na branżę w której działają.

W szkoleniach EFS mogą brać udział zarówno właściciele firm, jak i pracownicy zatrudnieni w tych firmach.

W niektórych regionach szczególnie promowane są przedsiębiorstwa zatrudniające osoby powyżej 50 roku życia lub osoby o niskich kwalifikacjach, a także przedsiębiorstwa działające w określonych obszarach. Nie jest to jednak warunek uzyskania dofinansowania.
Takie firmy mają szanse na uzyskanie wyższego dofinansowania (o ile nie osiągnęły już maksymalnego poziomu). Jego wielkość określamy podczas pierwszej, niezobowiązującej i bezpłatnej konsultacji.

Na jaką wielkość dofinansowania ze środków EFS można liczyć?

Poziom dofinansowania usług rozwojowych uzależniony jest przede wszystkim od wielkości przedsiębiorstwa.

poziom dofinansowania szkoleń

W przypadku spełnienia dodatkowo kryteriów szczególnie branych pod uwagę również małe i średnie przedsiębiorstwa mogą uzyskać aż 80% dofinansowania! Na poziom dofinansowania wpływa między innymi: branża, w jakiej działa firma, wiek i poziomu wykształcenia pracowników itp.

Jaka jest maksymalna wartość dofinansowania z EFS?

Wysokość maksymalnych limitów może być różna w zależności od regionu Polski którego program dotyczy, jednak zazwyczaj będą to kwoty:

wartość dofinansowania usług

Właściciel firmy również liczony jest jako pracownik.

Dofinansowanie EFS – na co można przeznaczyć środki?

Środki z dofinansowania EFS można przeznaczyć na rozwój kompetencji i umiejętności osób samozatrudnionych, prowadzących indywidualną działalność gospodarczą, właścicieli oraz pracowników firm z sektora MMŚP (Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw) zgodnie z potrzebami tych przedsiębiorstw. A więc na szkolenia, usługi doradcze i konsultingowe a także coaching indywidualny. Dofinansowanie może EFS dotyczyć zarówno szkoleń zamkniętych, jak i otwartych. Szkolenia zamknięte dedykowane są dla jednej firmy i mają specjalnie pod nią dopasowany program szkoleniowy. Szkolenia otwarte są zaś ogólnodostępne dla wszystkich.

Szkolenia otwarteSzkolenia zamknięte
Czas i miejsce szkolenia jest z góry ogłoszony przez firmę szkoleniowąCzas i miejsce szkolenia jest uzgadniany z daną firmą, aby był dla niej dogodny i korzystny.
Na szkolenie mogą zgłaszać się osoby z różnych firm (nawet jedna osoba z firmy)Szkolenie jest dedykowane grupie osób z jednej firmy
Program szkolenia jest z góry znanyProgram szkolenia jest opracowywany indywidualnie pod daną firmę – po przeprowadzonym badaniu potrzeb.
Przykłady i case study podawane podczas szkoleń są bardziej uniwersalne i dotyczą różnych branż, różnych osóbUżywane przykłady, zadania, ćwiczenia dopasowywane są pod konkretną firmę i branżę
Wymiana doświadczeń między uczestnikami. Możliwość nawiązania nowych kontaktów biznesowychInterakcja i proces grupowy

Kto może zrealizować dla Ciebie szkolenia dofinansowane z EFS?

Szkolenia z EFS może zrealizować dla Ciebie firma szkoleniowa, która znajduje się w Bazie Usług Rozwojowych i posiada odpowiedni certyfikat jakości. Nie wszystkie firmy widniejące w BUR, posiadają tego typu wyróżnienie. Nasza firma spełnia szereg kryteriów, które potwierdza uzyskany przez nas certyfikat SUS 2.0, czyli Standard Usług Szkoleniowo-Rozwojowych. Potwierdza on najwyższy standard realizowanych przez nas działań w obszarze szkoleniowym, zgodnych z normami Polskiej Izby Firm Szkoleniowych. Certyfikat ten pozwala oferować naszym klientom szkolenia dofinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz potwierdza wysoki profesjonalizm oferowanych usług.

Certyfikat SUS 2.0

Większość firm szkoleniowych ogranicza się do bycia realizatorem usługi szkoleniowej. My jednak wspieramy naszych klientów już od samego początku. Sprawdzamy możliwości na uzyskanie jak najwyższych środków finansowych, wspólnie wybieramy najlepszą usługę rozwojową, pomagamy w przygotowaniu i wypełnieniu wszystkich dokumentów oraz asystujemy w uzyskaniu dofinansowania na każdym jego etapie. Ponadto zajmujemy się kompleksową organizacją danego szkolenia.

Gdzie szukać szkoleń z EFS? I czym jest BUR?

Oferty szkoleń, kursów, doradztwa i innych działań realizowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS), znajdują się w Bazie Usług Rozwojowych (BUR). Jest to platforma, na której znajdują się szczegółowe informacje o usługach rozwojowych, na które można uzyskać dofinansowanie. Znajduje się tam spis wszystkich szkoleń spełniających wytyczone kryteria wraz z ich harmonogramem.

Szkolenia dofinansowane z EFS oznaczone są pomarańczowym znaczkiem z prawej strony:

szkolenia BUR

Kim jest Operator i jaka jest jego rola?

Operator to instytucja powołana na czas projektu, która opiekuje się programem dofinansowań w ramach danego regionu, przyjmuje wnioski, rozdziela i rozlicza środki oraz sprawdza poprawność dokumentów. Jest pewnego rodzaju “pośrednikiem” między Tobą a Unią Europejską.

szkolenia dofinansowane

EFS szkolenia – jak można uzyskać środki?

Procedura ubiegania się o przyznanie dofinansowania przebiega w kilku prostych krokach.

szkolenia BUR

Krok 1 Kontakt z nami

Sprawdzimy poziom dofinasowania, na który możesz liczyć. Odpowiemy na Twoje pytania i rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Pomożemy określić Twoje potrzeby i wybrać najlepsza ofertę szkoleń/usług. Ułatwimy Ci wypełnienie wszystkich niezbędnych dokumentów potrzebnych do uzyskania dofinansowania oraz założenie konta firmowego w Bazie Usług Rozwojowych (BUR).

Krok 2 Złożenie wniosku u Operatora

Skontaktujemy Cię z Operatorem w Twoim regionie, u którego złożysz wniosek o dofinansowanie. Operator sprawdzi poprawność dokumentów, które wcześniej wspólnie przygotowaliśmy i przekaże Ci informację na temat niezbędnych poprawek (jeśli takie będą konieczne).

Krok 3 Podpisanie umowy o dofinansowanie

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku otrzymasz informację od Operatora na temat przyznanego dofinansowania. Ponownie spotkasz się z Operatorem, aby podpisać umowę o dofinansowanie, która będzie dla Ciebie gwarancją uzyskania środków. Na jej podstawie podejmiesz dalsze kroki.

Krok 4 Zapisy na szkolenie z EFS (w Bazie Usług Rozwojowych)

Po podpisaniu umowy o dofinansowanie możesz zgłosić się już na szkolenie (Ty i Twoi pracownicy, jeśli takich posiadasz). Zgłoszenia dokonujesz w Bazie Usług Rozwojowych (BUR) na szkolenia EFS, które wcześniej wybrałeś. Tutaj również poprowadzimy Cię za rękę i pomożemy dokonać rejestracji.

Krok 5 Realizacji i ocena usługi / szkolenia z EFS

Na tym etapie realizujemy wybrane przez Ciebie usługi/szkolenia i dokładamy wszelkich starań, abyś był z nich zadowolony i uzyskał oczekiwane efekty. Na koniec wystawisz nam w BUR ocenę za zrealizowane usługi oraz otrzymasz certyfikat i zaświadczenie o udziale w zrealizowanym szkoleniu.

