trendy HR

12 mar 2018

Trendy HR, czyli co się zmieni

Trendy HR, tak jak w każdej innej branży, ewoluują i zmieniają się z roku na rok. Zmiany te nie zawsze są spektakularne. W oczy rzuca się przede wszystkim rozwój koncepcji, które wyklarowały się już w 2017 roku albo nawet wcześniej. Sprawdźmy, jakie usprawnienia, zmiany i trendy w HR czekać będą nas w tym roku – zarówno z perspektywy specjalistów ds. zarządzania zasobami ludzkimi, jak też pracowników.

Zmiany i trendy HR – na lepsze czy na gorsze?

Bez wątpienia na lepsze! Przede wszystkim ze względu na rozwój systemów informatycznych, większą świadomość przedsiębiorców w zakresie potrzeb osób zatrudnionych w firmie i wiedzę na temat tego, jak funkcjonuje rynek pracownika. Do góry idą też wynagrodzenia, a coraz więcej firm stosuje różnego rodzaju benefity. Ale o tym w dalszej części tekstu. Oto najnowsze trendy HR w 2018 roku!

Po pierwsze – ewolucja, czyli systemy informatyczne

Współcześnie funkcjonujące firmy, mające do czynienia z dużą liczbą kandydatów na stanowiska, coraz powszechniej stawiają na automatyzację procesów. Te, możliwe są wyłącznie dzięki zastosowaniu specjalistycznych, nowoczesnych technologii, również tych wykorzystujących sztuczną inteligencję. 2018 rok upłynie pod znakiem optymalizacji tych rozwiązań, dzięki którym możliwe jest/będzie między innymi:

  • zautomatyzowanie komunikacji z kandydatem i coraz częstsze wykorzystywanie nowych sposobów prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych, w tym komunikacji video, a nawet chatbotów,
  • usprawnienie analizy dokumentów rekrutacyjnych, przesłanych przez kandydata,
  • automatyczne wysyłanie powiadomień dla kandydatów, np. o kolejnym etapie rekrutacji albo ostatecznej decyzji.
  • bardziej szczegółowe analizowanie kandydatów i rynku pracowników, a to z kolei przyczyni się do skuteczniejszego doboru kandydatów.

Po drugie – nowe sposoby docierania do kandydatów

Firmy z roku na rok odchodzą od tradycyjnych metod poszukiwania kandydatów, opierających się na Curriculum Vitae i listach motywacyjnych. Aktualne trendy HR to przede wszystkim wykorzystywanie Internetu w „wyławianiu pereł”. Facebook czy LinkedIn są dzisiaj bardzo popularne wśród rekruterów, ponieważ dają dostęp do dużej liczby kandydatów i pozwalają wyselekcjonować tych najlepszych – szybciej i łatwiej. Coraz częściej większe znaczenie dla rekrutera ma portfolio lub próbka umiejętności kandydata, aniżeli jego CV. I tego rodzaju zmiany w HR z całą pewnością będą w bieżącym roku coraz bardziej widoczne.

Firmy z roku na rok odchodzą od tradycyjnych metod poszukiwania kandydatów Click To Tweet

Warto dodać, że publikowanie ogłoszeń na grupach skupiających specjalistów (np. na Facebooku) to nie jedyny sposób na docieranie do kandydata – coraz większą rolę odgrywa też system polecania kandydatów, np. przez byłych zatrudnionych lub współpracowników. I działa to naprawdę dobrze!

Rekrutacja w sieci jest również tym, czego oczekuje rynek pracownika. Specjaliści, wśród których nie brakuje freelancerów, mają ograniczony czas i preferują sprawnie przeprowadzane rekrutacje. Kandydaci muszą jednak nastawić się na coraz częstsze prośby o zaprezentowanie próbki swoich umiejętności. W 2018 roku może to być w większości przypadków decydujące o zatrudnieniu.

Po trzecie – mniejsza rotacja pracowników

O to firmy i specjaliści ds. zarządzania zasobami ludzkimi walczą już od dawna, jednak dopiero w ostatnich latach zmiany w HR zdają się iść w dobrym kierunku. Coraz mniej jest firm, które niemal cały czas prowadzą rekrutację, bo nie są w stanie utrzymać stałej liczby zatrudnionych.

Z czego to wynika? Przede wszystkim ze wzrostu świadomości przedsiębiorców odnośnie znaczenia lojalnych i odpowiednio wyszkolonych pracowników. Powodem jest również fakt, że w wielu branżach zaczyna brakować wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów, dlatego utrzymanie kadry i dbanie o zatrudnionych to absolutny fundament istnienia firmy.

Szkolenia dofinasowane - blog

Po czwarte – zmiany w HR dotyczące wynagrodzeń i dodatków do pensji

W Polsce już od kilku lat utrzymuje się tendencja rokrocznego wzrostu wynagrodzeń. I choć rynek pracownika patrzy na te często niewielkie podwyżki z przymrużeniem oka, nie sposób ich nie wymienić. Wynagrodzenia rosną wraz ze wzrostem kwalifikacji i… coraz mniejszą stopą bezrobocia, co jest oczywiste. Im mniejsza liczba specjalistów, tym lepiej trzeba im zapłacić, aby zechcieli dla nas pracować.

Na jakie podwyżki mogą liczyć pracownicy? Według badań na rok 2018 przeprowadzonych przez RI Economic Research Institute, możemy liczyć na realny wzrost wynagrodzeń o 3,1% w porównaniu do roku poprzedniego. Jesteśmy pod tym kątem w czołówce krajów europejskich, wyprzedzając między innymi Niemcy, Holandię, Hiszpanię czy Szwecję.

Trendy HR. A jak wygląda kwestia benefitów?

Tutaj również trendy HR są coraz lepsze. W 2018 roku z pewnością zauważalny będzie wzrost liczby atrakcyjnych dodatków dla pensji, jak choćby karta Multisport czy darmowe bilety do kina. Nie mówiąc o prywatnym ubezpieczeniu medycznym, które również (na szczęście) staje się standardem. Oczywiście takie są wymogi rynku pracowników, a firmy – chcąc się rozwijać – muszą je w pełni akceptować.

Po piąte – elastyczność pracowników

Praca zdalna i elastyczne godziny pracy to trend HR, który jest zauważalny już od kilku lat. Coraz więcej jest osób, które z różnych przyczyn wolą pracować w domu i w takich godzinach, w jakich im odpowiada. Pracodawcy zaś coraz częściej idą na ustępstwa i dostrzegają w tym… wiele korzyści. Między innymi większe zadowolenie pracowników, wyższą wydajność, a także brak konieczności tworzenia stanowisk pracy w siedzibie firmy. Pojawia się coraz więcej zespołów rozproszonych, którymi trzeba zarządzać. 2018 rok to z całą pewnością wzrost liczby osób zatrudnionych zdalnie.

Praca zdalna i elastyczne godziny pracy to trend HR Click To Tweet

Trendy HR. Podsumowując…

Jak widać zmiany i trendy HR nie są czymś rewolucyjny, a stanowią bardziej rozwinięcie pewnych koncepcji, które w mniejszym lub większym stopniu znamy od kilku lat.

Zachęcamy również do skorzystania z naszych szkoleń HR. Możesz otrzymać na nie dofinansowanie, nawet do nawet  100%. Szczegóły projektu znajdziesz tutaj: Akademia HR PARP.

Sprawdź również listę naszych szkoleń HR.