program do zarządzania projektami

19 sie 2019

Program do zarządzania projektami – 9 przydatnych aplikacji

Zarządzanie projektami to zadanie niełatwe. Pozwala ono jednak znacząco usprawnić funkcjonowanie przedsiębiorstwa i przybliżyć firmę do realizowania nawet najbardziej ambitnych celów. Dlatego też, chcąc prowadzić wszelkie działania sprawnie i efektywnie, postaw na program do zarządzania projektami. Do Twojej dyspozycji jest bardzo wiele mniejszych i większych aplikacji, które pomogą Ci w osiągnięciu sukcesu. My wyróżniliśmy 9 najbardziej sprawdzonych i funkcjonalnych aplikacji. Użytkowane są one przez przedsiębiorców na całym świecie. Sprawdź, co będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem!

9 najlepszych programów do zarządzania projektami

1. IC Project – program do zarządzania projektami 

Nasze zestawienie otwieramy polskim programem IC Project. To kompleksowe narzędzie z wieloma funkcjonalnościami. Program do zarządzania projektami i zadaniami, który posiada kalendarz, wbudowany komunikator czy bazę CRM. IC Project obsługuje również zgłoszenia serwisowe, moduł fakturowania, mierzenie czasu pracy oraz pełne zarządzanie finansami firmy. Oczywiście IC Project ma jeszcze więcej funkcjonalności, ale można zauważyć, że dzięki niemu można w pełni zarządzać całą firmą w jednym programie. Tak jak wspominaliśmy, IC Project jest polskim narzędziem, co jest dużą przewagą. Klienci bez problemu mogą obsługiwać go i korzystać z supportu, w języku polskim. Mimo sporej ilości funkcjonalności, program ten jest bardzo prosty i intuicyjny w obsłudze.

Dużą przewagą IC Project jest fakt, że jest to polskie narzędzie Click To Tweet

2. Asana – program do zarządzania projektami

Jest jednym z najpopularniejszych, zarówno wśród małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorstw. Asana to darmowy program do zarządzania projektami. Można go poszerzyć o dodatkowe funkcjonalności za niewielką opłatą. Jednak już wersja podstawowa daje ogrom możliwości, w zakresie prowadzenia projektów, umożliwiając nadzorowanie pracy zespołu.

Dlaczego warto na nią postawić?

  • Umożliwia zarządzanie całym projektem w jednym miejscu – pozwala na tworzenie zadań, przydzielanie ich poszczególnym pracownikom oraz dodawanie komentarzy.
  • Pełni rolę kalendarza i harmonogramu, dzięki czemu każdy pracownik wie, ile ma czasu na wykonanie zadania i jaki jest deadline.
  • Umożliwia sprawną komunikację między pracownikami, ograniczanie i przydzielanie dostępu do informacji oraz załączanie plików.
  • Jest bardzo intuicyjna i prosta w obsłudze, a jej uniwersalność sprawia, że będzie idealna zarówno dla małego, jak i bardzo dużego zespołu.

Asana może być połączona z wieloma zewnętrznymi narzędziami, jak Gmail czy Slack, dzięki czemu stanowi prawdziwy projektowy „kombajn”, pozwalający działać sprawniej i skuteczniej.

3. Trello

Trello to kolejny, tym razem nieco mniejszy program do zarządzania projektami, w którym można tworzyć listy, karty i tablice, składające się na pełne, łatwe w nadzorowaniu harmonogramy. Możesz dzięki niemu dodawać zadania, przydzielać osoby do ich realizowania oraz ustalać terminy. Każdy członek zespołu zyskuje przy tym możliwość pozostawiania komentarzy, co usprawnia komunikację w firmie. Co więcej – Trello obsługuje dodatki, takie jak kalendarz, pozwala na integrację z Google Drive czy Dropboxem, a nawet pozwala określać szacowany czas na wykonanie zadania czy dodawać numery telefonów.

chcąc prowadzić wszelkie działania sprawnie i efektywnie, postaw na program do zarządzania projektami Click To Tweet

Jest to narzędzie z pozoru niewielkie, a tak naprawdę bardzo bogate w funkcje. I przy tym jest to w pełni darmowy program do prowadzenia projektów.

4. Slack

Efektywne zarządzanie projektami nie byłoby możliwe, gdyby nie sprawna komunikacja między pracownikami. A tę najlepiej jest uzyskać dzięki funkcjonalnemu komunikatorowi, który jednocześnie pozwala na sprawne realizowanie poszczególnych zadań. Według wielu przedsiębiorców najlepszym z nich jest Slack, który zadziwia funkcjonalnością już w swojej bezpłatnej wersji. Umożliwia bowiem tworzenie nieograniczonej liczby kanałów i przydzielanie dowolnej liczby osób do każdego z nich. Kanał taki może dotyczyć wszystkich pracowników albo wyłącznie tych, odpowiedzialnych za konkretny projekt. Daje możliwość prowadzenia rozmów tekstowych i głosowych, oznaczania i cytowania innych użytkowników oraz załączanie plików.

Łatwo też zintegrować go np. z Asaną, stanowiąc jej doskonałe uzupełnienie.

5. Collabtive

Mniejsze firmy mogą skorzystać z ciekawej alternatywy dla Asany czy Trello, a więc Collabtive. Jest to program obsługiwany z poziomu pulpitu (oraz telefonu), który posiada mniejszą liczbę funkcji, za to znajdują się wśród nich wyłącznie te najbardziej istotne. Program do zarządzania projektami pozwala na tworzenie i przydzielanie zadań, rejestrowanie czasu pracy nad konkretnym zadaniem oraz wymianę informacji. Posiada też funkcję mailowego informowania o zdarzeniach oraz współpracuje z wieloma pluginami, wśród których znajdują się np. takie, umożliwiające prowadzenie konferencji (audio lub video)!

Dofinansowanie na szkolenia - FB

6. Evernote – program do zarządzania projektami

W przypadku dużych projektów, gdzie konieczne jest wykonanie ogromu zadań i zapamiętanie wielu rzeczy, niezbędne okazują się też proste aplikacje, umożliwiające tworzenie notatek. Jedną z tych, która pozwala doskonale zarządzać czasem pracy i sprawdza się w zespołach, realizujących różnego rodzaju projekty, jest właśnie Evernote. Funkcjonalność tego programu jest bardzo prosta. Tworzysz notatkę, przypisujesz ją do konkretnego projektu i udostępniasz innym. Ustalasz przy tym ramy czasowe, określasz termin powiadomienia i… pamiętasz o każdym drobnym szczególe.

7. Redmine

Wracamy do systemów, umożliwiających kreowanie projektów oraz ich nadzorowanie. Kolejnym, który warto polecić, jest Redmine. To w pełni otwarte oprogramowanie, które wciąż rozwija się dzięki dużej społeczności aktywnych użytkowników. Pozwala tworzyć projekty, przydzielać dostępy, posiada wbudowany kalendarz, a nawet diagramy Gantta. Umożliwia łatwe zarządzanie dokumentami i plikami, wysyłanie powiadomień oraz obsługuje wiele wtyczek.

W Internecie możesz znaleźć całą masę mniejszych i większych narzędzi o rozmaitych funkcjach Click To Tweet

Redmine to najpopularniejszy darmowy program do zarządzania projektami typu open source. Oferuje on bardzo wiele możliwości, obsługuje ponad 30 języków i jest bardzo przyjazny użytkownikom. Dzięki temu możemy polecić go zarówno małym, jak i dużym przedsiębiorstwom.

8. MeisterTask

MeisterTask reprezentuje te programy do zarządzania projektami, które mają wersję płatną. Jednak i podstawowy, bezpłatny wariant, jest niezwykle rozbudowany i funkcjonalny. W tym przypadku mamy do czynienia z programem do zarządzania projektami, który znajduje się bardzo wysoko w rankingu na najbardziej intuicyjne i przydatne rozwiązania. W jego bezpłatnej wersji stworzysz nieograniczoną liczbę projektów, do których przydzielisz dowolną liczbę osób. Dodatkowo stworzysz tablice z zadaniami, zamieścisz komentarz do zadania i plik, a także zintegrujesz system z zewnętrznymi programami (np. ze Slackiem).

9. GanttProject

Bardzo prosty, ale i niezwykle funkcjonalny program desktopowy, który pozwala na tworzenie diagramów Gantta. Tym samym osiąganie mniejszych oraz większych celów. Możesz stworzyć projekt, ustalić daty jego rozpoczęcia i zakończenia, ustalić priorytet i śledzić postęp realizacji. Jesteś przy tym w stanie powiązać jedno zadanie z innym. Ponadto możesz stworzyć notatki dla innych osób odpowiedzialnych za dany projekt i przypisywać konkretne role. Jak na tak niewielką aplikację, opcji jest naprawdę wiele. Dlatego warto sprawdzić to rozwiązania w swojej firmie!

Czy to wszystkie darmowe programy do zarządzania projektami?

Oczywiście, że nie! W Internecie możesz znaleźć całą masę mniejszych i większych narzędzi o rozmaitych funkcjach, z których skorzystasz zarówno na komputerze, jak i urządzeniu mobilnym. Co więcej – możesz wybrać też wiele płatnych, ale niezwykle rozbudowanych narzędzi, takich jak Basecamp, które, choć będą kosztowały Cię kilkadziesiąt lub kilkaset złotych miesięcznie, mogą okazać się doskonałym sposobem na rozwój biznesu.

A może Ty znasz jakieś inne programy do prowadzenia projektów? Jeżeli tak, podziel się nimi w komentarzu!

Zachęcamy również do przeczytania naszego artykułu: Zarządzanie projektami – 15 obowiązkowych pojęć które musisz znać. To pigułka wiedzy związana z zarządzaniem projektami! Ponadto, zachęcamy do skorzystania z naszego szkolenia, na które możesz uzyskać dofinansowanie do 80%.

Maciej Wiśniewski
Redakcja MTConsulting

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *