sukces w biznesie - kluczowe umiejętności

01 mar 2018

Sukces w biznesie – najbardziej pożądana umiejętność

Sukces w biznesie to składowa dwóch rzeczy – pomysłu oraz wiedzy. Idea, jaka nam przyświeca, pozwala wejść w rynek z pełnym impetem, a wiedza – utrzymać się na nim. Czy to prawda? Owszem, ale są to wartości, będące tylko uzupełnieniem innych, dzięki którym otworzymy drzwi do naszego sukcesu. Biznes to przede wszystkim umiejętności – wrodzone lub nabyte – które, szczególnie w dzisiejszym, konkurencyjnym świecie, są niezwykle pożądane. Wybierzmy, więc tę najważniejszą umiejętność, spośród wielu, które pozwolą Ci zdobyć biznesowy świat!

Sukces w biznesie – 10 kroków jak zrobić to najlepiej

1. Planowanie

Sukces w biznesie nie przychodzi znikąd ani nagle. Wynika z szeregu zaplanowanych działań i umiejętności obrania odpowiedniego kierunku, w którym zmierzać ma rozwój firmy. Bycie człowiekiem sukcesu, jest jednoznaczne z byciem zorganizowanym i umiejętnie dostrzegającym wszelkie plusy oraz minusy danego przedsięwzięcia. Umiejętność realistycznego i dokładnego planowania daje szansę nie tylko osiągnąć sukces, ale i ustrzec się przed potencjalnymi błędami, które czyhają na Ciebie przy prowadzeniu firmy.

Sukces w biznesie nie przychodzi znikąd ani nagle Click To Tweet

2. Komunikacja

Otwartość na potrzeby klientów oraz sugestie pracowników to podstawa każdego biznesu. Potrafiąc odpowiednio odnosić się do osób, które pomagają Ci w budowie Twojej firmy sprawisz, że będą one podążać za Tobą w tym samym kierunku i nie odwrócą się od Ciebie. Dbałość o kontakty, szacunek do innych oraz umiejętność przekazania swojej idei innym – to bardzo istotne elementy budowania swojego sukcesu w biznesie. Komunikacja jest cechą wielkich przywódców!

3. Sprzedaż

I nie chodzi tu tylko o umiejętność zachęcenia potencjalnego klienta do skorzystania właśnie z Twojej oferty, ale też o łatwość w przekazywaniu swoich pomysłów oraz idei. To umiejętność, którą nabywa się z czasem i o której pielęgnowanie trzeba dbać szczególnie mocno. Warto czytać, zdobywać doświadczenie i poznawać kolejne narzędzia, dzięki którym poszerzać będziesz swoje wpływy. Im lepiej sprzedajesz, tym więcej zarabiasz – to proste w teorii, ale trudne do osiągnięcia w praktyce.

Im lepiej sprzedajesz, tym więcej zarabiasz Click To Tweet

4. Przywództwo

Choć mówi się, że liderem trzeba się urodzić, w praktyce to nie wystarcza. Mimo posiadania pewnych wrodzonych cech, przywództwa należy się nauczyć. Trzeba wiedzieć, w jaki sposób kierować zespołem, by z jednej strony czuł się on doceniony, a z drugiej efektywnie realizował swoje zadania. Trzeba też potrafić kontrolować sytuację i umieć porywać za sobą osoby, które mogą pomóc Ci w budowie sukcesu w biznesie. Konieczna jest też praca nad sobą, swoją pewnością siebie oraz organizacją pracy. Skuteczny lider to osoba, która wie, czego chce i wciąż poszukuje sposobów na osiągnięcie celu.

5. Sukces w biznesie to znajomość siebie

To nie tyle umiejętność, lecz cecha, którą zdobywa się poprzez lata praktyki i prób. Często wyobrażenia o nas samych konfrontowane są z rzeczywistością i to właśnie wtedy poznajemy swoje słabe i mocne strony. Umiejętność ich odpowiedniego wykorzystania i otoczenia się właściwymi osobami, jest niezwykle przydatna w prowadzeniu własnego biznesu.

