sukces w biznesie - kluczowe umiejętności

01 mar 2018

Sukces w biznesie – najbardziej pożądana umiejętność

Sukces w biznesie to składowa dwóch rzeczy – pomysłu oraz wiedzy. Idea, jaka nam przyświeca, pozwala wejść w rynek z pełnym impetem, a wiedza – utrzymać się na nim. Czy to prawda? Owszem, ale są to wartości, będące tylko uzupełnieniem innych, dzięki którym otworzymy drzwi do naszego sukcesu. Biznes to przede wszystkim umiejętności – wrodzone lub nabyte – które, szczególnie w dzisiejszym, konkurencyjnym świecie, są niezwykle pożądane. Wybierzmy, więc tę najważniejszą umiejętność, spośród wielu, które pozwolą Ci zdobyć biznesowy świat!

Sukces w biznesie – 10 kroków jak zrobić to najlepiej

1. Planowanie

Sukces w biznesie nie przychodzi znikąd ani nagle. Wynika z szeregu zaplanowanych działań i umiejętności obrania odpowiedniego kierunku, w którym zmierzać ma rozwój firmy. Bycie człowiekiem sukcesu, jest jednoznaczne z byciem zorganizowanym i umiejętnie dostrzegającym wszelkie plusy oraz minusy danego przedsięwzięcia. Umiejętność realistycznego i dokładnego planowania daje szansę nie tylko osiągnąć sukces, ale i ustrzec się przed potencjalnymi błędami, które czyhają na Ciebie przy prowadzeniu firmy.

[bctt tweet=”Sukces w biznesie nie przychodzi znikąd ani nagle” username=”Maniek_ZEN”]

2. Komunikacja

Otwartość na potrzeby klientów oraz sugestie pracowników to podstawa każdego biznesu. Potrafiąc odpowiednio odnosić się do osób, które pomagają Ci w budowie Twojej firmy sprawisz, że będą one podążać za Tobą w tym samym kierunku i nie odwrócą się od Ciebie. Dbałość o kontakty, szacunek do innych oraz umiejętność przekazania swojej idei innym – to bardzo istotne elementy budowania swojego sukcesu w biznesie. Komunikacja jest cechą wielkich przywódców!

3. Sprzedaż

I nie chodzi tu tylko o umiejętność zachęcenia potencjalnego klienta do skorzystania właśnie z Twojej oferty, ale też o łatwość w przekazywaniu swoich pomysłów oraz idei. To umiejętność, którą nabywa się z czasem i o której pielęgnowanie trzeba dbać szczególnie mocno. Warto czytać, zdobywać doświadczenie i poznawać kolejne narzędzia, dzięki którym poszerzać będziesz swoje wpływy. Im lepiej sprzedajesz, tym więcej zarabiasz – to proste w teorii, ale trudne do osiągnięcia w praktyce.

[bctt tweet=”Im lepiej sprzedajesz, tym więcej zarabiasz” username=”Maniek_ZEN”]

4. Przywództwo

Choć mówi się, że liderem trzeba się urodzić, w praktyce to nie wystarcza. Mimo posiadania pewnych wrodzonych cech, przywództwa należy się nauczyć. Trzeba wiedzieć, w jaki sposób kierować zespołem, by z jednej strony czuł się on doceniony, a z drugiej efektywnie realizował swoje zadania. Trzeba też potrafić kontrolować sytuację i umieć porywać za sobą osoby, które mogą pomóc Ci w budowie sukcesu w biznesie. Konieczna jest też praca nad sobą, swoją pewnością siebie oraz organizacją pracy. Skuteczny lider to osoba, która wie, czego chce i wciąż poszukuje sposobów na osiągnięcie celu.

5. Sukces w biznesie to znajomość siebie

To nie tyle umiejętność, lecz cecha, którą zdobywa się poprzez lata praktyki i prób. Często wyobrażenia o nas samych konfrontowane są z rzeczywistością i to właśnie wtedy poznajemy swoje słabe i mocne strony. Umiejętność ich odpowiedniego wykorzystania i otoczenia się właściwymi osobami, jest niezwykle przydatna w prowadzeniu własnego biznesu.

6. Samorozwój

Umiejętność dokształcania się, pęd do wiedzy i ciekawość są niezwykle pożądane, aby odnieś sukces w biznesie. Są one gwarancją tego, że nie staniesz w miejscu i nie powiesz „osiągnąłem już wszystko”. Dla osoby chcącej rozwijać się emocjonalnie, naukowo i biznesowo granice nie istnieją, a bez nich można osiągnąć bardzo wiele. Ważne, by wraz z chęcią zdobywania nowych umiejętności w parze szła pokora, dzięki której będziesz wiedzieć, że możesz jeszcze w wielu aspektach stać się lepszym.

7. Obsługa komputera i Internetu

Żyjemy w czasach, w których niezależnie od specjalizacji, znajomość narzędzi internetowych oraz dobra obsługa komputera są niezbędne. I to nie na poziomie podstawowym, ale tym bardziej zaawansowanym, gdzie potrafi się nie tylko zapisać plik w Excelu, ale też umiejętnie korzystać z narzędzi marketingowych, budować stronę internetową swojego biznesu albo wykorzystywać sieć do samorozwoju. Internet i komputer dają gigantyczne możliwości w zakresie rozwoju własnego biznesu, a zbagatelizowanie ich znaczenia może okazać się bardzo dużym błędem.

8. Języki obce

Żyjemy w globalnej wiosce i nic tego nie zmieni. Chcąc rozwijać siebie i swój biznes, musisz poznawać innych – również żyjących w innych kręgach kulturowych i kierujących się odmiennymi wartościami. A do tego niezbędna jest znajomość języków obcych – przynajmniej angielskiego. Pozwala to również zdobywać zagranicznych partnerów biznesowych i klientów, co znacznie zwiększa możliwości rozwoju prowadzonej działalności.

9. Sukces w biznesie to działanie

Wielu jest tych, którzy potrafią tylko pięknie mówić. To oczywiście znakomita umiejętność, jednak tą dużą ważniejszą jest łatwość zamieniania słowa w czyny. Tylko działając, możesz coś osiągnąć. Zastanawianie się, dyskutowanie i oddalanie projektów na późniejszy termin doprowadzi prędzej czy później do zastoju. A w konsekwencji – do porażki.

[bctt tweet=”Tylko działając, możesz coś osiągnąć” username=”Maniek_ZEN”]

10. Kreatywność

„Pomysł nie wypalił? Sprawdźmy inny!” – to właśnie dzięki umiejętności kreacji i pomysłowości łatwiej jest radzić sobie z trudnymi sytuacjami i zmieniać kierunek, w którym będziesz podążać. To dzisiaj bardzo pożądana cecha, która często odróżnia geniuszy od rzemieślników.

Która umiejętność jest tą najważniejszą, aby osiągnąć sukces w biznesie?

Wszystkie! Prowadzenie biznesu to potężne wyzwanie i konieczność odnalezienia się w różnych sytuacjach. Potrzeba, więc różnych umiejętności, by osiągnąć sukces w biznesie. Oczywiście można stworzyć hierarchię umiejętności, która dla każdej dziedziny i firmy będzie inna, jednak warto szlifować w sobie każdą z nich.

A może uważasz inaczej i według Ciebie któraś z tych umiejętności zdecydowanie wyróżnia się na tle innych? I może zostać określona mianem tej „najważniejszej”? Powiedz nam o tym!

Sukces w biznesie – co warto wiedzieć?

Jeżeli zainteresowała Cię tematyka i nadal głowisz się nad tym, jak osiągnąć sukces (być może nie tylko w biznesie, ale i życiu prywatnym), zachęcamy Cię do przeczytania wnikliwego artykułu na ten temat. Poznaj 40 skutecznych i sprawdzonych zasad, a może poznasz i odpowiedź na to popularne pytanie – Jak osiągnąć sukces?

Redakcja MTConsulting