rozwiązywanie problemów

28 lis 2018

Rozwiązywanie problemów – 6 twórczych sposobów na problemy w firmie!

Rozwiązywanie problemów w organizacji to coś, z czym nie radzą sobie wszyscy szefowie. Szczególnie, gdy mówimy o czymś takim, jak twórcze rozwiązywanie problemów. I nie, nie chodzi tutaj o napisaniu przeprosin do klienta wierszem albo umieszczeniu na ścianach biura fototapet z wizerunkami znanych artystów. Zdecydowanie można znaleźć lepsze metody rozwiązywania problemów w organizacji, a my przedstawimy Ci kilka z nich!

Twórcze rozwiązywanie problemów, czyli… właściwie jakie?

Dla większości przedsiębiorców słowo „problem” ma dwa podłoża – brak pieniędzy albo pomyłka pracownika. A skoro tak jest, to rozwiązaniem tych problemów jest zwykle albo powiększenie kapitału spółki (może kredyt?), albo wypowiedzenie dla zatrudnionego. Praktyka pokazuje jednak, że problemy zwykle są dużo bardziej złożone, a zarówno brak środków na inwestycje, jak i błędy pracowników, mogą wynikać z wielu innych aspektów. Na przykład niewłaściwego zarządzania, złej atmosfery w zespole albo braku docenienia pracownika.

Co ponadto?

A skoro problem jest złożony, to i jego wyeliminowanie nie jest takie proste. Rozwiązywanie problemów w organizacji może przebiegać w sposób twórczy, a więc innowacyjny, wymyślny i – co najważniejsze – skuteczny.

6 innowacyjnych sposobów na Twoje biznesowe problemy

1. Poszukiwanie niesprawdzonych metod

Umówmy się – większość z nas, nieważne od tego jakby się starała, działa schematycznie. I choć często zauważamy rutynę oraz automatyzmy w swoich codziennych czynnościach, ich wyeliminowanie albo nie jest proste, albo… po prostu go nie chcemy. Przecież to właśnie te sprawdzone metody działania dają nam poczucie bezpieczeństwa, prawda?

Tymczasem jako właściciel biznesu, musisz iść do przodu – próbować nowych rozwiązań, eksperymentować i poszukiwać sposobów na lepsze wyniki w różnych miejscach. Również tych, które wcześniej omijałeś szerokim łukiem. Jest to szczególnie polecane, gdy standardowe, rutynowe działania nie pomagają i Twoja firma nie rozwija się, a pracownicy wciąż nie są w stanie pracować na miarę swojego potencjału. „Niesprawdzone” nie oznacza „nieskuteczne”, a jedyne, co powstrzymuje Cię przed sprawdzeniem niesprawdzonego, jest strach przed niepowodzeniem. Spróbuj go pokonać!

Szkolenia dofinasowane - blog

2. Baw się w rozwiązywanie problemów

Zabawa to coś, co zawsze kojarzy się pozytywnie. Daje nam relaks, pozwala zregenerować siły i inaczej spojrzeć na problem. I to właśnie zabawę możesz wykorzystać do rozwiązania Twojego firmowego problemu.

Jaka to może być zabawa? Na przykład odegranie scenki, w której poruszany jest dany problem, a uczestnicy będą w jej trakcie poszukiwać rozwiązania albo spróbują zidentyfikować źródła problemu. Zabawą może być też stworzenie listy przypadkowych słów i powiązanie ich z problemem (tworzysz reklamę urządzenia -> losujesz słowo „słońce” -> dokonujesz skojarzeń -> tworzysz hasło „Technologia jasna jak słońce”).

3. Nic nie rób

Tak, wiemy, że kto nie robi kroku naprzód, ten się cofa. Ale, ale! Czasami zdarzają się sytuacje, w których to brak działania może być lepszy niż usilne rozwiązywanie problemów w organizacji. Sprawdź, co się stanie, gdy przeczekasz – być może to Twoi pracownicy wykażą się kreatywnością i między sobą przedyskutują problem? Albo klient sam dojdzie do wniosku, że Twoja oferta jednak nie jest taka zła?

kto nie robi kroku naprzód, ten się cofa Click To Tweet

Czasami też możesz przesunąć działanie w czasie – pośpieszne podejmowanie decyzji jest dużo gorsze niż „przespanie się” z problemem. Skoro dzisiaj nie możesz nic wymyślić, może jutro wpadniesz na genialny pomysł?

4. Wywołaj burzę mózgów

Twórcze rozwiązywanie problemów to również angażowanie innych, przede wszystkim pracowników Twojej firmy. Zwołaj spotkanie z całym działem, przedstaw problem i przygotuj marker oraz czystą tablicę. Z pewnością padnie kilka pomysłów, wśród których znajdą się te warte przemyślenia i te, które pozwolą wyeliminować problemy w firmie. Właśnie po to zatrudniasz w swojej firmie osoby z wysokimi kwalifikacjami i doświadczeniem, by czasami mogły pomyśleć za Ciebie. I nie bój się zaakceptować tego, że to pracownik wpadł na lepszy pomysł od Ciebie.

5. Zadaj 10 pytań dotyczących problemu

Kropla drąży skałę, a co może wydrążyć problemy w firmie? Oczywiście pytania, bez których znalezienie odpowiedzi nie będzie możliwe. Zapisz więc 10 pytań, dotyczących Twojego problemu i postaraj się na nie odpowiedzieć. W ten sposób rozbijesz duży problem na kilka mniejszych części, dokonując przy tym jego bardzo dokładnej analizy. Będziesz też mógł spojrzeć na niego z kilku perspektyw i… z dystansem.

6. Twórz mapy myśl

Mapy myśli znane są przede wszystkim ze swojej skuteczności w trakcie nauki, jednak jak się okazuje – umożliwiają również twórcze rozwiązywanie problemów. Mapa myśli może działać na podobnej zasadzie jak metoda 10 pytań, a także służyć pomocą w analizie SWOT (mocne i słabe strony, szanse i zagrożenia). Stwórz rysunek, a następnie odprowadź od niego gałęzie, na końcu których umieścisz inne rysunki albo słowa-klucze, dotyczące problemu. Pozwoli Ci to spojrzeć na problemy w firmie dużo szerzej i znacznie usprawni to Twoje myślenie twórcze. A to już tylko niewielki krok do skutecznego rozwiązania nawet największego problemu!

Rozwiązywanie problemów wiele ma imion

Oczywiście zaprezentowane przykłady to nie wszystkie, które można wykorzystać we własnym przedsiębiorstwie. Jest ich o wiele więcej, a Ty z pewnością będziesz w stanie wymyślić kilka innych, być może o wiele ciekawszych od tych wymienionych. Wystarczy tylko odrobina wyobraźni, dokładniejsza analiza problemu i mocna kawa.

Jeżeli masz inne sposoby na twórcze rozwiązywanie problemów – podziel się z nami w komentarzu!

Redakcja MTConsulting