nowoczesny hr

27 wrz 2018

Nowoczesny HR – 8 zmian, które czekają działy HR

Nowoczesny HR to już nie tylko wyszukiwanie pracowników i obsadzanie stanowisk specjalistami. Dzisiaj to kluczowy dział przedsiębiorstwa, którego przedstawiciele biorą udział w podejmowaniu kluczowych decyzji dla przyszłości firmy. Aktualne trendy HR, o których pisaliśmy na blogu, wskazują na dalszy rozwój działu zasobów ludzkich, a co za tym idzie – jeszcze większy wzrost jego znaczenia w firmach przyszłości. Jakie będą zmiany w HR, co ewoluuje i na co kładziony będzie nacisk? Oto 8 najważniejszych zmian, które obejmą działy HR w najbliższych latach!

Nowoczesny HR, czyli jaki?

Lepszy, skuteczniejszy i bardziej przydatny firmie. Zmiany w HR obejmują wiele elementów – od technologii, przez procesy zarządzania, aż do mentalności.

Nowoczesny HR. Co jeszcze?

Taka ewolucja pozwala działać efektywniej, znajdywać lepszych kandydatów, a przy tym pomagać przedsiębiorstwu w realizacji jego podstawowych celów. Już teraz działy HR przestały stać gdzieś na uboczu, a w najbliższych latach staną się kluczowymi dla każdej firmy.

Zmiany w HR, które czekają nas w przyszłości

1. Nowoczesny HR to nowe technologie w HR

Mówiąc „nowoczesny HR”, mamy na myśli w pełni skomputeryzowany dział firmy. Dział, który posiada własny system informatyczny i narzędzia, pozwalające na skuteczniejsze prowadzenie rekrutacji oraz utrzymywanie kontaktów z pracownikami.

Przyszłość HR to nowoczesne systemy analityczne do kompleksowego sprawdzania i porównywania kandydatów na konkretne stanowiska. To również chatboty, pozwalające na prowadzenie wstępnych rozmów z kandydatem bez ingerencji człowieka. Ponadto, to także programy do analizy kandydatów, opierające się na sztucznej inteligencji. Jaki będzie efekt wprowadzenia takich zmian w HR? Przede wszystkim odciążenie pracowników od wielu żmudnych obowiązków i umożliwienie im skupienia się na najważniejszych sprawach. A co za tym idzie – rekrutacja będzie skuteczniejsza, a rozpoznawanie potrzeb pracownika dużo trafniejsze.

2. Nowe formy pozyskiwania pracowników

To widoczne jest już teraz, chociaż wciąż wiele firm broni się przed wykorzystywaniem nowoczesnych kanałów dotarcia do potencjalnych pracowników. Tymczasem już dzisiaj standardem jest prowadzenie rekrutacji w Internecie i publikowanie ogłoszeń na Facebooku, LinkedIn czy Twitterze. Standardem staje się też prowadzenie rozmów kwalifikacyjnych poprzez video rozmowy albo pozyskiwanie próbki umiejętności za pomocą e-maila.

Trendy HR w kolejnych latach prowadzić będą do coraz bardziej wymyślnych form pozyskiwania pracowników, a także kontaktu z nimi i dla dobra własnej firmy warto te zmiany obserwować.

Szkolenia dofinasowane - blog

3. „Pracownik jest najważniejszy!”

Jak stwierdził swojego czasu znany biznesmen Richard Branson, „to nie klient jest najważniejszy, ale pracownik”, czym wywrócił do góry nogami spojrzenie na biznes przez wielu przedsiębiorców. Dostrzegł on, że tylko szczęśliwy pracownik będzie w stanie zadbać w odpowiedni sposób o klienta i doprowadzić do… jego zadowolenia. Dzięki temu znaczenie pracownika wzrasta z roku na rok. A w przyszłości działy HR będą musiały zawsze w pierwszej kolejności zadbać o potrzeby osoby zatrudnionej. Nie będzie ona traktowana jak koszt przedsiębiorstwa albo tania siła robocza, ale ważny element mechanizmu, bez którego nie będzie on funkcjonował prawidłowo.

4. Pracownik zatrudniany na lata

Duża rotacja to wciąż wielki problem sporej liczby przedsiębiorstw. Jednak w ostatnich latach widać poprawę – przedsiębiorcy zdali sobie sprawę z tego, że lepiej jest wyszkolić pracownika, zbudować jego lojalność i zatrzymać na długo, aniżeli wciąż zmieniać i wdrażać kolejnych zatrudnionych. Tym bardziej, że specjalistów tych jest coraz mniej, dlatego też wielu z nich będzie dla firm cenniejszych od złota.

Nowoczesny HR to stabilność posad, kreowanie długofalowych strategii w rozwoju kariery pojedynczych pracowników oraz indywidualne podejście do każdego z nich.

5. Zmiany / poszerzanie kwalifikacji

Trendy HR pokazują, że wzbranianie się pracodawców przed inwestowaniem w pracowników, powoli odchodzi do lamusa. Dzisiaj przedsiębiorca coraz częściej zwraca uwagę na to, że im lepiej wyszkolony jest pracownik, tym sprawniej i efektywniej wykonuje swoje zadania. W przyszłości trend ten będzie rozwijany, a dla każdego pracownika zbudowana zostanie indywidualna ścieżka kariery, którą będzie mógł podążać.

6. Nowoczesny HR to rozwój pracy zdalnej

Wielu przedsiębiorców zdało sobie sprawę z tego, że firma nie musi płacić za tworzenie stanowisk pracy, wynajmować lokalu i opłacać rachunków za prąd, bo przecież możliwe jest zatrudnienie pracowników zdalnie. I z tego samego założenia w najbliższej przyszłości wyjdzie ogromna liczba pracodawców, dla których obecnie brak kontroli nad pracownikiem, jest absolutnie nie do zaakceptowania.

Tymczasem warto pamiętać, że mierzenie efektów pracy zatrudnionego jest zawsze identyczne – bez względu na miejsce, w którym pracuje.

7. Bliska współpraca z innymi działami

Jeszcze do niedawna dział HR był tym, który generował najwięcej dokumentacji i z którym kontakt był mocno utrudniony. Dzisiaj jest inaczej, a jeszcze lepiej będzie w przyszłości. Pani z sekretariatu, która stroniła od udzielania jakichkolwiek informacji, zostanie zastąpiona przez profesjonalistę, który będzie do dyspozycji pracownika, menedżera i kierownika cały czas. Również dzięki wspominanemu rozwojowi technologicznemu i możliwości uzyskiwania informacji w firmowym systemie informatycznym.

8. Kompleksowe strategie działania

Wkrótce nic w dziale HR nie będzie dziełem przypadku. