skuteczny lidera

13 lip 2016

Skuteczny lider – 15 cech skutecznego lidera

Skuteczny lider – gdzie go znaleźć i co go charakteryzuje? Niezależnie od dziedziny, w jakiej się specjalizujemy, spotykamy na co dzień osoby odpowiedzialne za nadzorowanie czyjejś pracy. Są wśród nich dyrektorzy, kierownicy, team leaderzy, przewodniczący, managerowie, zwierzchnicy itd. Jednak, czy wszystkich możemy nazwać prawdziwymi liderami, za którymi są w stanie pójść inni? I czy wszyscy z nich mają odpowiednie cechy, by kierować grupą osób? Z pewnością nie, bo nie każdy, nawet dzierżąc wysokie stanowisko, posiada do tego odpowiednie predyspozycje.

Skuteczny lider – jakie cechy posiada?

W tym artykule postaramy się wskazać najważniejsze cechy, które posiada skuteczny lider. Pomożemy Ci, jako pracodawcy w wyborze najlepszego pracownika, który pokieruje działaniami innych. Postaramy się ułatwić Ci pracę nad sobą – byś sam był niczym skuteczny lider z prawdziwego zdarzenia!

1. Wiedza i mądrość

Nasze życie jest tym, co zeń uczynią nasze myśliMarek Aureliusz

Ciężko wyobrazić sobie bycie podległym komuś, kto wie mniej od nas i ma gorsze kwalifikacje. Na liderów wybiera się osoby, które imponują przygotowaniem, wiedzą i umiejętnościami. Skuteczny lider jest nie tylko osobą, która wskazuje właściwą drogę do celu, ale pełni rolę nauczyciela, umiejącego przekazać wiedzę. To również osoba, która działa mądrze – nie tylko w życiu zawodowym – jest w stanie doradzić, wysłuchać oraz wyciągać odpowiednie wnioski.

2. Pewność siebie i odwaga

Różnica między człowiekiem sukcesu a resztą tkwi nie w braku siły, nie w braku wiedzy, lecz raczej w braku woliVince Lombardi

Skuteczny lider potrafi podejmować trudne decyzje i nie boi się ich negatywnych konsekwencji. Umie stawiać czoło kryzysowym sytuacjom, które zdarzają się zawsze i w każdym przedsiębiorstwie. Pewność w działaniach oraz umiejętność dążenia do celu mimo przeciwności, zostaje zauważona przez pracowników i wpływa na ich nastawienie. Widząc odważnego lidera, łatwej jest podjąć decyzję o kroczeniu w tym samym kierunku, co on.

Skuteczny lider potrafi podejmować trudne decyzje i nie boi się ich negatywnych konsekwencji Click To Tweet

3. Skuteczny lider ma charyzmę 

Jeśli twoja aktywność inspiruje innych by więcej marzyć, więcej się uczyć, więcej działać i stawać się kimś więcej, to jesteś liderem John Quincy Adams

Bez odpowiednich pokładów energii oraz umiejętności wpływania na innych, trudno jest kierować grupą. Skuteczny lider potrafi swoją osobowością i siłą przekonywania nakłonić innych do zmiany postrzegania problemu i przewartościowania opinii na jakiś temat. Co ważne – bez krzyku czy szantażu.

4. Kontaktowość

Wolę zawsze człowieka przekonać, że powinniśmy iść razem. Jeśli mi się uda, mam go z sobą na stałe. Jeśli go zmuszę, będzie ze mną, dopóki będzie się mnie bać, później natychmiast mnie porzuci Dwight Eisenhower

Skuteczny lider z prawdziwego zdarzenia zdaje sobie sprawę z powagi roli, jaką pełni, jednak nadal uważa się za część grupy, którą dowodzi. Potrafi nawiązać partnerskie relacje z pracownikami, stworzyć dobrą atmosferę w grupie oraz jest skłonny do pomocy innym. Dzięki temu praca przebiega sprawniej.

5. Innowacyjność i otwartość

Nie mam specjalnego talentu. Jestem tylko żarliwie ciekawy Albert Einstein

To od lidera zależą w lwiej części przypadków wyniki firmy, więc to on musi wiedzieć, co będzie najlepsze dla jej rozwoju. Powinien być otwarty na nowe rozwiązania, mieć świadomość rozwoju technologii i stale poszukiwać. Skuteczny lider musi potrafić dostrzec problem lub potrzebę i nie cofać się przed niczym, by znaleźć rozwiązanie. Często niekonwencjonalne.

6. Cierpliwość i spokój

Najpotężniejszy jest ten, kto panuje nad sobą Lucjusz Seneka

Czasami droga do sukcesu jest długa… Podczas jej trwania, pojawia się wiele przeszkód i głosów, które sugerują zmianę obranego kierunku. Pojawią się też sytuacje stresowe, napięcia, a nawet strach przed niepowodzeniem. Konieczna jest, więc stabilizacja emocjonalna, która odróżnia prawdziwych liderów od tych, którzy nigdy nimi nie zostaną.

7. Skuteczny lider jest autentyczny

Czerp z in­nych, ale nie ko­piuj ich. Bądź sobą Michel Quoist

Szczerość, otwartość w stosunku do pracowników i naturalność zachowań to podstawa. Dostrzeżenie braku autentyczności nie jest trudne i wpływa na autorytet, dlatego nie warto udawać kogoś, kim się nie jest. Nie znaczy to jednak, że skuteczny lider nie powinien uczyć się od innych, korygować swoich postaw czy pracować nad sobą – wręcz przeciwnie!

8. Sprawiedliwość

Nigdy nie wydawaj rozkazu, którego nie można wykonać Douglas MacArthur

Skuteczny lider to taki, który potrafi skorygować czyjeś błędy, ale i pochwalić za dobre wyniki. Nie ma problemów z odpowiednim rozdzieleniem zadań i zadbaniem o rozwój pracowników. Odsuwa na bok sympatie i antypatie, szczególnie w sytuacjach kryzysowych, kiedy należy wykazać się obiektywizmem.

9. Zdolność do rozwiązywania sporów

Wielcy liderzy są zazwyczaj doskonali w upraszczaniu – potrafią uciąć kłótnię, dyskusję, wątpliwości i zaoferować takie rozwiązanie, które wszyscy zrozumieją Colin Powell

Skuteczny lider to nie tylko specjalista, ale i psycholog, który musi dbać o dobrą atmosferę w pracy. Jest w stanie odpowiednio pokierować konfliktem, by ponownie zintegrować pracowników i by przez sprzeczne poglądy czy interesy nie doszło do nadmiernych szkód, które później trudno jest naprawić.

Szkolenia dofinasowane - blog

10. Skuteczny lider dba o innych

Wielcy liderzy nie wykorzystują ludzi po to, aby sami mogli wygrywać. Przewodzą ludziom, aby odnosić wspólne zwycięstwa John C. Maxwell

Sukces lidera jest dla niego również sukcesem jego załogi oraz przedsiębiorstwa. Współpracownicy są dla niego istotni, dlatego dba o ich rozwój, jest otwarty na ich propozycje, potrafi doradzić i pomóc w problemie.

Sukces lidera jest dla niego również sukcesem jego załogi oraz przedsiębiorstwa Click To Tweet

11.Stanowczość

Lider prowadzi ludzi tam, gdzie chcą iść. Wybitny lider prowadzi ludzi tam, gdzie niekoniecznie chcą iść, ale powinni tam być Rosalynn Carter

Bycie empatycznym i otwartym na sugestie pracowników nie oznacza, że skuteczny lider powinien być konformistą. Przeciwnie – to on ma decydujący głos i to on powinien dążyć do uzyskania akceptacji dla stworzonej przez siebie idei. Oczywiście przy jednoczesnym dystansie, który pozwoli spojrzeć na daną kwestię z perspektywy innych osób i być może pozwoli udoskonalić nowy pomysł.

12. Chęć rozwoju

Poświęcaj tyle czasu na ulepszanie siebie, byś nie miał go na krytykę innych Christian D. Larson

Skuteczny lider to taki, który mimo specjalizacji w jakiejś dziedzinie wciąż dąży do poszerzania wiedzy. Szuka nowych rozwiązań, konfrontuje swoje poglądy ze spostrzeżeniami innych i wie, że im będzie lepszy, tym więcej osiągnie jego zespół. Chęcią rozwoju zaraża innych.

13. Skuteczny lider stawia na optymizm

Pieprzyć to, po prostu to zróbmy! Richard Branson

Dobry nastrój, pozytywne usposobienie i uśmiech na twarzy kreują dobre nastawienie innych i tworzą odpowiednią atmosferę w grupie. Co więcej – pozytywne podejście do podejmowanych działań, daje większe szanse na zakończenie ich z powodzeniem. Warto zapoznać się w tym miejscu z pojęciem samospełniającej się przepowiedni.

14. Wytrwałość i chęć działania

Przywództwo polega na działaniu, nie na zajmowaniu stanowiska Dag Hammarskjöld

Skuteczny lider nie poddaje się po jednym niepowodzeniu. Nie rozkłada rąk w geście bezradności, nawet po drugim czy pięćdziesiątym niepowodzeniu! Wie, bowiem, że praca jego i jego zespołu w końcu przyniesie oczekiwane efekty. Każda porażka jest dla niego motywacją do jeszcze bardziej wytężonych działań.

15. Odpowiedzialność i uczciwość

Ceną wielkości jest odpowiedzialność Winston Churchill

Budowanie swojego autorytetu jest długotrwałe, a jego utrata może nadejść bardzo szybko. Skuteczny lider nie boi się powiedzieć „to moja wina”, jednak przy okazji potrafi wskazać inną drogę i nowe, lepsze rozwiązanie. Warto pamiętać, że bycie uczciwym wobec innych sprawi, że również oni będą uczciwi wobec nas.

I na sam koniec warto przytoczyć słowa Ralpha Nadera:

Zaczynam od założenia, że funkcją przywództwa jest tworzenie kolejnych liderów, a nie kolejnych naśladowców. 

Aby stwarzać możliwość zatrudniania kolejnych liderów, warto dać im szansę rozwoju. Mamy wiele możliwości, które pozwolą na dokształcenie pracowników jak również samemu skorzystać i się doskonalić. Zachęcamy do skorzystania ze szkoleń, na które można pozyskać dofinansowanie nawet do 80%.

Szkolenie dofiansowane - ZARZĄDZANIE ZESPOŁEM

Redakcja MTConsulting

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *