program do zarządzania projektami

19 Sie 2019

Program do zarządzania projektami – 8 darmowych aplikacji

Zarządzanie projektami to zadanie niełatwe. Pozwala ono jednak znacząco usprawnić funkcjonowanie przedsiębiorstwa i przybliżyć firmę do realizowania nawet najbardziej ambitnych celów. Dlatego też, chcąc prowadzić wszelkie działania sprawnie i efektywnie, postaw na program do zarządzania projektami. Do Twojej dyspozycji jest bardzo wiele mniejszych i większych aplikacji, które pomogą Ci w osiągnięciu sukcesu. My wyróżniliśmy 8 najbardziej sprawdzonych i funkcjonalnych aplikacji. Użytkowane są one przez przedsiębiorców na całym świecie. Sprawdź, co będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem!

8 najlepszych programów do zarządzania projektami

1. Asana – program do zarządzania projektami

Zaczynamy od narzędzia, które jest jednym z najpopularniejszych, zarówno wśród małych, średnich, jak i dużych przedsiębiorstw. Asana to darmowy program do zarządzania projektami. Można go poszerzyć o dodatkowe funkcjonalności za niewielką opłatą. Jednak już wersja podstawowa daje ogrom możliwości, w zakresie prowadzenia projektów, umożliwiając nadzorowanie pracy zespołu.

Dlaczego warto na nią postawić?

  • Umożliwia zarządzanie całym projektem w jednym miejscu – pozwala na tworzenie zadań, przydzielanie ich poszczególnym pracownikom oraz dodawanie komentarzy.
  • Pełni rolę kalendarza i harmonogramu, dzięki czemu każdy pracownik wie, ile ma czasu na wykonanie zadania i jaki jest deadline.
  • Umożliwia sprawną komunikację między pracownikami, ograniczanie i przydzielanie dostępu do informacji oraz załączanie plików.
  • Jest bardzo intuicyjna i prosta w obsłudze, a jej uniwersalność sprawia, że będzie idealna zarówno dla małego, jak i bardzo dużego zespołu.

Asana może być połączona z wieloma zewnętrznymi narzędziami, jak Gmail czy Slack, dzięki czemu stanowi prawdziwy projektowy „kombajn”, pozwalający działać sprawniej i skuteczniej.

2. Trello

Trello to kolejny, tym razem nieco mniejszy program do zarządzania projektami, w którym można tworzyć listy, karty i tablice, składające się na pełne, łatwe w nadzorowaniu harmonogramy. Możesz dzięki niemu dodawać zadania, przydzielać osoby do ich realizowania oraz ustalać terminy. Każdy członek zespołu zyskuje przy tym możliwość pozostawiania komentarzy, co usprawnia komunikację w firmie. Co więcej – Trello obsługuje dodatki, takie jak kalendarz, pozwala na integrację z Google Drive czy Dropboxem, a nawet pozwala określać szacowany czas na wykonanie zadania czy dodawać numery telefonów.

chcąc prowadzić wszelkie działania sprawnie i efektywnie, postaw na program do zarządzania projektami Click To Tweet

Jest to narzędzie z pozoru niewielkie, a tak naprawdę bardzo bogate w funkcje. I przy tym jest to w pełni darmowy program do prowadzenia projektów.

3. Slack

Efektywne zarządzanie projektami nie byłoby możliwe, gdyby nie sprawna komunikacja między pracownikami. A tę najlepiej jest uzyskać dzięki funkcjonalnemu komunikatorowi, który jednocześnie pozwala na sprawne realizowanie poszczególnych zadań. Według wielu przedsiębiorców najlepszym z nich jest Slack, który zadziwia funkcjonalnością już w swojej bezpłatnej wersji. Umożliwia bowiem tworzenie nieograniczonej liczby kanałów i przydzielanie dowolnej liczby osób do każdego z nich. Kanał taki może dotyczyć wszystkich pracowników albo wyłącznie tych, odpowiedzialnych za konkretny projekt. Daje możliwość prowadzenia rozmów tekstowych i głosowych, oznaczania i cytowania innych użytkowników oraz załączanie plików.

Łatwo też zintegrować go np. z Asaną, stanowiąc jej doskonałe uzupełnienie.

4. Collabtive

Mniejsze firmy mogą skorzystać z ciekawej alternatywy dla Asany czy Trello, a więc Collabtive. Jest to program obsługiwany z poziomu pulpitu (oraz telefonu), który posiada mniejszą liczbę funkcji, za to znajdują się wśród nich wyłącznie te najbardziej istotne. Program do zarządzania projektami pozwala na tworzenie i przydzielanie zadań, rejestrowanie czasu pracy nad konkretnym zadaniem oraz wymianę informacji. Posiada też funkcję mailowego informowania o zdarzeniach oraz współpracuje z wieloma pluginami, wśród których znajdują się np. takie, umożliwiające prowadzenie konferencji (audio lub video)!

Dofinansowanie na szkolenia - FB

5. Evernote – program do zarządzania projektami

W przypadku dużych projektów, gdzie konieczne jest wykonanie ogromu zadań i zapamiętanie wielu rzeczy, niezbędne okazują się też proste aplikacje, umożliwiające tworzenie notatek. Jedną z tych, która pozwala doskonale zarządzać czasem pracy i sprawdza się w zespołach, realizujących różnego rodzaju projekty, jest właśnie Evernote. Funkcjonalność tego programu jest bardzo prosta. Tworzysz notatkę, przypisujesz ją do konkretnego projektu i udostępniasz innym. Ustalasz przy tym ramy czasowe, określasz termin powiadomienia i… pamiętasz o każdym drobnym szczególe.

6. Redmine

Wracamy do systemów, umożliwiających kreowanie projektów oraz ich nadzorowanie. Kolejnym, który warto polecić, jest Redmine. To w pełni otwarte oprogramowanie, które wciąż rozwija się dzięki dużej społeczności aktywnych użytkowników. Pozwala tworzyć projekty, przydzielać dostępy, posiada wbudowany kalendarz, a nawet diagramy Gantta. Umożliwia łatwe zarządzanie dokumentami i plikami, wysyłanie powiadomień oraz obsługuje wiele wtyczek.

W Internecie możesz znaleźć całą masę mniejszych i większych narzędzi o rozmaitych funkcjach Click To Tweet

Redmine to najpopularniejszy darmowy program do zarządzania projektami typu open source. Oferuje on bardzo wiele możliwości, obsługuje ponad 30 języków i jest bardzo przyjazny użytkownikom. Dzięki temu możemy polecić go zarówno małym, jak i dużym przedsiębiorstwom.

7. MeisterTask

MeisterTask reprezentuje te programy do zarządzania projektami, które mają wersję płatną. Jednak i podstawowy, bezpłatny wariant, jest niezwykle rozbudowany i funkcjonalny. W tym przypadku mamy do czynienia z programem do zarządzania projektami, który znajduje się bardzo wysoko w rankingu na najbardziej intuicyjne i przydatne rozwiązania. W jego bezpłatnej wersji stworzysz nieograniczoną liczbę projektów, do których przydzielisz dowolną liczbę osób. Dodatkowo stworzysz tablice z zadaniami, zamieścisz komentarz do zadania i plik, a także zintegrujesz system z zewnętrznymi programami (np. ze Slackiem).

8. GanttProject

Bardzo prosty, ale i niezwykle funkcjonalny program desktopowy, który pozwala na tworzenie diagramów Gantta. Tym samym osiąganie mniejszych oraz większych celów. Możesz stworzyć projekt, ustalić daty jego rozpoczęcia i zakończenia, ustalić priorytet i śledzić postęp realizacji. Jesteś przy tym w stanie powiązać jedno zadanie z innym. Ponadto możesz stworzyć notatki dla innych osób odpowiedzialnych za dany projekt i przypisywać konkretne role. Jak na tak niewielką aplikację, opcji jest naprawdę wiele. Dlatego warto sprawdzić to rozwiązania w swojej firmie!

Czy to wszystkie darmowe programy do zarządzania projektami?

Oczywiście, że nie! W Internecie możesz znaleźć całą masę mniejszych i większych narzędzi o rozmaitych funkcjach, z których skorzystasz zarówno na komputerze, jak i urządzeniu mobilnym. Co więcej – możesz wybrać też wiele płatnych, ale niezwykle rozbudowanych narzędzi, takich jak Basecamp, które, choć będą kosztowały Cię kilkadziesiąt lub kilkaset złotych miesięcznie, mogą okazać się doskonałym sposobem na rozwój biznesu.

A może Ty znasz jakieś inne programy do prowadzenia projektów? Jeżeli tak, podziel się nimi w komentarzu!

Zachęcamy również do przeczytania naszego artykułu: Zarządzanie projektami – 15 obowiązkowych pojęć które musisz znać. To pigułka wiedzy związana z zarządzaniem projektami! Ponadto, zachęcamy do skorzystania z naszego szkolenia, na które możesz uzyskać dofinansowanie do 80%.

Maciej Wiśniewski
Redakcja MTConsulting