praca zdalna

17 mar 2020

Praca zdalna – korzystna dla pracodawcy i pracownika?

Opłacanie kosztownego wynajmu biura, jego zaopatrzenie i sprzątanie, nadzorowanie zespołem pracowników, rozwiązywanie konfliktów. Wszystko to obowiązki pracodawcy, który decyduje się na fizyczną siedzibę biura i tworzenie stanowisk pracy dla osób zatrudnionych w firmie. I chociaż jest to rozwiązanie klasyczne, które w naszym kraju wciąż wybiera większość przedsiębiorców, coraz częściej zastępuje je praca zdalna. Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy zaczynają zdawać sobie sprawę z tego, jak wiele korzyści może przynosić. Czy rzeczywiście tak jest?

Praca zdalna , czyli odkrycie XXI wieku

Jeszcze do niedawna myśl o tym, że pracownik mógłby pracować z domu, wywoływała u wielu przedsiębiorców uśmiech politowania. Jak to tak? Na odległość, bez kontroli? Przecież pracownik nie będzie wtedy wystarczająco wydajny i na pewno będzie pracował mniej niż tu, na miejscu! Tymczasem, jak pokazuje praktyka, coraz więcej właścicieli firm decyduje się współpracować ze specjalistami na odległość, co – szczególnie w dobie Internetu – jest o wiele prostsze i efektywniejsze niż jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. I wcale nie wpływa na wydajność przedsiębiorstwa!

Zdalna praca – co jeszcze warto wiedzieć?

Praca zdalna w domu to dzisiaj nie tylko telefonowanie i odbieranie połączeń od klientów, ale również zadania wykonywane za pośrednictwem komputera, a nawet bez jego użycia (np. działania na papierowej dokumentacji). Może dotyczyć tworzenia grafik, administrowania stron internetowych, prowadzenia działań marketingowych i wielu innych kwestii, spośród których zdecydowana większość jest potrzebna każdemu przedsiębiorstwu. Czy warto – zarówno z perspektywy pracodawcy, jak i pracownika?

Pracownik zdalny będzie do Twojej dyspozycji zawsze, bez względu na sytuację, np. krajową czy ogólnoświatową

Jesteś pracodawcą? Postaw na pracę zdalną!

Dla właścicieli firm najważniejszym problemem w zatrudnieniu pracowników zdalnych jest zarządzanie zespołem rozproszonym. Jednak w dobie wielu profesjonalnych narzędzi, pozwalających na kontakt z pracownikiem czy monitorowanie efektów jego pracy, nie powinno to stanowić większego problemu. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego artykułu, “Zarządzać zespołem rozproszonym- jak powinno wyglądać?

Poza tym praca zdalna z domu będzie dla Ciebie korzystna pod bardzo wieloma względami:

 • zyskujesz dostęp do specjalistów z całego kraju (a nawet świata!) – nie ogranicza Cię lokalizacja, dzięki czemu o wiele łatwiej dotrzeć do pracownika, który będzie w stanie wykonać dla Ciebie zadania w taki sposób, jakiego oczekujesz,
 • optymalizujesz koszty, bo nie musisz tworzyć dla zatrudnionych stanowisk pracy i kupować dla nich drogiego sprzętu,
 • oszczędzasz czas – np. na rekrutacje, które wymagają bezpośredniego spotkania z pracownikiem czy organizowanie badań pracowniczych,
 • możesz korzystać z pracy zdalnej specjalistów zarówno w trybie ciągłym, jak i doraźnie – np. w momentach kryzysowych, gdy potrzeba większej liczby rąk do pracy,
 • dzięki odpowiednim narzędziom monitorujesz pracę zatrudnionych, nawet kiedy ci pracują na innym krańcu świata – w ten sposób utrzymujesz wydajność cały czas na wysokim poziomie.

Sprawdź naszą ofertę szkoleń i kursów Micrsoft Office 365 – narzędzi do pracy zdalnej i hybrydowej.

No i nie można zapominać również o tym, że pracownik zdalny będzie do Twojej dyspozycji zawsze, bez względu na sytuację, np. krajową czy ogólnoświatową. Mowa tutaj o kryzysach, takich jak rozprzestrzenianie się wirusa (koronawirus), w wyniku czego większość społeczeństwa powinna zostać w domu. Przy skorzystaniu z pracy zdalnej nie będzie to dla Ciebie problemem. Możesz rozwijać swój biznes bez zastojów i jakichkolwiek problemów.

Aby pracować zdalnie, nie trzeba zakładać własnej firmy

Szkolenia dofinasowane - blog

O czym należy pamiętać, wykonując pracę zdalną?

No dobrze, a jak to jest z pracownikami? Większość z nas marzy o własnych home office i braku konieczności porannego marszu do biura. I pokazują to statystyki. Na całym świecie zdalnie pracuje już 60 procent osób, a w Polsce jest to co trzeci pracownik. Co więcej, ¾ osób przyznaje, że gdyby tylko miało okazję, wybrałoby pracę zdalną z domu. Na ten odważny krok decyduje się coraz więcej specjalistów z różnych dziedzin, choć spora część wciąż się waha. Do najczęstszych obaw zaliczamy:

 • zmiany na rynku pracy i strach przed automatyzacją niektórych zawodów,
 • niestabilność dochodów oraz brak możliwości oszacowania ich wysokości,
 • brak opieki zdrowotnej,
 • wysokie podatki,
 • trudności ze znalezieniem zleceń.

Jednak większość z tych wątpliwości można rozwiać bardzo szybko. Aby pracować zdalnie, nie trzeba zakładać własnej firmy. Dzięki portalom, umożliwiającym wystawianie faktur i realizowanie zleceń na podstawie umowy o dzieło, jako pracownik działasz w pełni legalnie, jesteś zabezpieczony na wypadek problemów z płatnościami i nie płacisz wysokich podatków. Możesz też wykupić indywidualny pakiet medyczny oraz znaleźć ogromną liczbę portali, gdzie reklamują się pracodawcy.

Warto wiedzieć, że rynek pracy zdalnej rozwija się w szybkim tempie, a to oznacza jedno – coraz więcej miejsc pracy. Zarabiając w domu, możesz rozwijać się zawodowo, mieć poczucie większej niezależności i – co najważniejsze dla wielu potencjalnych freelancerów – zarabiać o wiele więcej niż na etacie. Musisz jednak wiedzieć jak pracować zdalnie. Bez tego nie uda Ci się osiągnąć sukcesu.

Na całym świecie zdalnie pracuje już 60 procent osób, a w Polsce jest to co trzeci pracownik Click To Tweet

Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych wytycznych, dzięki którym praca zdalna z domu będzie dla Ciebie dochodowa i korzystna. Musisz tylko stosować się do tych wskazówek, bo w przeciwnym wypadku dołączysz do grona zawiedzionych osób, które po krótkim czasie wróciły do biura!

Jak pracować zdalnie?

Po pierwsze – stwórz profesjonalną wizytówkę i portfolio

To podstawa, jeżeli chcesz zostać zauważonym na rynku pracy wypełnionym konkurentami. Warto założyć stronę internetową z krótkimi informacjami na temat swojej osoby i specjalizacji oraz (koniecznie!) stworzyć e-portfolio, za pomocą którego pokażesz swoje umiejętności. Zadbaj również o CV, bo może bardzo przydać się podczas szukania zleceń.

Po drugie – naucz się zarządzać swoim czasem

Home office to komfort, ale i wiele pułapek – Facebook, film, serial, konsola, spacer… Masz do tego wszystkiego łatwy dostęp. Powinieneś nauczyć się organizować swój czas na tyle, by przyjemności nie przesłoniły Ci obowiązków. Bo wtedy nie zarobisz. Możesz skorzystać z różnego rodzaju organizerów czy terminarzy, by planować codzienne działania i w ten sposób pracować o wiele skuteczniej.

Po trzecie – stwórz sobie komfortowe warunki do pracy

To, w jakich warunkach będziesz pracować, wpłynie na poziom Twojej koncentracji i oczywiście komfort. Zdalna praca musi być doskonale przemyślana, również pod kątem wyposażenia i ergonomii pracy, dlatego zrób to dobrze. Dzięki temu, po kilku godzinach wykonywania zadań Twój kręgosłup nie zbuntuje się, a głowa wciąż będzie świeża i gotowa do działania.

Po czwarte – utrzymuj kontakt z ludźmi

Praca zdalna w domu to coś dla introwertyków, którzy nie będą tęsknić za współpracownikami. A co z tymi, którzy kochają kontakt z ludźmi? Powinni oni przede wszystkim zadbać o to, aby po pracy organizować spotkania z przyjaciółmi. Wtedy brak drugiego człowieka obok nie będzie tak dotkliwy. Choć warto powiedzieć sobie wprost – to forma zarabiania pieniędzy, która nie wszystkim przypadnie do gustu.

Po piąte – zadbaj o kwestie formalne

Dowiedz się jaki pakiet medyczny wybrać i ile będzie on kosztował. Znajdź odpowiednie portale, za których pośrednictwem wystawisz fakturę, a także pomyśl o funduszu emerytalnym albo rozpocznij wdrażanie planu oszczędnościowego. Dzięki temu zyskasz komfort i czyste sumienie, a także będziesz mógł w pełni skupić się na swojej pracy zdalnej.

Praca zdalna – czy warto?

Według nas – jak najbardziej, ponieważ to przyszłość rynku pracy. Dlatego też warto otworzyć się na pracę zdalną, choćby pod kątem obserwowania trendów czy informacji na jej temat. Nigdy nie wiadomo czy w przyszłości nie okaże się to dla Ciebie znakomite rozwiązanie. Niezależnie od tego, czy jesteś pracodawcą, czy też pracownikiem.

Jeśli jesteś zainteresowany wprowadzeniem do swojej firmy pracy zdalnej lub hybrydowej sprawdź nasze usługi wdrożeniowe i  szkolenia z pracy zdalnej.

Źródła danych:

http://opracyzdalnej.pl/praca-zdalna-i-freelancerzy-na-swiecie-statystyki-2019-roku/

https://biznes.interia.pl/praca/news-na-swiecie-ponad-60-proc-ludzi-pracuje-zdalnie-w-polsce-taka,nId,2599103

Redakcja MTConsulting

2 thoughts on “Praca zdalna – korzystna dla pracodawcy i pracownika?”

 1. Nikt z nas nie brał na poważnie pracy zdalnej w tak wielu sektorach gospodarki. Wydaje mi się, że całą pandemia zrewolucjonizowała to spojrzenie.

  1. Dziękujemy. Faktycznie dużo się zmieniło od wybuchu pandemii a praca zdalna i hybrydowa zostanie pewnie z nami na zawsze.

Comments are closed.