Kompetencje Menedżera

01 kwi 2019

Kompetencje Menedżerskie – Poznaj 10 Kluczowych Umiejętności

Kompetencje menedżerskie są niezwykle ważne dla dobrego rozwoju firmy. Wpływają nie tylko na procesy zarządzania, ale i sukces całej organizacji. Aby więc z powodzeniem rozwijać firmę, należy przede wszystkim zadbać o kluczowe kompetencje menedżera. Jakie są to kompetencje? Które umiejętności liczą się najbardziej we współczesnym świecie biznesu i będą równie znaczące w przyszłości? Odpowiedź znajdziesz już dziś!

Kluczowe kompetencje menedżera w nowoczesnej organizacji – 

10 kompetencji menedżerskich

Kompetencje menedżerskie, które liczyły się kilkanaście lat temu, pomału zaczynają tracić na wartości i stają się niewystarczające do tego, by być efektywnym. Samo nadzorowanie, organizowanie czy zarządzanie budżetem to obecnie zbyt mało. Poznaj kluczowe kompetencje menedżera, które trzeba rozwijać współcześnie, aby osiągnąć sukces i móc cieszyć się nim w przyszłości.

Kompetencje menedżerskie, które liczyły się kilkanaście lat temu, pomału zaczynają tracić na wartości Click To Tweet

1. Zarządzanie zmianą

W dzisiejszych realiach rynkowych niemal bez przerwy mamy do czynienia ze zmianą. Dobry menedżer musi umieć nie tylko szybko dopasowywać się do sytuacji, ale i przewidywać zmiany. Jednak zarządzanie zmianą to skomplikowany proces, na który składa się wiele etapów. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby pozyskać solidne kompetencje menedżerskie w tym zakresie. Nauczyć się elastyczności w działaniu, sposobów kontrolowania zmiany w organizacji na każdym jej etapie oraz nabyć cech stratega „wizjonera”, który szybko dostrzega zbliżające się zmiany.

2. Kompetencje menedżerskie. Gotowość do ciągłego uczenia się

Stała edukacja oraz własny rozwój są niezbędne do tego, by pełnić funkcję kompetentnego menedżera. Tylko poszerzanie własnej wiedzy i kompetencji pozwoli utrzymać się na stanowisku i sprostać dynamicznie zmieniającym się wymaganiom. Nie sposób zarządzać nowoczesną firmą bez znajomości realiów rynkowych, nowych technologii i narzędzi usprawniających pracę czy wiedzę marketingową.  Śledź na bieżąco najnowsze szkolenia, które rozwijają kompetencje menedżerskie. Na tym stanowisku trzeba zadbać nie tylko o swoje twarde kompetencje, ale i miękkie, takie jak właściwa komunikacja, asertywność, empatia czy radzenie sobie ze stresem.

Szkolenia dofinasowane - blog

3. Kompetencje menedżerskie. Zarządzanie zespołem

To jedna z najważniejszych kompetencji menedżerskich. Odpowiednio zgrany i lojalny zespół wciąż jest na wagę złota! Jak go stworzyć i utrzymać? Przeczytaj w naszym artykule Efektywne zarządzanie zespołem pracowników – jak to zrobić? 23 porady”. Dzięki zawartym w nim poradom, uda Ci się wydobyć ze swojego zespołu maksymalny potencjał.

4. Zarządzanie czasem i zadaniami

Na stanowisku menedżera, czasu nigdy nie będzie Ci przybywać… A wręcz będziesz cierpiał na jego brak. Dlatego też musisz wiedzieć, jak efektywnie wykorzystać każdą daną Ci sekundę pracy. I jak dysponować czasem pracowników… Jeśli jeszcze nie uczestniczyłeś w żadnym szkoleniu z tego zakresu, solidnej i konkretnej wiedzy na ten temat dostarczy Ci artykuł naszego trenera – psychologia i coacha – Mariusza Tomaszewskiego pt.Zarządzanie Czasem i Zadaniami – 40 metod, technik, zasad i trików”.

5. Kompetencje menedżerskie. Motywowanie pracowników

Bez motywacji ani rusz! A w dzisiejszych czasach już nie tylko same pieniądze motywują pracowników do pracy. Współczesny menedżer musi znać inne, nowatorskie metody, aby pobudzić swój zespół do działania. Poznaj, więc „10 najlepszych sposobów na motywowanie pracowników”.

Bez motywacji ani rusz! Click To Tweet

6. Inteligencja emocjonalna

To właśnie ona pomoże Ci rozpoznać nie tylko własne emocje, ale i emocje innych. A w dzisiejszym świecie, umiejętność okazania, choć cienia empatii jest niezwykle cenna. Tak, jak i zdolność panowania nad własnymi emocjami. Ponadto dzięki inteligencji emocjonalnej uda Ci się właściwie zarządzać ludźmi, nawet jeśli nie wiesz o nich wszystkiego… Bo resztę odczytasz z ich twarzy czy zachowania.

7. Kreatywność i innowacyjność – otwartość na nowe pomysły oraz działania

Współczesny menedżer musi mieć zdolność twórczego myślenia. Obecnie nie zawsze sprawdzają się stare i utarte rozwiązania. Trzeba szukać nowych pomysłów i inspiracji, a także w sposób kreatywny rozwiązywać pojawiające się problemy.

8. Zarządzanie projektami

Kompetencje menedżerskie w tym zakresie są niezastąpione! Żaden program czy komputer nie jest w stanie tak dobrze kontrolować i monitorować podjętych prac, co dobrze wyszkolony i doświadczony menedżer. To dzięki tej umiejętności, na którą składa się szereg czynności, takich jak: inicjowanie, planowanie, realizacja czy kontrola zadań – uda się osiągnąć wyznaczone cele organizacyjne w określonym czasie.

Żaden program czy komputer nie jest w stanie tak dobrze kontrolować i monitorować podjętych prac, co dobrze wyszkolony i doświadczony menedżer. Click To Tweet

9. Zdolność podejmowania decyzji

A tych do podjęcia na stanowisku lidera jest bardzo dużo… Czasem nawet z pozoru błahe decyzje, mogą zaważyć na dalszych losach firmy. Dobry menedżer musi mieć tak zwaną „pewną rękę”, czyli podejmować trafne decyzje. Nie może sobie pozwolić na ciągłe i bezpodstawnie zmienianie zdania. Tego stanowiska nie powinna pełnić osoba niezdecydowana czy mało pewna siebie. Podstawą w byciu zarządcą grupy jest zbudowanie sobie autorytetu i szacunku.

10. Kompetencje menedżerskie. Wiedza analityczna

Mówi się, że kompetencje skutecznego menedżera można rozpoznać, nie po tym, jak szeroki dostęp do informacji posiada, ale czy potrafi wyselekcjonować z nich najważniejsze. Dobry menedżer powinien, więc monitorować informacje o ryku, panujących trendach i konkurencji oraz poddawać je właściwej analizie i dobierać odpowiednie wskaźniki analityczne.

Kompetencje menedżerskie – jak je rozwijać?

Bycie menedżerem to niezwykle odpowiedzialne i wymagające zajęcie, które wymaga posiadania odpowiednich cech (sprawdź 15 cech skutecznego lidera”), rzetelnego przygotowania, doświadczenia oraz posiadania odpowiednich kompetencji. Nie można, więc zapominać o rozwijaniu swoich umiejętności personalnych, przywódczych i organizacyjnych, a także ciągłym poszerzeniu swojej wiedzy.

Najlepszym sposobem na to, by rozwijać swoje kompetencje menedżerskie są oczywiście szkolenia. Tym bardziej, teraz kiedy tak łatwo i szybko można uzyskać na nie różne formy dofinansowania z UE (Więcej o tym przeczytasz TUTAJ : DOFINANSOWANIA SZKOLEŃ). Warto przygotować się do odgrywania tak ważnej roli w warunkach kontrolowanych, zanim popełni się poważny błąd w życiu i narazi firmę bądź ludzi na straty. Nie można też polegać wyłącznie na wiedzy, którą nabyło się parę lat temu. Świat nieustannie się zmienia, a wraz z nim stawiane nam wymagania. Należy, więc na bieżąco i systematycznie udoskonalać swoje umiejętności i kompetencje menedżerskie. Możesz to zrobić m.in. na naszych szkoleniach menedżerskich.

Świetnym sposobem jest czytanie artykułów z branży, śledzenie blogów biznesowych (takich jak ten) czy sięganie po aktualną literaturę. Cenna może okazać się również wymiana doświadczeń i rozmowa z osobami, które pełnią podobne funkcje oraz mają większe doświadczenie.

Mamy nadzieję, że dzięki tym kilku radom i sugestiom, uda Ci się rozwinąć kluczowe kompetencje menedżerskie i staniesz się liderem przyszłości!

 Dobrochna Stróżyńska
Redakcja MTConsulting