6. Samorozwój

Umiejętność dokształcania się, pęd do wiedzy i ciekawość są niezwykle pożądane, aby odnieś sukces w biznesie. Są one gwarancją tego, że nie staniesz w miejscu i nie powiesz „osiągnąłem już wszystko”. Dla osoby chcącej rozwijać się emocjonalnie, naukowo i biznesowo granice nie istnieją, a bez nich można osiągnąć bardzo wiele. Ważne, by wraz z chęcią zdobywania nowych umiejętności w parze szła pokora, dzięki której będziesz wiedzieć, że możesz jeszcze w wielu aspektach stać się lepszym.

7. Obsługa komputera i Internetu

Żyjemy w czasach, w których niezależnie od specjalizacji, znajomość narzędzi internetowych oraz dobra obsługa komputera są niezbędne. I to nie na poziomie podstawowym, ale tym bardziej zaawansowanym, gdzie potrafi się nie tylko zapisać plik w Excelu, ale też umiejętnie korzystać z narzędzi marketingowych, budować stronę internetową swojego biznesu albo wykorzystywać sieć do samorozwoju. Internet i komputer dają gigantyczne możliwości w zakresie rozwoju własnego biznesu, a zbagatelizowanie ich znaczenia może okazać się bardzo dużym błędem.

8. Języki obce

Żyjemy w globalnej wiosce i nic tego nie zmieni. Chcąc rozwijać siebie i swój biznes, musisz poznawać innych – również żyjących w innych kręgach kulturowych i kierujących się odmiennymi wartościami. A do tego niezbędna jest znajomość języków obcych – przynajmniej angielskiego. Pozwala to również zdobywać zagranicznych partnerów biznesowych i klientów, co znacznie zwiększa możliwości rozwoju prowadzonej działalności.

9. Sukces w biznesie to działanie

Wielu jest tych, którzy potrafią tylko pięknie mówić. To oczywiście znakomita umiejętność, jednak tą dużą ważniejszą jest łatwość zamieniania słowa w czyny. Tylko działając, możesz coś osiągnąć. Zastanawianie się, dyskutowanie i oddalanie projektów na późniejszy termin doprowadzi prędzej czy później do zastoju. A w konsekwencji – do porażki.

Tylko działając, możesz coś osiągnąć Click To Tweet

10. Kreatywność

„Pomysł nie wypalił? Sprawdźmy inny!” – to właśnie dzięki umiejętności kreacji i pomysłowości łatwiej jest radzić sobie z trudnymi sytuacjami i zmieniać kierunek, w którym będziesz podążać. To dzisiaj bardzo pożądana cecha, która często odróżnia geniuszy od rzemieślników.

Która umiejętność jest tą najważniejszą, aby osiągnąć sukces w biznesie?

Wszystkie! Prowadzenie biznesu to potężne wyzwanie i konieczność odnalezienia się w różnych sytuacjach. Potrzeba, więc różnych umiejętności, by osiągnąć sukces w biznesie. Oczywiście można stworzyć hierarchię umiejętności, która dla każdej dziedziny i firmy będzie inna, jednak warto szlifować w sobie każdą z nich.

A może uważasz inaczej i według Ciebie któraś z tych umiejętności zdecydowanie wyróżnia się na tle innych? I może zostać określona mianem tej „najważniejszej”? Powiedz nam o tym!

Sukces w biznesie – co warto wiedzieć?

Jeżeli zainteresowała Cię tematyka i nadal głowisz się nad tym, jak osiągnąć sukces (być może nie tylko w biznesie, ale i życiu prywatnym), zachęcamy Cię do przeczytania wnikliwego artykułu na ten temat. Poznaj 40 skutecznych i sprawdzonych zasad, a może poznasz i odpowiedź na to popularne pytanie – Jak osiągnąć sukces?

Szkolenie dofiansowane - ZARZĄDZANIE SOBĄ W CZASIE

Redakcja MTConsulting

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *