metody szkoleniowe

03 sie 2018

Niekonwencjonalne metody szkoleniowe. Efektywne czy nie?

Z każdym rokiem przybywa szkoleń i specjalistów, zajmujących się ich organizowaniem, a co za tym idzie – tworzone są nowe metody szkoleniowe. Coraz bardziej odchodzi się od tych standardowych, w których 90% to teoria, a jedynie 10% – praktyka. Dzisiaj, aby zainteresować, nauczyć i pomóc w rozwoju nie wystarczy mówić, mówić i jeszcze więcej mówić. Trzeba wznieść się na wyżyny kreatywności i zorganizować takie szkolenie, które z jednej strony będzie merytoryczne, a z drugiej angażujące. Sprawdźmy, jak wielką wyobraźnią dysponują niektórzy szkoleniowcy i jak nowoczesne metody szkoleniowe potrafią wymyślić!

Niekonwencjonalne metody szkoleniowe, czyli jakie?

Zacznijmy jednak od odpowiedzi na podstawowe pytanie – co to są niekonwencjonalne metody szkoleniowe?

Cóż, w dzisiejszych czasach, kiedy to klient wymaga bardzo wiele, a każda minuta szkolenia jest na wagę złota, należy pokusić się o kreatywność. A czasami nawet ocean kreatywności, bo już nawet szkolenia oparte w większości na praktycznych zajęciach, nie zawsze przynoszą pożądane efekty. Większość osób, która bierze udział w szkoleniach, najlepiej uczy się nie przez mowę, a nawet obrazy czy wykonywanie konkretnych czynności, ale przez doświadczenie. Konieczne jest więc nie tylko zaprezentowanie wiedzy w odpowiedniej formie. To również zaangażowanie uczestnika szkolenia, pobudzenie jego procesów myślowych, a nawet wywołanie większych emocji. A to osiągnąć można właśnie przez niekonwencjonalne metody szkoleniowe. Oto kilka z tych najbardziej skutecznych!

1. Metody szkoleniowe. Spektakl teatralny

Ale… jak to? No właśnie – jak widać, nawet najbardziej niecodzienne metody szkoleniowe mogą być praktykowane i przynosić efekty. Spektakle teatralne posiadają wszystko to, co wymieniliśmy wcześniej i co składa się na skuteczność szkolenia (Efektywne szkolenia czyli jakie?)– angażują, pobudzają umysł i zmysły, budują pozytywne odczucia. Takie szkolenie wystawiane jest oczywiście na scenie, a za jego fabułę i przebieg odpowiadają często czołowi scenarzyści, którzy potrafią zręcznie połączyć warstwę merytoryczną przedstawienia, z interesująco poprowadzoną akcją.

Spektakle teatralne bawią, wyciskają łzy, zmuszają do refleksji, a jednocześnie przekazują wiele wartościowych myśli i w praktyce pokazują, np. dzień z życia pracownika oraz to jak powinien zachować się w danej sytuacji. Jeżeli zachowa się źle, doprowadzi do komicznej, zawstydzającej sytuacji, której chcieliby uniknąć uczestnicy szkolenia. Dzięki temu taka metoda szkoleniowa pozwala eliminować niewłaściwe wzorce i wskazywać odpowiednie rozwiązania – w dodatku poprzez doskonałą zabawę!

2. Techniki szkoleniowe. Sesje interaktywne

Skoro mowa o zaangażowaniu uczestnika, przejdźmy z biernej formy szkolenia, do jej aktywnej wersji. O ile coraz częściej szkoleniowcy stawiają na praktykę, o tyle wciąż niewiele osób próbuje częstego wchodzenia w interakcję z uczestnikami szkolenia. A to zdecydowanie pozwala na utrzymanie skupienia uczestników oraz umożliwia im wykazanie się w danej tematyce.

Interaktywne metody szkoleniowe mogą mieć bardzo wiele wersji, a wszystko zależy od rodzaju wiedzy, jaką chce przekazać szkoleniowiec oraz… jego kreatywności. Można spróbować zorganizować quiz z nagrodami, gdzie uczestnicy będą wykorzystywać swoją wiedzę w wewnętrznej rywalizacji. Chęć wygranej zmusi ich to do większego skupienia. Albo zorganizować odgrywanie ról w grupie, gdzie jedna osoba staje się na chwilę klientem, a druga sprzedawcą. Można też zorganizować dyskusje w małych grupach i pozwolić uczestnikom szkolenia samodzielnie wyciągać wnioski z konkretnych sytuacji. Wtedy na pewno wyniosą ze szkolenia bardzo wiele.

Dofinansowanie na szkolenia - FB

3. Metody szkoleniowe. Escape Room

To bardzo świeże i wciąż rzadko stosowane techniki szkoleniowe. Nie tylko podnoszą one poziom wiedzy uczestników, ale też uczą pracy w grupie, rozwiązywanie problemów i… bawią! Co więcej – próby „ucieczki” wyłaniają liderów, pokazują potencjał komunikacyjny pracowników oraz ich kreatywność. Mogą więc być one niezwykle przydatne dla każdego pracodawcy. Form escape roomów i sposobów wykorzystania ich jako szkolenia jest wiele. Wszystko zależy od kreatywności organizatora.

4. Techniki szkoleniowe. Wirtualna rzeczywistość

W szkoleniach wykorzystuje się powszechnie komputery, projektory, organizuje się e-learningi za pomocą Internetu, ale… wciąż rzadko wykorzystuje się gogle VR. Tymczasem wirtualna rzeczywistość ma ogromny potencjał szkoleniowy, ponieważ bardzo mocno angażuje i zaskakuje użytkownika, a do tego jest ciekawym doświadczeniem, które pamięta się przez bardzo długi czas. I co najważniejsze – wirtualna rzeczywistość pozwala wcielić się w konkretną rolę i w praktyce rozwiązać dany problem.

wirtualna rzeczywistość ma ogromny potencjał szkoleniowy Click To Tweet

5. Metody szkoleniowe. Szkolenia błyskawiczne

Standardowe szkolenia trwają wiele godzin, a w ich takcie przerabia się ogromne ilości materiałów. Dlatego coraz częściej wprowadza się szkolenia błyskawiczne, trwające najwyżej 2 godziny i podejmujące jeden temat. Takie metody szkoleniowe pozwalają uczestnikom dużo bardziej skupić się na danej kwestii, a do tego nie męczą i pozwalają na pełne zaangażowanie się uczestnika. Nie ilość, a jakość!

Niekonwencjonalne metody szkoleniowe – efektywne czy nie?

Czas odpowiedzieć na pytanie zawarte w temacie. Analizując sposób przeprowadzania niekonwencjonalnych szkoleń i reakcje ich uczestników, można jasno odpowiedzieć – TAK, EFEKTYWNE. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na oryginalną formę, będącą często niespodzianką dla uczestników, a także ich zaangażowanie w cały proces szkoleniowy. Niekonwencjonalne metody szkoleniowe budują doświadczenia u użytkowników, zachęcają ich do myślenia i pobudzają wyobraźnię. Efektem jest szybkie przyswajanie informacji i tym samym efektywna nauka! Jeżeli więc chcesz zapisać siebie albo swoich pracowników na firmowe szkolenie, szukaj takiego, na którym dostaniesz coś innego niż na innych, oklepanych sesjach ze szkoleniowcem.

A jakie Ty znasz nowoczesne, niekonwencjonalne metody szkoleniowe? Może sam takie wykorzystujesz w swojej codziennej pracy? Daj znać w komentarzu!

Redakcja MTConsulting