praca zdalna

17 mar 2020

Praca zdalna – korzystna dla pracodawcy i pracownika?

Opłacanie kosztownego wynajmu biura, jego zaopatrzenie i sprzątanie, nadzorowanie zespołem pracowników, rozwiązywanie konfliktów. Wszystko to obowiązki pracodawcy, który decyduje się na fizyczną siedzibę biura i tworzenie stanowisk pracy dla osób zatrudnionych w firmie. I chociaż jest to rozwiązanie klasyczne, które w naszym kraju wciąż wybiera większość przedsiębiorców, coraz częściej zastępuje je praca zdalna. Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, jak wiele korzyści może przynosić. Czy rzeczywiście tak jest?

Praca zdalna , czyli odkrycie XXI wieku

Jeszcze do niedawna myśl o tym, że pracownik mógłby pracować z domu, wywoływała u wielu przedsiębiorców uśmiech politowania. Jak to tak? Na odległość, bez kontroli? Przecież pracownik nie będzie wtedy wystarczająco wydajny i na pewno będzie pracował mniej niż tu, na miejscu! Tymczasem, jak pokazuje praktyka, coraz więcej właścicieli firm decyduje się współpracować ze specjalistami na odległość, co – szczególnie w dobie Internetu – jest o wiele prostsze i efektywniejsze niż jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. I wcale nie wpływa na wydajność przedsiębiorstwa!

Zdalna praca – co jeszcze warto wiedzieć?

Praca zdalna w domu to dzisiaj nie tylko telefonowanie i odbieranie połączeń od klientów, ale również zadania wykonywane za pośrednictwem komputera, a nawet bez jego użycia (np. działania na papierowej dokumentacji). Może dotyczyć tworzenia grafik, administrowania stron internetowych, prowadzenia działań marketingowych i wielu innych kwestii, spośród których zdecydowana większość jest potrzebna każdemu przedsiębiorstwu. Czy warto – zarówno z perspektywy pracodawcy, jak i pracownika?

Pracownik zdalny będzie do Twojej dyspozycji zawsze, bez względu na sytuację, np. krajową czy ogólnoświatową

Jesteś pracodawcą? Postaw na pracę zdalną!

Dla właścicieli firm najważniejszym problemem w zatrudnieniu pracowników zdalnych jest zarządzanie zespołem rozproszonym. Jednak w dobie wielu profesjonalnych narzędzi, pozwalających na kontakt z pracownikiem czy monitorowanie efektów jego pracy, nie powinno to stanowić większego problemu. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego artykułu, “Zarządzać zespołem rozproszonym- jak powinno wyglądać?

Poza tym praca zdalna z domu będzie dla Ciebie korzystna pod bardzo wieloma względami:

 • zyskujesz dostęp do specjalistów z całego kraju (a nawet świata!) – nie ogranicza Cię lokalizacja, dzięki czemu o wiele łatwiej dotrzeć do pracownika, który będzie w stanie wykonać dla Ciebie zadania w taki sposób, jakiego oczekujesz,
 • optymalizujesz koszty, bo nie musisz tworzyć dla zatrudnionych stanowisk pracy i kupować dla nich drogiego sprzętu,
 • oszczędzasz czas – np. na rekrutacje, które wymagają bezpośredniego spotkania z pracownikiem czy organizowanie badań pracowniczych,
 • możesz korzystać z pracy zdalnej specjalistów zarówno w trybie ciągłym, jak i doraźnie – np. w momentach kryzysowych, gdy potrzeba większej liczby rąk do pracy,
 • dzięki odpowiednim narzędziom monitorujesz pracę zatrudnionych, nawet kiedy ci pracują na innym krańcu świata – w ten sposób utrzymujesz wydajność cały czas na wysokim poziomie.

No i nie można zapominać również o tym, że pracownik zdalny będzie do Twojej dyspozycji zawsze, bez względu na sytuację, np. krajową czy ogólnoświatową. Mowa tutaj o kryzysach, takich jak rozprzestrzenianie się wirusa (koronawirus), w wyniku czego większość społeczeństwa powinna zostać w domu. Przy skorzystaniu z pracy zdalnej nie będzie to dla Ciebie problemem. Możesz rozwijać swój biznes bez zastojów i jakichkolwiek problemów.

Aby pracować zdalnie, nie trzeba zakładać własnej firmy

Szkolenia dofinasowane - blog

O czym należy pamiętać, wykonując pracę zdalną?

No dobrze, a jak to jest z pracownikami? Większość z nas marzy o własnych home office i braku konieczności porannego marszu do biura. I pokazują to statystyki. Na całym świecie zdalnie pracuje już 60 procent osób, a w Polsce jest to co trzeci pracownik. Co więcej, ¾ osób przyznaje, że gdyby tylko miało okazję, wybrałoby pracę zdalną z domu. Na ten odważny krok decyduje się coraz więcej specjalistów z różnych dziedzin, choć spora część wciąż się waha. Do najczęstszych obaw zaliczamy:

 • zmiany na rynku pracy i strach przed automatyzacją niektórych zawodów,
 • niestabilność dochodów oraz brak możliwości oszacowania ich wysokości,
 • brak opieki zdrowotnej,
 • wysokie podatki,
 • trudności ze znalezieniem zleceń.

Jednak większość z tych wątpliwości można rozwiać bardzo szybko. Aby pracować zdalnie, nie trzeba zakładać własnej firmy. Dzięki portalom, umożliwiającym wystawianie faktur i realizowanie zleceń na podstawie umowy o dzieło, jako pracownik działasz w pełni legalnie, jesteś zabezpieczony na wypadek problemów z płatnościami i nie płacisz wysokich podatków. Możesz też wykupić indywidualny pakiet medyczny oraz znaleźć ogromną liczbę portali, gdzie reklamują się pracodawcy.

Warto wiedzieć, że rynek pracy zdalnej rozwija się w szybkim tempie, a to oznacza jedno – coraz więcej miejsc pracy. Zarabiając w domu, możesz rozwijać się zawodowo, mieć poczucie większej niezależności i – co najważniejsze dla wielu potencjalnych freelancerów – zarabiać o wiele więcej niż na etacie. Musisz jednak wiedzieć jak pracować zdalnie. Bez tego nie uda Ci się osiągnąć sukcesu.

Na całym świecie zdalnie pracuje już 60 procent osób, a w Polsce jest to co trzeci pracownik Click To Tweet

Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych wytycznych, dzięki którym praca zdalna z domu będzie dla Ciebie dochodowa i korzystna. Musisz tylko stosować się do tych wskazówek, bo w przeciwnym wypadku dołączysz do grona zawiedzionych osób, które po krótkim czasie wróciły do biura!

Jak pracować zdalnie?

Po pierwsze – stwórz profesjonalną wizytówkę i portfolio

To podstawa, jeżeli chcesz zostać zauważonym na rynku pracy wypełnionym konkurentami. Warto założyć stronę internetową z krótkimi informacjami na temat swojej osoby i specjalizacji oraz (koniecznie!) stworzyć e-portfolio, za pomocą którego pokażesz swoje umiejętności. Zadbaj również o CV, bo może bardzo przydać się podczas szukania zleceń.

Po drugie – naucz się zarządzać swoim czasem

Home office to komfort, ale i wiele pułapek – Facebook, film, serial, konsola, spacer… Masz do tego wszystkiego łatwy dostęp. Powinieneś nauczyć się organizować swój czas na tyle, by przyjemności nie przesłoniły Ci obowiązków. Bo wtedy nie zarobisz. Możesz skorzystać z różnego rodzaju organizerów czy terminarzy, by planować codzienne działania i w ten sposób pracować o wiele skuteczniej.

Po trzecie – stwórz sobie komfortowe warunki do pracy

To, w jakich warunkach będziesz pracować, wpłynie na poziom Twojej koncentracji i oczywiście komfort. Zdalna praca musi być doskonale przemyślana, również pod kątem wyposażenia i ergonomii pracy, dlatego zrób to dobrze. Dzięki temu, po kilku godzinach wykonywania zadań Twój kręgosłup nie zbuntuje się, a głowa wciąż będzie świeża i gotowa do działania.

Po czwarte – utrzymuj kontakt z ludźmi

Praca zdalna w domu to coś dla introwertyków, którzy nie będą tęsknić za współpracownikami. A co z tymi, którzy kochają kontakt z ludźmi? Powinni oni przede wszystkim zadbać o to, aby po pracy organizować spotkania z przyjaciółmi. Wtedy brak drugiego człowieka obok nie będzie tak dotkliwy. Choć warto powiedzieć sobie wprost – to forma zarabiania pieniędzy, która nie wszystkim przypadnie do gustu.

Po piąte – zadbaj o kwestie formalne

Dowiedz się jaki pakiet medyczny wybrać i ile będzie on kosztował. Znajdź odpowiednie portale, za których pośrednictwem wystawisz fakturę, a także pomyśl o funduszu emerytalnym albo rozpocznij wdrażanie planu oszczędnościowego. Dzięki temu zyskasz komfort i czyste sumienie, a także będziesz mógł w pełni skupić się na swojej pracy zdalnej.

Praca zdalna – czy warto?

Według nas – jak najbardziej, ponieważ to przyszłość rynku pracy. Dlatego też warto otworzyć się na pracę zdalną, choćby pod kątem obserwowania trendów czy informacji na jej temat. Nigdy nie wiadomo czy w przyszłości nie okaże się to dla Ciebie znakomite rozwiązanie. Niezależnie od tego, czy jesteś pracodawcą, czy też pracownikiem.

Szkolenie Praca Zdalna i Home Office

Źródła danych:

http://opracyzdalnej.pl/praca-zdalna-i-freelancerzy-na-swiecie-statystyki-2019-roku/

https://biznes.interia.pl/praca/news-na-swiecie-ponad-60-proc-ludzi-pracuje-zdalnie-w-polsce-taka,nId,2599103

Maciej Wiśniewski 
Redakcja MTConsulting

2 thoughts on “Praca zdalna – korzystna dla pracodawcy i pracownika?”

 1. Nikt z nas nie brał na poważnie pracy zdalnej w tak wielu sektorach gospodarki. Wydaje mi się, że całą pandemia zrewolucjonizowała to spojrzenie.

  1. Dziękujemy. Faktycznie dużo się zmieniło od wybuchu pandemii a praca zdalna i hybrydowa zostanie pewnie z nami na zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *