sztuka autoprezentacji

28 cze 2019

Sztuka autoprezentacji, czyli jak świadomie kreować wizerunek

„Jak cię widzą, tak cię piszą” – zapewne niejednokrotnie słyszałeś w swoim życiu te słowa. Być może od mamy, która upominała Cię, by ubrać się elegancko w niedzielę, od partnera, który powiedział to po zauważeniu Twojej dziury w skarpecie albo kogokolwiek innego. I, chcąc nie chcąc, są to słowa bardzo prawdziwe. To, jak odbiera nas otoczenia, wynika z naszego wyglądu, a także zachowania. Wiedząc, czym jest sztuka autoprezentacji i znając zasady kreowania własnego wizerunku, będziesz osiągać więcej i z większą skutecznością. Gra jest więc warta świeczki!

Sztuka autoprezentacji, czyli właściwie co?

Każdy z nas, niezależnie od tego, czym zajmuje się na co dzień i wśród jakich ludzi się obraca, występuje przed mniej lub bardziej zaangażowaną w swoje poczynania publicznością. Publiczność ta zwraca uwagę na nasz ubiór, dodatki, postawę ciała, minę, fryzurę i wiele innych aspektów. Wszystko to wpływa na to, jak jesteśmy postrzegani przez otoczenie. Czy ludzie uważają nas za pewnych siebie, radosnych i przyjaznych, czy wręcz odwrotnie. A może za nieśmiałych, smutnych i gburowatych. Każda taka opinia może mieć wpływ na to, jak potoczy się nasze życie i jakie szanse otworzą się na naszej drodze. Dlatego też umiejętne kreowanie wizerunku jest bardzo istotne, a sztuka autoprezentacji jest tą, którą warto jak najszybciej opanować.

Czym jest autoprezentacja?

To proces, mający na celu stworzenie takiego postrzegania własnej osoby w oczach innych, który będzie satysfakcjonujący dla konkretnej osoby. Mówiąc inaczej – to umiejętność dostosowania ubioru, zachowań i postaw w taki sposób, aby były one odbierane we właściwy, korzystny dla nas sposób przez otoczenie. Autoprezentacja czasami nazywana jest fałszywą autoreklamą. Co więcej czasem nawet porównywana jest do spektaklu teatralnego (autorem tej teorii jest Erving Goffman). W spektaklu człowiek odgrywa rolę, w celu osiągnięcia określonego wrażenia czy korzyści.

Autoprezentacja czasami nazywana jest fałszywą autoreklamą Click To Tweet

My jednak chcielibyśmy spojrzeć na sztukę autoprezentacji nieco inaczej. Jako szereg umiejętności, które pozwolą Ci nie tyle manipulować ludźmi za pomocą swojego wyglądu, ile zjednywać ich dzięki pokazaniu swoich najlepszych i najprawdziwszych cech. W dzisiejszych czasach, w których indywidualności są bardzo cenione, a tematy tabu upadają jeden po drugim, bycie „sobą” ma jak najbardziej rację bytu i nie trzeba udawać nikogo, by, tak czy inaczej, osiągać własne cele. Grunt jednak, by być też świadomym siebie i tego, jak postrzega nas otoczenia oraz co powinniśmy zrobić, aby móc robić na nim lepsze wrażenie.

Szkolenia dofinasowane - blog

Sztuka autoprezentacji – Kreowanie wizerunku w kilku prostych krokach

Kreowanie wizerunku jest bardzo wartościowe zarówno na płaszczyźnie prywatnej, jak i zawodowej. Potwierdzeniem tego niech będą słowa Arystotelesa. „Kiedy zmienia się stan duszy, zmienia się także wygląd ciała i odwrotnie: kiedy zmienia się wygląd ciała, zmienia się jednocześnie stan duszy”. Opanowanie sztuki autoprezentacji pozwoli Ci wyglądać lepiej, czuć się lepiej i lepiej się zachowywać. A 3xLEPIEJ może oznaczać tylko jedno – rozwój i większą wiarę we własne możliwości.

Jeżeli chcesz zmienić coś na lepsze i zadbać o swój dobry wizerunek, nie powinieneś zmieniać tego nagle. Rób to krok po kroku. Na każdym z nich będziesz musiał odpowiedzieć sobie na kilka bardzo ważnych pytań.

Opanowanie sztuki autoprezentacji pozwoli Ci wyglądać lepiej, czuć się lepiej i lepiej się zachowywać. Click To Tweet

Krok 1 – Pomyśl, jak postrzega Cię otoczenie

 • Kim jestem?
 • Jakie są moje mocne i słabe strony?
 • Co ludzie myślą o moich zaletach i wadach?
 • Czy budzę sympatię, wrogość, czy obojętność?
 • Jak często wchodzę w nowe relacje i jak długo je utrzymuję?
 • Jak chętnie inni wchodzą w relacje ze mną?
 • Co myślą o mnie znajomi, a co obcy ludzie?
 • Jak postrzegają mnie najbliżsi?

Jak widzisz, pierwszy krok jest etapem szczerości wobec samego siebie. W związku z tym często sprawia najwięcej problemów. W wielu przypadkach trudno nam przyznać się do wad i błędów, jakie popełniamy na co dzień. Mało tego. Trudno jest też znaleźć swoje mocne strony, mimo że teoretycznie powinniśmy znać je lepiej, niż ktokolwiek inny. Dlatego też odpowiadając na te pytania, możesz poradzić się innych – to dzięki zewnętrznym opiniom potwierdzisz swoje odczucia. Skonfrontuj je i nie bój się ich. W końcu chcesz się zmienić na lepsze, więc musisz dowiedzieć się, co jest do poprawy, prawda?

Krok 2 – Zastanów się, co chcesz zmienić

 • Które z Twoich cech są warte poprawy, które należy wzmocnić, a które odsunąć na dalszy plan?
 • Jak chcesz, żeby postrzegało Cię otoczenie?
 • Kto będzie Twoim odbiorcą?
 • Jak chcesz czuć się sam ze sobą i jaki wizerunek będzie najbardziej Ci odpowiadał?
 • Jak poprawić swój wizerunek, by czuć się naturalnie?

Znowu wiele pytań, ale nikt nie mówił, że będzie łatwo. Musisz wybrać kierunek, w jakim podążysz i który pozwoli Ci czuć się dobrze samemu ze sobą. Pamiętaj, że klucz do sukcesu tkwi w naturalności. Udawanie kogoś, kim się nie jest, może w końcu obedrzeć Cię z wiarygodności, a maski, jakie trzeba zakładać na co dzień, z czasem będą ważyły coraz więcej. Dlatego zastanawiając się, jak poprawić swój wizerunek, weź pod uwagę to, kim jesteś i kim nie chcesz się stać.

Pamiętaj, że klucz do sukcesu tkwi w naturalności Click To Tweet

Krok 3 – Wprowadź teorię w życie

Kiedy wiesz już co zmienić i jak zadbać o swoją autoprezentację, nie pozostanie Ci nic innego, jak konkretne działanie. Dostosuj odpowiedni ubiór, trenuj nawyki i zachowania, angażuj się bardziej w konkretne sprawy i pracuj nad sobą. Pamiętaj, że sztuka autoprezentacji nie jest łatwa do opanowania, dlatego będziesz potrzebować cierpliwości i silnej woli. Twoje oddanie sprawie musi jednak prędzej czy później zaprocentować!

Dobra autoprezentacja – 10 ponadczasowych zasad

 1. Odpowiedni wygląd i strój – to nasz wygląd jest widoczny jako pierwszy i to na jego podstawie wiele osób wyrabia sobie wstępną opinię na nasz temat. Warto więc dbać o siebie, swoją fryzurę czy makijaż, a do tego odpowiednio dopasowywać ubiór do konkretnej sytuacji.
 2. Punktualność – dobra autoprezentacja jest możliwa tylko wtedy, gdy będziesz profesjonalistą. A jedną z jej najważniejszych cech jest właśnie punktualność – nie spóźniaj się bo może to mieć fatalny wpływ na relacje.
 3. Właściwa postawa – nie krzyżuj ramion i stóp – bądź otwarty na swoich rozmówców, dając im do zrozumienia, że jesteś nastawiony pozytywnie i można z Tobą rozmawiać na każdy temat.
 4. Kontrolowane ruchy – sztuka autoprezentacji to również kontrolowanie gestów. Trzymaj ręce na wodzy, nie machaj nerwowo nogą i nie wierć się na krześle – wszystko to oznaki zdenerwowania.
 5. Odpowiednia mimika – to, czy uśmiechasz się i masz pogodną minę, ma bardzo duży wpływ na kreowanie wizerunku. Marsowe czoło i skwaszona mina z pewnością nie pomogą Ci w budowaniu relacji.
 6. Kontakt wzrokowy – utrzymanie kontaktu wzrokowego to doskonały sposób na nawiązanie i podtrzymanie kontaktu. Pamiętaj, że częste odwracanie wzroku może być oznaką zdenerwowania lub negatywnego nastawienia do odbiorcy.
 7. Właściwe operowanie głosem – odpowiednia głośność i ton głosu czy tempo mówienia również mają wpływ na relacje, dlatego warto opanować tę sztukę jak najlepiej.
 8. Odpowiednie przygotowanie – jest absolutnie niezbędne szczególnie wtedy, gdy musisz wykazać się wiedzą. To również buduje Twój wizerunek profesjonalisty i osoby w stu procentach wiarygodnej.
 9. Dystans – to, jak daleko stoisz od rozmówcy, może mieć znaczenie! Im dystans ten jest dłuższy, tym oznaczać może bardziej negatywne nastawienie do osoby, z którą prowadzisz dialog.
 10. Dotyk – choć nie ma go zbyt wiele w oficjalnych relacjach, może mieć duże znaczenie. Np. podczas powitania – pamiętaj o tym, by Twój uścisk dłoni był silny i zdecydowany, ale nie za mocny!

Sztuka autoprezentacji – opanuj ją tak szybko, jak to możliwe!

Jeżeli chcesz, aby autoprezentacja nie kryła przed Tobą żadnych tajemnic i pragniesz skutecznie pracować nad swoim wizerunkiem, polecamy Ci nasze szkolenia, dzięki którym zyskasz wiedzę teoretyczną i praktyczną. Dzięki niej szybko wdrożysz zmiany i zyskasz większą skuteczność – zarówno w swoim życiu prywatnym, jak i zawodowym! A jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat komunikacji werbalnej i niewerbalnej odsyłamy do innych artykułów na naszym blogu biznesowym. Komunikacja werbalna – podstawa w relacjach z innymi oraz Komunikacja niewerbalna – gesty, które mają znaczenie.

szkolenia komunikacja interpersonalna i asertywność

Maciej Wiśniewski
Redakcja MTConsulting

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *