otwieranie własnego biznesu

13 lip 2018

Najważniejszy pierwszy krok… Czyli otwieranie własnego biznesu w 6 krokach

Większość z nas uważa, że otwieranie własnego biznesu jest trudne. Przerażają nas kwestie formalne, konieczność zgromadzenia kapitału początkowego czy perspektywa niepowodzenia. A to tylko niektóre z czarnych myśli, które pojawiając się w głowie wielu potencjalnych przedsiębiorców, nie pozwalają im na osiągnięcie wymarzonego sukcesu. Ten zaś jest na wyciągnięcie ręki, bo otwieranie własnego biznesu nie jest trudne. Wymaga jedynie odpowiedniego podejścia, przygotowania i cierpliwości. Oto kilka najważniejszych kroków, które musisz postawić na samym początku, aby już na starcie Twój biznes miał szansę na powodzenie!

Otwieranie własnego biznesu – w kilku krokach…

Zanim rozpoczniesz planowanie biznesu i wyobrazisz sobie swoją markę na tronie lidera rynku, stań przed lustrem, przypatrz na siebie, a następnie weź do ręki kartkę i długopis. Usiądź wygodnie i odpowiedz sobie na kilka kluczowych pytań:

 • Jaki jest powód tego, że chcesz założyć firmę?
 • Jakie masz umiejętności?
 • O których branżach wiesz najwięcej?
 • Czy chcesz dostarczyć klientowi produkt, czy usługę?
 • Jaki kapitał jest Ci potrzebny?
 • Czy prowadzenie firmy zajmie cały Twój wolny czas?

Krok pierwszy – dokonaj samooceny. Otwieranie własnego biznesu

Stwórz tabelę ze swoimi mocnymi i słabymi stronami, po czym zastanów się, które z nich przysłużą się do rozwoju biznesu, a które będą dla niego kotwicą. Pomyśl, jak możesz wzmocnić silne strony, a jak zniwelować te słabsze.

Taka rozpiska, nazywana też analizą SWOT, jest bardzo ważna. Pozwoli Ci spojrzeć szerzej na to, co chcesz i na to co możesz osiągnąć. Odpowiadając sobie na różne pytania i wypisując swoje cechy, będziesz mógł zminimalizować potencjalne błędy i znaleźć plany awaryjne.

UWAGA! Zawsze pojawią się jakieś „ale”! Być może minusów będzie więcej niż plusów, ale to nie oznacza, że powinno się porzucić plany o biznesie. Nie warto rezygnować ze szczęścia, a każdy minus można – dzięki pracy i wytrwałości – przekształcić w plus.

Krok drugi – zastanów się, co chcesz robić

Z pewnością myśląc o otwieraniu własnego biznesu, masz już jakieś cele i potencjalne nisze rynkowe, które może zapełnić Twoja firma. Pamiętaj jednak, że czasem pomysł, który uważasz za genialny, może być takim tylko w Twoim wyobrażeniu. Dlatego też konieczne jest przestudiowanie rynków, na które chciałbyś wejść, spojrzeć na konkurencję i – na podstawie kroku pierwszego – znaleźć mocne strony swojej potencjalnej firmy. Grunt to wygrać walkę o klienta, a musisz wiedzieć, że jest ona często bardzo zażarta.

UWAGA! Buduj coś, w co wierzysz i rób to, co lubisz robić. Bez pasji i oddania się czemuś w stu procentach nie zostaniesz mistrzem w swoim fachu, a co najwyżej solidnym rzemieślnikiem.

Grunt to wygrać walkę o klienta, a musisz wiedzieć, że jest ona często bardzo zażarta Click To Tweet

Krok trzeci – stwórz biznesplan

Po planach i kreowaniu wyobrażeń, czas na konkrety. Biznesplan jest podstawą funkcjonowania każdego biznesu i Twoim drogowskazem do osiągnięcia celu. To w nim znajdą się kluczowe informacje, takie jak:

 • opis firmy,
 • analiza rynku (konkurencji i targetu Twojej firmy),
 • struktura firmy,
 • opis produktu lub usługi,
 • strategia sprzedażowa i marketingowa,
 • przewidywania.

