Transformacja cyfrowa - poradnik

15 lip 2023

Transformacja Cyfrowa w firmach MŚP – Praktyczny Przewodnik

Transformacja cyfrowa stała się nieodłącznym elementem dzisiejszej rzeczywistości biznesowej. Zarówno duże korporacje, jak i małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) muszą dostosować się do coraz szybciej rozwijającej się technologii, aby pozostać konkurencyjnymi na rynku. Przez lata cyfrowa transformacja była przede wszystkim domeną dużych organizacji, które miały zasoby, aby zainwestować w nowoczesne rozwiązania technologiczne. Jednak obecnie mamy do czynienia z bardzo mocno narastającym trendem cyfryzacji również wśród MŚP.

Transformacja cyfrowa w małych i średnich firmach jest nie tylko koniecznością, ale również szansą na rozwój i zdobycie przewagi konkurencyjnej. Wraz z rozwojem nowoczesnych narzędzi cyfrowych, firmy z sektora MŚP mogą zwiększyć efektywność swoich operacji, poprawić obsługę klienta, zoptymalizować procesy biznesowe, czy usprawnić współpracę w zespole. Jednak wiele  małych i średnich firm może być zniechęconych przez obawy dotyczące kosztów, skomplikowanych technologii i braku odpowiedniej wiedzy na temat cyfrowej transformacji.

Jednym z naszych celów w Grupa MTC jest demokratyzacja dostępu do kompetencji cyfrowych i technologii dla małych i średnich firm.
Wiemy, że transformacja cyfrowa może wydawać się skomplikowana i nieco przytłaczająca. Dlatego stworzyliśmy ten praktyczny przewodnik, który krok po kroku prezentuje najważniejsze aspekty tego procesu. Poradnik ten obejmuje strategie, narzędzia i praktyczne wskazówki, które pomogą Ci w skutecznej cyfrowej transformacji Twojej firmy. Zapraszamy do lektury.

Transformacja cyfrowa – co to takiego? Definicja

Czym jest transformacja cyfrowa w MŚP?

Transformacja cyfrowa to proces, w wyniku którego firmy adaptują technologie cyfrowe takie jak oprogramowanie, narzędzia i systemy informatyczne, czy sztuczną inteligencję do zmiany sposobu, w jaki prowadzą swoje działania, obsługują klientów i tworzą nową wartość, w celu poprawy skuteczności i efektywności organizacji.  To całościowe podejście do zmiany strategii biznesowej, kultury organizacyjnej i sposobu myślenia.

Transformacja cyfrowa obejmuje wiele elementów. Niektóre z nich obejmują:

 • Cyfrowe narzędzia i technologie, takie jak usługi chmurowe, systemy informatyczne, sztuczną inteligencję (AI), big data, automatyzację i mobilność, zamiast tradycyjnych narzędzi biurowych i lokalnych serwerów.
 • Procesy biznesowe, w tym optymalizacja procesów, cyfrowe modele biznesowe i cyfrowe produkty lub usługi, zamiast manualnych procesów i wysokiego stopnia biurokracji.
 • Ludzie i kultura, w tym szkolenia z kompetencji cyfrowych, zmiana mentalności, zarządzanie zmianą i nowe sposoby pracy.
 • Strategia i zarządzanie, w tym strategia transformacji cyfrowej, cyfrowe modele biznesowe i cyfrowe umiejętności liderów, zamiast krótkowzrocznego planowania i hierarchicznego podejścia.

W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), cyfrowa transformacja jest szansą na zwiększenie konkurencyjności, poprawę efektywności i usprawnienie firmy od środka. MŚP mogą skorzystać na dostępności i przystępności cenowej wielu technologii cyfrowych, co ułatwia dostosowanie się do zmieniających się warunków rynkowych.

Pamiętaj, że transformacja cyfrowa to proces, nie jednorazowe wydarzenie. Wymaga ciągłego zaangażowania, inwestycji i dostosowywania się do zmieniających się warunków. Ale z właściwym podejściem i wsparciem, transformacja cyfrowa może otworzyć dla Twojej firmy nowe możliwości i perspektywy.

Dlaczego transformacja cyfrowa jest ważna dla MŚP?

Transformacja cyfrowa odgrywa kluczową rolę dla małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), przede wszystkim z kilku powodów.

Konkurencyjność

W dzisiejszym cyfrowym świecie, nawet najmniejsze firmy konkurują na ogólnopolskich i globalnych rynkach. Bez cyfrowej obecności i nowoczesnych narzędzi, MŚP mogą mieć trudności z konkurowaniem z większymi firmami, które dysponują większymi zasobami. Cyfrowa transformacja może pomóc MŚP wyrównać zasady gry, zwiększając ich efektywność i zasięg.

Odpowiedź na zmieniające się oczekiwania klientów

Klienci stają się coraz bardziej związani z technologią, oczekując szybkości, wygody i personalizacji. firmy z sektora MŚP, które potrafią dostosować się do tych oczekiwań, mają szansę na budowę silniejszych relacji z klientami, zwiększając ich lojalność i zadowolenie.

Elastyczność i praca zdalna

W obecnej sytuacji, gdzie praca zdalna i hybrydowa staje się normą, technologie cyfrowe są kluczowe do umożliwienia pracownikom pracy z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie. Przez to firmy mogą zapewnić lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, co przekłada się na większe zadowolenie i wydajność pracowników.

Efektywność operacyjna

Cyfrowe narzędzia mogą zautomatyzować wiele rutynowych zadań, co pozwala pracownikom skupić się na bardziej strategicznych zadaniach. Ponadto, technologie takie jak sztuczna inteligencja i analiza danych mogą dostarczyć MŚP ważnych wglądów, które pomogą im podejmować lepsze decyzje biznesowe.

Elastyczność i skalowalność

Technologie cyfrowe, takie jak chmura i SaaS (Software as a Service), pozwalają firmom na elastyczne i skalowalne zarządzanie zasobami. Dzięki temu, MŚP mogą łatwo dostosować swoją infrastrukturę IT i zasoby do aktualnych potrzeb i możliwości.

Innowacje

Technologia umożliwia MŚP tworzenie nowych produktów, usług lub modeli biznesowych, które mogą dać im przewagę konkurencyjną. Dzięki transformacji cyfrowej, MŚP mają szansę na bycie pionierami, a nie tylko naśladowcami.

Transformacja cyfrowa - korzyści
Korzyści z transformacji cyfrowej, opracowanie własne Grupa MTC

Transformacja cyfrowa firmy nie jest łatwa, ale potencjalne korzyści dla MŚP są ogromne. Niezależnie od tego, czy jesteś małym sklepem detalicznym, firmą produkcyjną, usługową czy agencją marketingową, transformacja cyfrowa może zrewolucjonizować Twój biznes.

Nie chodzi tylko o technologię. Transformacja cyfrowa to przede wszystkim ludzie i kultura organizacyjna. To one są kluczem do zrozumienia, jak wykorzystać technologię do tworzenia wartości dla klienta i poprawy efektywności firmy.

Transformacja cyfrowa jest nie tyle wyborem, co koniecznością dla firm, które chcą przetrwać i odnieść sukces w dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie biznesu. W erze cyfrowej, firmy muszą dostosować się do szybko zmieniających się technologii, oczekiwań klientów i warunków rynkowych, aby pozostać konkurencyjne. – Mariusz Tomaszewski, CEO Grupy MTC

Cele transformacji cyfrowej i jej znaczenie dla przedsiębiorstwa

Transformacja cyfrowa w MŚP ma na celu poprawę efektywności, wydajności i konkurencyjności firmy. Jest to proces wymagający zaangażowania i planowania, ale korzyści z niego płynące mogą zrewolucjonizować sposób prowadzenia Twojego biznesu. Poniżej niektóre z kluczowych celów, które mogą być motywacją do podjęcia działań transformacyjnych:

 • Poprawa doświadczeń klientów – w dzisiejszym świecie konsumenci oczekują szybkiego i efektywnego serwisu, który będzie dostępny 24/7. Implementacja narzędzi cyfrowych, takich jak chatboty, aplikacje mobilne, czy platformy e-commerce, może znacznie poprawić doświadczenie klienta.

 • Optymalizacja procesów biznesowych, automatyzacja procesów, wykorzystanie narzędzi do zarządzania projektami, czy systemów ERP mogą pomóc w efektywnym zarządzaniu zasobami, czasem i procesami w firmie.

 • Zwiększenie efektywności – dzięki technologiom cyfrowym, firmy mogą zwiększyć efektywność swojej pracy, redukując czasochłonne, manualne zadania.

 • Innowacyjność – poprzez tworzenie nowych, cyfrowych produktów i usług, firmy mogą zdobyć przewagę konkurencyjną i wyróżnić się na rynku.

 • Skalowalność biznesu – dzięki technologiom cyfrowym firmy mogą łatwiej skalować swoje operacje, co umożliwia im szybszy rozwój i ekspansję na nowe rynki.

 • Bezpieczeństwo danych – poprawa bezpieczeństwa i ochrony danych klientów i pracowników.

 • Zdolność do pracy zdalnej i elastyczności – zapewnienie pracownikom możliwości pracy zdalnej i dostosowanie do nowych modeli pracy.

 • Zrównoważony rozwój – dzięki cyfryzacji, firmy mogą zredukować swoje zużycie energii i zasobów, przyczyniając się do ochrony środowiska.

Zdefiniowanie celów transformacji cyfrowej jest kluczowe dla sukcesu procesu. Pamiętaj, że cele cyfrowej transformacji mogą różnić się w zależności od specyfiki Twojego biznesu. Najważniejsze jest, aby wybrać te, które są najbardziej związane z Twoją bieżącą strategią i celami biznesowymi.

Chmura i technologie kluczowe dla transformacji cyfrowej

Transformacja cyfrowa nie jest możliwa bez technologii, które stanowią jej fundament. Poniżej kluczowe technologie, które mogą odegrać kluczową rolę w cyfrowej transformacji Twojej firmy.

 • Chmura (Cloud Computing): Chmura oferuje skalowalność, elastyczność i efektywność kosztową, dzięki czemu małe i średnie firmy mogą mieć dostęp do zaawansowanych technologii bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów inwestycyjnych.
 • Zintegrowane narzędzia biurowe: Dzięki narzędziom takim jak Microsoft 365, firmy mają możliwość przenieść firmę do chmury, umożliwiając efektywną komunikację i współpracę w firmie, cyfrowy obieg dokumentów, czy zarządzanie zadaniami i projektami.
 • Systemy CRM: CRM pomaga w zarządzaniu relacjami z klientami, co prowadzi do zwiększenia sprzedaży, poprawy obsługi klienta i zwiększenia lojalności.
 • Systemy HRM: Technologie HRM pomagają w zarządzaniu zasobami ludzkimi, co prowadzi do poprawy doświadczeń pracowników, efektywności procesów HR i sukcesu w rekrutacji.
 • Systemy Contact Center: Nowoczesne systemy contact center umożliwiają skuteczną obsługę klienta na wielu kanałach komunikacji, takich jak rozmowy telefoniczne, e-maile, czat na stronie internetowej, media społecznościowe, integrując je w jednym narzędziu.
 • Systemy Business Intelligence (BI): Narzędzia BI umożliwiają gromadzenie i analizę danych biznesowych, co pomaga w lepszym zrozumieniu biznesu i szybszym podejmowaniu decyzji.
 • Automatyzacja Procesów Biznesowych (BPA): BPA pozwala na automatyzację rutynowych zadań, co pozwala na oszczędność czasu, zwiększenie efektywności i redukcję błędów.
 • Systemy marketing automation: Automatyzacja marketingu pozwala na automatyczne wykonanie wielu zadań marketingowych, takich jak e-mail marketing, social media, kampanie SEO itp. zwiększając skuteczność działań marketingowych.
 • Sztuczna Inteligencja (AI) i Machine Learning (ML): AI i ML są technologiami, które pozwalają firmom analizować i interpretować duże zbiory danych, automatyzować zadania i dostarczać spersonalizowane doświadczenia dla klientów.

  Sprawdź nasze szkolenia i kursy AI (Sztucznej Inteligencji).
 • Internet Rzeczy (IoT): IoT pozwala na łączenie urządzeń i maszyn z internetem, co umożliwia automatyzację procesów, poprawę wydajności i dostarczanie nowych usług.
 • Mobilność: Mobilne technologie umożliwiają pracownikom dostęp do zasobów firmy z dowolnego miejsca i o dowolnej porze, co zwiększa elastyczność i produktywność.
 • Cyberbezpieczeństwo: W miarę jak firmy stają się coraz bardziej cyfrowe, bezpieczeństwo staje się kluczowym priorytetem. Technologie związane z cyberbezpieczeństwem pomagają firmom chronić swoje dane i systemy przed zagrożeniami.

Pamiętaj, że wybór technologii zależy od Twoich specyficznych celów biznesowych i potrzeb. Ważne jest, aby dostosować wybór technologii do specyfiki i skali Twojego biznesu oraz zasobów, które masz do dyspozycji.

W Grupie MTC pomagamy małym i średnim firmom w realizacji ich cyfrowych aspiracji. Nasz zespół ekspertów jest gotowy, aby pomóc Ci wybrać narzędzia i strategie dopasowane do Twojej firmy.

Chcesz dowiedzieć się jak to robimy?

Kliknij w poniższy przycisk i sprawdź nasze usługi związane z cyfryzacją firm.

Strategia transformacji cyfrowej i innowacji w praktyce

Kluczem do skutecznej transformacji cyfrowej jest strategia, która definiuje cel, ścieżkę do jego osiągnięcia i konkretne kroki wdrożenia. Poniżej podstawowe elementy strategii transformacji cyfrowej.

1. Identyfikacja obszarów do transformacji

Kluczowe jest zidentyfikowanie obszarów w Twojej firmie, gdzie wprowadzenie technologii cyfrowych przyniesie największe korzyści. Może to być zarówno na poziomie poszczególnych procesów biznesowych, jak i całej organizacji.

2. Zdefiniowanie celów transformacji cyfrowej

Następnie musisz zrozumieć, co chcesz osiągnąć poprzez transformację cyfrową. Może to obejmować poprawę efektywności, zwiększenie konkurencyjności, poprawę obsługi klienta lub stworzenie nowych produktów i usług. Cele powinny być jasne, mierzalne i zgodne z ogólnymi celami Twojej firmy.

3. Ocena obecnej sytuacji

Aby wiedzieć, co trzeba zmienić, musisz najpierw zrozumieć, jak wygląda Twoja firma teraz. To obejmuje ocenę technologii, procesów, umiejętności pracowników, kultury organizacyjnej i struktury organizacyjnej.

4. Wybór odpowiednich technologii 

Na podstawie Twoich celów i obecnej sytuacji, musisz wybrać technologie, które będą najbardziej odpowiednie dla Twojej firmy. To może obejmować chmurę, sztuczną inteligencję, big data, automatyzację procesów biznesowych, narzędzia do współpracy w zespole, i wiele innych.

5. Planowanie i wdrażanie zmian

Następnie musisz zaplanować, jak wprowadzić te technologie w Twojej firmie. To obejmuje tworzenie harmonogramu, budowanie zespołu projektowego, szkolenie pracowników i monitorowanie postępów.

6. Mierzenie i dostosowywanie

Po wdrożeniu, powinieneś regularnie mierzyć wyniki i dostosowywać swoją strategię, gdy to konieczne.

7. Optymalizacja i innowacje

Ostatnim krokiem jest ciągłe doskonalenie i innowacje. Transformacja cyfrowa nie jest procesem jednorazowym, ale ciągłym dążeniem do poprawy i adaptacji do zmieniających się warunków.

Proces transformacji cyfrowej
Kroki w procesie transformacji cyfrowej, opracowanie własne Grupa MTC

Pamiętaj, że transformacja cyfrowa to proces, który wymaga czasu, zaangażowania i gotowości do nauki i adaptacji. Jest to jednak inwestycja, która może przynieść znaczne korzyści dla Twojej firmy.

W Grupie MTC mamy doświadczenie w pomaganiu firmom w tworzeniu i wdrażaniu strategii transformacji cyfrowej. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się, jak możemy Ci pomóc.

Wpływ transformacji cyfrowej na kulturę firmy

Transformacja cyfrowa wpływa na kulturę organizacyjną poprzez zmianę sposobu pracy i podejścia do wykonywanych zadań. Wprowadzenie nowych technologii może wymagać zmiany procesów biznesowych oraz sposobu komunikacji wewnątrz firmy. Dlatego ważne jest, aby pracownicy byli odpowiednio przygotowani na zmiany i mieli dostęp do szkoleń z zakresu nowych technologii i kompetencji cyfrowych.

Transformacja cyfrowa wymaga promowania kultury uczenia się i adaptacji pracowników, zwiększania transparentności w organizacji, zachęcania do innowacji, eksperymentowania i wprowadzania nowych pomysłów, zmiany roli liderów w kierunku katalizatorów zmian oraz odpowiedniego przygotowania zespołu na zmiany. 

Transformacja cyfrowa to nie tylko wprowadzenie nowych technologii. To zmiana sposobu myślenia, pracy i zarządzania w organizacji. Właściwie prowadzona, może przynieść nie tylko korzyści biznesowe, ale także zwiększyć zaangażowanie i satysfakcję pracowników.

W Grupie MTC pomagamy firmom nie tylko w technicznym aspekcie transformacji, ale również w aspekcie kulturowym i organizacyjnym.

Bezpieczeństwo w czasie cyfrowej transformacji firmy

Bezpieczeństwo w czasie transformacji cyfrowej jest kluczowe dla zapewnienia ciągłości działania przedsiębiorstwa.

W miarę jak firmy stają się coraz bardziej cyfrowe, rośnie ryzyko cyberataków i innych zagrożeń. Ważne jest podnoszenie świadomości na temat bezpieczeństwa informacji wśród pracowników, zarządzanie dostępem do zasobów firmy, regularne aktualizacje oprogramowania i systemów, holistyczne podejście do zarządzania ryzykiem oraz planowanie reakcji na incydenty. Niezbędne są także regularne kopie zapasowe danych, przestrzeganie przepisów dotyczących bezpieczeństwa i ochrony danych, takich jak RODO. 

W Grupie MTC pomagamy firmom zaplanować i wdrożyć skuteczne strategie bezpieczeństwa cyfrowego.

Transformacja cyfrowa procesów biznesowych

Transformacja cyfrowa oferuje ogromne możliwości optymalizacji i usprawnienia procesów biznesowych. Nowoczesne technologie pozwalają na automatyzację rutynowych zadań, co zwiększa efektywność, redukuje błędy i pozwala pracownikom skoncentrować się na zadaniach o większej wartości.

Narzędzia do automatyzacji procesów biznesowych (BPA) pozwalają na modelowanie, wykonanie, zarządzanie i optymalizację procesów biznesowych. Dzięki nim można skrócić cykl życia procesów, poprawić jakość usług, a także zwiększyć zadowolenie klientów.

Dane stają się nowym “paliwem” dla biznesu. Narzędzia do gromadzenia i analizy danych, takie jak Business Intelligence czy sztuczna inteligencja, pozwalają na dogłębne zrozumienie procesów biznesowych, identyfikację obszarów do poprawy i szybsze podejmowanie decyzji.

Transformacja cyfrowa procesów biznesowych wymaga jednak odpowiedniego planowania i strategii. Ważne jest, aby procesy były ukierunkowane na cel biznesowy i skoncentrowane na kliencie.

W Grupie MTC pomagamy firmom w cyfrowej transformacji procesów biznesowych, od identyfikacji obszarów do poprawy, przez mapowanie procesów i wybór odpowiednich technologii, aż po wdrożenie i wsparcie.

Najczęstsze wyzwania i błędy w procesie transformacji cyfrowej

Przy prowadzeniu procesu transformacji cyfrowej, firmy często napotykają na różne wyzwania i pułapki. Poniżej opis najważniejszych z nich.

Ignorowanie zmian w branży

Cyfrowa transformacja może wprowadzać zmiany w sposób prowadzenia biznesu w danej branży. Ignorowanie tych zmian może prowadzić do utraty konkurencyjności.

Brak wyraźnej wizji i strategii

Transformacja cyfrowa powinna być kierowana przez klarowną wizję i strategię, zgodną z celami biznesowymi firmy. Bez takiej strategii działania mogą być chaotyczne i nieskuteczne.

Nie zrozumienie korzyści z nowych technologii

Firmy często wprowadzają nowe technologie, nie rozumiejąc pełni korzyści, jakie mogą z nich wynikać. To może prowadzić do niewłaściwego wykorzystania technologii i utraty potencjalnych korzyści.

Niedostateczne zaangażowanie kierownictwa

Wprowadzanie cyfrowej transformacji często wymaga zmian na poziomie kultury firmy. Bez silnego wsparcia i zaangażowania ze strony kierownictwa, takie zmiany są trudne do przeprowadzenia.

Niewłaściwy wybór technologii

Nie każda technologia jest odpowiednia dla każdego biznesu. Ważne jest dokonanie przemyślanego wyboru, zgodnego z potrzebami firmy i możliwościami finansowymi.

Zaniedbanie szkolenia pracowników

Nowe technologie wymagają nowych umiejętności. Jeżeli pracownicy nie są odpowiednio przeszkoleni i nie są gotowi na zmiany, proces transformacji może się nie powieść.

Brak odpowiedniej komunikacji

W procesie transformacji cyfrowej kluczowe jest skuteczne komunikowanie zmian i nowych wyzwań zarówno do zespołu, jak i do klientów. Brak takiej komunikacji może prowadzić do oporów i niezrozumienia celu transformacji.

Zaniedbanie bezpieczeństwa

Cyfrowa transformacja zwiększa ryzyko cyberataków i innych zagrożeń. Bezpieczeństwo cyfrowe powinno być integralną częścią strategii transformacji.

W Grupie MTC pomagamy firmom unikać tych błędów, oferując wsparcie na każdym etapie procesu cyfrowej transformacji.

Pomiar postępów i sukcesu transformacji cyfrowej biznesu

Pomiar postępów i osiągnięć jest kluczowy w każdym procesie zmian, w tym w transformacji cyfrowej. Monitorowanie wybranych wskaźników pozwala ocenić, czy firmy poruszają się we właściwym kierunku i czy osiągają założone cele.

 1. Definiowanie celów: Na samym początku powinno się określić, co oznacza sukces w kontekście transformacji cyfrowej. Czy to znaczy zwiększenie wydajności, zwiększenie zadowolenia klientów, osiągnięcie oszczędności kosztowych, czy coś innego?

 2. Ustalenie KPIs (Key Performance Indicators): Wybranie odpowiednich wskaźników jest kluczowe dla oceny postępów. Mogą to być wskaźniki takie jak zwiększenie sprzedaży, poprawa jakości obsługi klienta, zredukowanie czasu realizacji procesów czy zwiększenie zaangażowania pracowników.

 3. Cykliczne przeglądy: Regularne sprawdzanie postępów i dostosowywanie strategii jest niezbędne, aby utrzymać kurs i osiągnąć zamierzone rezultaty. Przeglądy powinny być przeprowadzane zarówno na poziomie strategicznym, jak i operacyjnym.

 4. Feedback od pracowników i klientów: Opinie zewnętrzne są nieocenione w ocenie skuteczności transformacji. Pracownicy mogą dostarczyć cennych informacji na temat funkcjonowania nowych procesów, a opinie klientów mogą pomóc ocenić, czy nowe technologie poprawiają ich doświadczenia.

 5. Analiza ROI (Return on Investment): Ostatecznie, jednym z kluczowych wskaźników sukcesu jest ROI. Analiza zwrotu z inwestycji pozwala ocenić, czy koszty wprowadzenia nowych technologii przyniosły oczekiwane korzyści.

Transformacja cyfrowa to proces długoterminowy, który wymaga ciągłego monitorowania i dostosowywania. Sukces nie jest osiągnięty z dnia na dzień, ale stopniowe postępy, mierzone za pomocą odpowiednich wskaźników, mogą dostarczyć solidnych dowodów na to, że firma idzie we właściwym kierunku.

W Grupie MTC pomagamy firmom w wyborze odpowiednich wskaźników i metod monitorowania postępów, aby zapewnić, że ich proces transformacji cyfrowej przynosi oczekiwane rezultaty.

Przykłady transformacji cyfrowej przedsiębiorstwa

Każda transformacja cyfrowa wygląda inaczej, ponieważ zależy od specyfiki branży, charakterystyki firmy oraz potrzeb jej klientów. Poniżej przedstawiamy przykłady udanej transformacji cyfrowej, które przeprowadziliśmy w naszej firmie – Grupie MTC. Pokazują one, jak różnorodna może być transformacja cyfrowa i jak wiele korzyści może przynieść, nawet dla małych i średnich firm. 

Wdrożenie systemu CRM

Gdy w naszej firmie pracowało tylko dwóch handlowców a maile i pliki Excela stały się niewystarczające do tego, aby sprawnie zarządzać zapytaniami ofertowymi i procesem obsługi klienta, zdecydowaliśmy się na wdrożenie systemu CRM. Pozwoliło nam to na zwiększenie konwersji, a także na zoptymalizowanie procesów sprzedaży i zarządzania relacjami z klientami.

Wdrożenie systemu Contact Center

Następnym krokiem w rozwoju naszej firmy była implementacja systemu Contact Center, który usprawnił naszą komunikację z klientami. Dzięki niemu uruchomiliśmy profesjonalną infolinię dla klientów, która pozwoliła nam zarządzać połączeniami, możemy odsłuchiwać rozmowy i doskonalić obsługę klienta. System ten został zintegrowany z CRM, co pozwoliło nam na centralizację wszystkich informacji w jednym miejscu.

Wdrożenie środowiska Microsoft 365

Jednym z kluczowych wdrożeń było zastosowanie środowiska Microsoft 365, które pozwoliło na usprawnienie digitalizacji i obiegu dokumentów, przepływu płatności, współpracy i komunikacji w zespołach, zarządzanie zadaniami i projektami, a także automatyzację wybranych procesów. Wdrażaliśmy je jeszcze na długo przed pandemią COVID-19, zanim stało się to popularne. Dzięki temu cała firma obecnie działa w chmurze, pomimo że mamy stacjonarne biuro, co ułatwia pracę zdalną w zespole oraz zarządzanie firmą bez konieczności przebywania w biurze.

Implementacja ChatGPT

Kolejnym ważnym elementem naszej transformacji cyfrowej było wdrożenie ChatGPT, narzędzia, które podniosło produktywność pracy praktycznie na każdym stanowisku.

Jako właściciel firmy wykorzystuje go wielu zadań strategicznych, do analizy rynku, trendów, rozwoju usług, optymalizacji strategii i wsparcia w podejmowaniu decyzji, po bieżące zadania. Dla pracowników, narzędzie to stanowi pomoc w codziennych zadaniach, takich jak tworzenie dokumentów, odpisywanie na maile, generowanie pomysłów czy planowanie pracy.

Dzięki ChatGPT, efektywność pracy w naszej firmie zdecydowanie wzrosła.

Wykorzystanie narzędzi marketingowych

Korzystamy również z szeregu narzędzi marketingowych (w tym oparte o AI), które pomagają nam w automatyzacji działań marketingowych, zwiększaniu skuteczności płatnych kampanii, tworzeniu treści oraz analizie marketingowej.

Podobne rozwiązania wdrożyliśmy u wielu naszych klientów, pomagając im przeprowadzić skuteczną cyfrową transformację, dostosowaną do ich unikalnych potrzeb i celów. 

Znaczenie partnerstw i doradztwa w transformacji cyfrowej

Transformacja cyfrowa to proces skomplikowany, który wymaga wielu umiejętności i doświadczenia. W wielu przypadkach małe i średnie firmy nie posiadają odpowiednich zasobów lub wiedzy, aby skutecznie przeprowadzić taką zmianę samodzielnie. Dlatego kluczowe jest wykorzystanie partnerstw i doradztwa.

 1. Specjalizacja i doświadczenie: Partnerzy technologiczni, doradcy i konsultanci biznesowi dysponują specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem, które są niezbędne do skutecznego wdrażania technologii cyfrowych.

 2. Oszczędność czasu i zasobów: Wykorzystanie zewnętrznego partnera pozwala uniknąć kosztownych błędów i przyspiesza proces transformacji, co pozwala oszczędzić czas i zasoby firmy.

 3. Wsparcie w trudnych decyzjach: Doradcy mogą pomóc w podejmowaniu strategicznych decyzji dotyczących transformacji cyfrowej, na podstawie doświadczeń i najlepszych praktyk.

 4. Zarządzanie ryzykiem: Partnerstwa i doradztwo pomagają firmom lepiej zrozumieć i zarządzać ryzykiem związanym z transformacją cyfrową.

W Grupie MTC oferujemy usługi doradcze i partnerskie w zakresie transformacji cyfrowej. Pomagamy naszym klientom zrozumieć i skutecznie wykorzystać potencjał technologii cyfrowych w ich biznesie.

Chcesz wiedzieć jak to robimy? Sprawdź nasze usługi: Cyfryzacja firm – usługi wdrożeniowe.

Trendy w transformacji i cyfryzacji biznesu

Zdecydowanie, jednym z najważniejszych trendów w transformacji cyfrowej jest rosnąca rola sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego (ML). W szczególności, wprowadzenie na rynek ChatGPT pod koniec 2022 roku zrewolucjonizowało podejście do korzystania z AI w biznesie. Dzięki temu narzędziu, które jest w stanie generować tekst o zadanej tematyce, przedsiębiorstwa na całym świecie znacznie zwiększyły efektywność swojej pracy. ChatGPT jest wykorzystywany zarówno do wsparcia procesów biznesowych, jak i do generowania nowych pomysłów czy wsparcia podejmowania decyzji strategicznych.

Innym ważnym trendem jest coraz większe wykorzystanie chmury obliczeniowej, która pozwala na skalowalność i elastyczność operacji, a także redukcję kosztów IT.

Wreszcie, warto zauważyć, że coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z konieczności wdrażania innowacji i stałego doskonalenia swoich procesów, produktów i usług w odpowiedzi na zmieniające się warunki rynkowe i potrzeby klientów. Dlatego przyszłość transformacji cyfrowej to przede wszystkim ciągłe uczenie się i adaptacja do nowych technologii oraz wykorzystywanie ich w sposób kreatywny i strategiczny.

W Grupie MTC aktywnie śledzimy i analizujemy najnowsze trendy w dziedzinie technologii cyfrowych, aby pomagać naszym klientom skutecznie przeprowadzać proces transformacji i czerpać korzyści z tych innowacji.

Jak my, jako firma możemy Ci pomóc?

W Grupie MTC jesteśmy pasjonatami technologii, ale przede wszystkim jesteśmy partnerem dla naszych klientów. Rozumiemy, że każda firma jest inna, ma swoje unikalne potrzeby i wyzwania. Dlatego podejście, które stosujemy, to indywidualna analiza potrzeb i oczekiwań każdego klienta, a następnie proponowanie najbardziej odpowiednich rozwiązań.

Pomoc w uzyskaniu dofinansowania

Wiemy, że dla wielu małych i średnich przedsiębiorstw inwestycje w nowe technologie mogą być dużym obciążeniem finansowym. Dlatego pomagamy naszym klientom w uzyskaniu dofinansowania do nawet 100% ze środków publicznych, w tym z Unii Europejskiej, na nasze usługi doradcze, szkoleniowe i wdrożeniowe. Nasz zespół bezpłatnie pomaga w całym procesie – od identyfikacji możliwości finansowania, przez pomoc w przygotowaniu wniosków, po wsparcie w rozliczeniu dofinansowania.

Dostosowane do potrzeb rozwiązania

W Grupie MTC nie jesteśmy ograniczeni do jednego rozwiązania. Działamy na zasadzie partnerstwa z wieloma firmami tworzącymi oprogramowanie, co pozwala nam na dostosowanie naszej oferty do specyficznych potrzeb każdego klienta. Nasze rekomendacje opierają się na szczegółowej analizie wymagań biznesowych firmy i jej celów strategicznych.

Zrozumienie procesów biznesowych

Jesteśmy małą firmą, która zaczynała od szkoleń i doradztwa dla małych i średnich przedsiębiorstw. Przeprowadziliśmy wiele projektów, które dały nam głębokie zrozumienie procesów biznesowych i realiów działania takich firm. Wykorzystujemy to doświadczenie, aby pomóc naszym klientom znaleźć i wdrożyć najbardziej efektywne technologie dla ich biznesu.

Pamiętaj, że transformacja cyfrowa nie dotyczy tylko technologii – to przede wszystkim ludzie i procesy. W Grupie MTC jesteśmy gotowi pomóc Ci w tej podróży krok po kroku, z użyciem odpowiednich technologii i narzędzi, ale przede wszystkim zrozumieniem Twojego biznesu i Twoich potrzeb.

Proces i etapy współpracy z klientem

 1. Pierwszy kontakt: Nawiązanie relacji z klientem, poznanie jego potrzeb i oczekiwań.

 2. Analiza biznesowa: Szczegółowa analiza procesów biznesowych klienta, jego technologicznych możliwości i celów strategicznych.

 3. Propozycja rozwiązania: Opracowanie i prezentacja proponowanego rozwiązania dostosowanego do potrzeb klienta, w tym oszacowanie potencjalnego zwrotu z inwestycji (ROI).

 4. Pomoc w pozyskaniu dofinansowania: Wsparcie klienta w identyfikacji możliwości dofinansowania, przygotowaniu wniosków i w procesie rozliczania.

 5. Wdrożenie rozwiązania: Realizacja projektu wdrożeniowego zgodnie z założonym planem i harmonogramem.

 6. Szkolenie i wsparcie: Przekazanie niezbędnej wiedzy użytkownikom systemu i zapewnienie im wsparcia w początkowym okresie po wdrożeniu.

 7. Ewaluacja i optymalizacja: Monitorowanie efektywności wdrożonego rozwiązania, ewaluacja i wprowadzanie ewentualnych optymalizacji.

 8. Długotrwałe wsparcie i rozwój: Ciągłe wsparcie po wdrożeniu, w tym pomoc w rozwiązywaniu problemów, aktualizacja systemu i dostosowanie go do ewoluujących potrzeb klienta.

Czas na Twój ruch w kierunku cyfrowej transformacji

Transformacja cyfrowa jest nie tylko o adaptacji nowych technologii, ale o zmianie kultury i sposobu myślenia w organizacji. Pomaga w zwiększaniu efektywności, poprawianiu relacji z klientami, daje przewagę konkurencyjną i tworzy podstawy do długotrwałego rozwoju. 

W Grupie MTC wiemy, jak skomplikowany może być proces transformacji cyfrowej, ale jednocześnie jak ogromne korzyści może on przynieść Twojemu biznesowi. Jesteśmy tu, aby pomóc Ci w tej podróży, niezależnie od etapu, na którym się znajdujesz. Zapewniamy doradztwo strategiczne, wsparcie technologiczne, szkolenia dla pracowników oraz pomoc w uzyskaniu dofinansowania na te usługi z funduszy UE.

Rozpocznij swoją cyfrową podróż już dzisiaj. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak możemy wspomóc Cię w transformacji Twojego biznesu. Z nami transformacja cyfrowa jest prostsza niż myślisz.

  Wybierz z listy wielkość firmy