Cechy złego szefa – czy ma je Twój szef? Dla wielu z nas jest liderem i kapitanem łajby, którą płyniemy prosto do celu. Jednak dla niektórych staje się wampirem, który jakimś cudem uciekł ze swojego zamku w Transylwanii, bestią, która nigdy nie odmieni się w księcia z bajki albo głazem, pozbawionym jakichkolwiek uczuć. Jakiś czas temu poznaliśmy 16 typów szefów, których nie znosimy, a dzisiaj czas poznać cechy złego szefa, który zamiast człowiekiem sukcesu, staje się w oczach swoich współpracowników czarnym charakterem, z którym nie sposób iść ramię w ramię. Czy masz z takim styczność?
Cechy złego szefa, z którym każdy może mieć do czynienia
Zanim przejdziemy do sedna, pamiętajmy – nie zawsze jedna czy dwie cechy złego szefa muszą decydować o tym, że nasz szef to prawdziwy wampir. Nie ma ludzi, a tym bardziej szefów idealnych, dlatego czasami warto przymknąć oko na niewłaściwe zachowania naszego lidera. Jednak w sytuacji, gdy liczba negatywnych cech złego szefa niepokojąco wzrasta z każdym dniem, może to oznaczać konieczność ewakuowania się z firmy…. Jakie są cechy złego szefa?
1. Cechy złego szefa. Impulsywność, agresja
To najczęściej spotykane i nielubiane cechy złego szefa. Impulsywny szef, który łatwo się wścieka i któremu zdarzy się rzucić mięsem to osoba, którą trzeba omijać z daleka. Nigdy nie wiadomo kiedy nadepniemy mu na odcisk i zostaniemy za to zrugani. Brak umiejętności kontrolowania samego siebie i odpowiedniego podejścia do pracowników powoduje, że nikt go nie lubi. I na pewno nikt nie pozwoliłby mu popilnować swojego dziecka.
2. Niecierpliwość
Niektóre projekty wymagają czasu i skupienia. Ale nie w firmie, którą kieruje szef w gorącej wodzie kąpany. Możesz liczyć na to, że kiedy na czymś mu zależy i zlecił Ci coś na jutro, będzie do Ciebie dzwonił, żeby zapytać, jak idzie praca i nie omieszka zasugerować, że dobrze byłoby wykonać zadanie wcześniej. Nie miej złudzeń – ten szef nie przechodzi obok Twojego biura, bo obok jest łazienka – on sprawdza, czy naprawdę pracujesz.
3. Skąpstwo
Szefa dusigrosza zna każdy, bo należy do nich całkiem spora część właścicieli firm. Pytasz o podwyżkę? Żartobliwie zapyta „a co to takiego?”, po czym poklepie Cię po ramieniu. Marzysz o premii świątecznej? Możesz liczyć co najwyżej na czekoladę. I to taką, która leżała w koszu z produktami o krótkim terminie przydatności… Chciwość i skąpstwo – to zdecydowanie cechy złego szefa.
[bctt tweet=”Chciwość i skąpstwo – to zdecydowanie cechy złego szefa.” username=”Maniek_ZEN”]
4. Cechy złego szefa. Nielojalność
Szef, który jest liderem z prawdziwego zdarzenia, powinien zawsze stawać po stronie swoich pracowników. Niestety, są też szefowie nielojalni, którzy nie obronią Cię przed niezadowolonym klientem i nie zawahają się zwolnić Cię, gdy popełnisz błąd. A to, że pracujesz w tej firmie od stuleci? Mało istotne. Zły szef nie dba o lojalność pracowników i nie potrafi jej zdobyć. To kolejna destrukcyjna cecha…
5. Nieobiektywność
Istnieją szefowie, którzy jednych pracowników traktują lepiej, a innych gorzej. Nierównomiernie oceniają pracę, przyznają nieadekwatne nagrody (i kary). A jeżeli znajdziesz się w grupie „nielubianych” – Twoje szanse na rozwój spadną niemalże do zera.
6. Zarozumiałość
„Ja wiem lepiej!” – to absolutny klasyk wśród szefów, którzy na skrzydłach swojego egocentryzmu, potrafią wzlatywać bardzo wysoko ponad głowy innych, szczególnie podwładnych. Nawet jeżeli masz rację, nie licz na to, że szef to przyzna. On prędzej posądzi Cię o podważanie jego kompetencji i zarządzi powrót do pilnych spraw, a nie zajmowanie się tym, czym nie trzeba. Bo to typowe zachowania i cechy złego szefa ;-)
7. Lenistwo
Twój szef wciąż jest zajęty i będzie do dyspozycji jutro? Nie odebrał maila od Ciebie, bo ma wiele ważniejszych spraw? Ciągle nie możesz go złapać? To wcale nie musi oznaczać, że jest tak bardzo zapracowany, ale… ucieka od obowiązków. Leniwi szefowie to duży problem wielu firm i pracowników, którzy muszą naprawiać ich błędy albo robić wiele rzeczy za nich. Jakie jeszcze błędy popełniają osoby wykazujące cechy złego szefa?
8. Pesymizm
„Jak my to zrobimy, nie mamy do tego ludzi!”. „Na pewno dasz sobie radę z tym projektem, boję się, że to nie wypali…”. „No kochani, wóz albo przewóz! Ale raczej przewóz…”. Szef pesymista zabije Twoje zaangażowanie, zepsuje Ci dobry nastrój i sprawi, że zamiast zobaczyć światełko w tunelu, otoczy Cię gęsta ciemność.
[bctt tweet=”Szef pesymista zabije Twoje zaangażowanie” username=”Maniek_ZEN”]
9. Nierozwojowość
Istnieją cechy złego szefa, które mogą doprowadzić do upadku firmy i taką bez wątpienia jest brak chęci wprowadzania korzystnych dla przedsiębiorstwa zmian. Taki betonowy szef nie będzie chciał słyszeć o wprowadzeniu nowych, innowacyjnych rozwiązań, bo przecież te aktualnie stosowane świetnie się spisują!
10. Niewiedza
Podobnym problemem, jak brak chęci zmian, jest niewiedza lub brak konkretnych kwalifikacji. Szef powinien być osobą, która pomoże w razie problemu, rozwiąże trudną sytuację i wesprze przydatnymi informacjami. Jeżeli nie będzie w stanie tego zapewnić, jego zespół nie potraktuje go z należytym szacunkiem.
Cechy złego szefa – z którymi można żyć?
Jeżeli Twój szef jest leniuchem, nie posiada wystarczająco dużej wiedzy albo bywa skąpy pamiętaj, że… mogło być gorzej! Tym bardziej, jeżeli wprowadza do zespołu znakomitą atmosferę, jest świetnym motywatorem i potrafi docenić starania pracownika. Czasami nawet największe negatywy, mogą być przysłonięte przez szereg pozytywów. Pamiętaj też, że nie każdy szef to Nosferatu!
A jakie według Ciebie są cechy złego szefa i które z nich szczególnie rzutują na jakość pracy zespołu i samopoczucie pracowników? Czy są takie, które można zaakceptować? Podziel się z nami w komentarzu, a potem poznaj specyficzne gatunki szefów, których nie lubi większość z nas!
Redakcja MTConsulting