Krok 6 Rozliczenie dofinansowania EFS

To ostatni krok w całym procesie. Po wystawieniu oceny za zrealizowaną usługę / szkolenie EFS, ponownie pomożemy wypełnić Ci niezbędne dokumenty potrzebne do rozliczenia dofinansowania. Na podstawie opłaconej faktury i przygotowanych wspólnie dokumentów otrzymasz refundację poniesionych kosztów, zgodnie z wysokością przyznanego dofinansowania

szkolenia BUR - kroki

O czym warto pamiętać?

 • Nie ponosisz absolutnie żadnych kosztów, dopóki nie podpiszesz z Operatorem umowy o dofinansowanie, która jest dla Ciebie gwarancją wypłacenia środków
 • Jeśli w Bazie Usług Rozwojowych nie ma interesującej Cię usługi, możemy przygotować i wpisać ją specjalnie dla Ciebie
 • Przedsiębiorca pokrywa koszt usługi rozwojowej z własnych środków a następnie otrzymuje refundację w wysokości przyznanego dofinansowania
 • Przez cały proces (od samego początku do samego końca) wspieramy Cię we wszystkich formalnościach, abyś był spokojny o to, że wszystko będzie w porządku i mógł skupić się na swoim biznesie, zamiast wypełniania dokumentów. Wiemy bowiem, że czas osób prowadzących własną firmę jest bardzo cenny
 • Jedna firma może podpisać tylko jedną umowę, a więc należy uwzględnić wszystkie swoje potrzeby do 2020 roku włącznie
 • Proces składania dokumentów i oczekiwania na decyzję jest rozłożony w czasie, więc zadbaj o to, aby złożyć wniosek odpowiednio wcześnie (przed rozpoczęciem usługi)

Kiedy ruszają szkolenia EFS? I do kiedy można z nich korzystać?

Projekt szkoleń EFS potrwa do końca lutego 2020 roku. Czas trwania finansowania usług zależy od poszczególnego województwa. W większości województw, rekrutacja do projektu już trwa! Nie warto więc czekać do ostatniej chwili, gdyż pula środków w danym regionie jest ograniczona! Taka okazja może się już więcej nie powtórzyć! Wraz z naszą pomocą możesz w szybki i łatwy sposób uzyskać odpowiednie fundusze na rozwój pracowników i swojej firmy.

Dlaczego warto korzystać ze szkoleń ze środków EFS?

Ponieważ to świetna okazja, aby przeszkolić pracowników lub siebie nawet za 20% wartości szkolenia. Projekt tego typu może się już nie powtórzyć, więc warto z niego skorzystać. To również idealny sposób na rozwój firmy i wyprzedzenie konkurencji oraz budowanie pozytywnego wizerunku pracodawcy.

Pamiętaj, że inwestycja w rozwój to najlepsza inwestycja! Jeżeli chcesz wieść prym w dynamicznym świecie biznesu, musisz szkolić zarówno siebie, jak i swoich pracowników.

Jaki jest kolejny krok, aby uzyskać dofinansowanie EFS?

 • Skontaktuj się z nami i dopytaj o szczegóły lub umów się na bezpłatną konsultację.
 • Sprawdzimy, ile możesz uzyskać dofinansowania dla Twojej firmy.
 • Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości.
 • Określimy Twoje potrzeby rozwojowe i pomożemy dobrać odpowiednie usługi i szkolenia EFS.
 • Pomożemy w przygotowaniu niezbędnych dokumentów.

Zapraszamy do kontaktu:

Biuro MTConsulting
ul. Ceramiczna 19, Piła 64-920
tel.883 329 609
e-mail:biuro@mtc.pl

Jeśli chcesz otrzymać od nas prezentację dotyczącą dofinansowań i sprawdzić, czy możesz otrzymać takie dofinansowanie oraz w jakiej wysokości, wypełnij poniższy formularz:

  Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie twoich danych przez tę witrynę.