Szkolenia dofinasowane - blog

Każdy element musisz opracować z jak największą dokładnością, by w trakcie prowadzenia biznesu, nie pojawiło się zbyt wiele przeszkód, których nie wziąłeś pod uwagę. Aby lepiej się przygotować, przeczytaj także o najczęstszych błędach popełnianych przez właścicieli małych firm. Pamiętaj, że takie przeszkody i tak się pojawią, bo nawet najlepszy biznesplan nie pozwoli przewidywać niektórych zjawisk i sytuacji. Grunt to podnieść rzuconą rękawicę i stawić czoła wyzwaniu!

UWAGA! Skup się szczególnie na analizie rynku oraz strategii marketingowej. Odpowiednie działania promocyjne są szczególnie ważne przy otwieranie własnego biznesu. Zwróć uwagę na siłę promocji, jaka tkwi w Internecie!

Biznesplan jest podstawą funkcjonowania każdego biznesu Click To Tweet

Krok czwarty – zgromadź potrzebne środki i zasoby

Każdy, nawet najprostszy biznes, wymaga zaangażowania jakichś środków, jak choćby zakup domeny dla strony internetowej czy opłacenie hostingu. Musisz dokładnie wyliczyć koszty początkowe i zgromadzić fundusze na „przeżycie” pierwszych trzech, czterech miesięcy, gdy biznes nie będzie generował jeszcze wystarczających przychodów.

Jak pozyskać środki na otwieranie własnego biznesu? Cóż, najczęściej finansujemy biznes kredytami, pożyczkami od najbliższych albo z własnych, zgromadzonych środków. Warto dowiedzieć się więcej o dotacjach – krajowych i unijnych, a także poznać skuteczne narzędzia do wzmocnienia aktywów firmy, jak leasing czy faktoring.

Krok piąty – zadbaj o kwestie formalne

Każdy typ prowadzonej działalności wymaga od Ciebie innych działań, dlatego tematykę tę warto poznać jak najlepiej albo skorzystać z pomocy specjalisty. Czy jest trudno? Niekoniecznie, a najprościej jest w przypadku jednoosobowej działalności. Do startu wystarczy wypełnić wniosek CEIDG-1, który zawiera w sobie zgłoszenie działalności do ZUS, KRUS i GUS oraz formularz zgłoszeniowy VAT-R w Urzędzie Skarbowym. Poradników podejmujących tę tematykę w Internecie jest mnóstwo, dlatego nie musisz obawiać się kwestii formalnych!

Krok szósty – stwórz listę zadań i celów

Zanim zaczniesz, musisz wiedzieć, na czym najbardziej skupić się na początku. Co zrobić, by pozyskać pierwszych klientów oraz jakich pracowników zatrudnić? Z każdym kolejnym dniem zadań będzie przybywać, a już po założeniu działalności będzie ich bardzo dużo. Nie przytłoczą Cię one, jeżeli będziesz dbać o ich odpowiednie grupowanie i ustalanie według priorytetów. Przydadzą się do tego narzędzia, których warto poszukać w Internecie.

Co do celów – te trzeba mieć zawsze, zarówno mniejsze, jak i większe. Polecamy je zapisywać, bo wtedy ich realizacja jest dużo łatwiejsza!

Otwieranie własnego biznesu

I oto podstawowe kroki, jakie według nas powinien postawić każdy, kto planuje otwieranie własnego biznesu. Czy to wszystkie? Może zapomnieliśmy o jakimś ważnym szczególe? Chętnie zapoznamy się z opiniami – szczególnie przedsiębiorców. Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

Szkolenie dofiansowane - ZARZĄDZANIE SOBĄ W CZASIE

Redakcja MTConsulting

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *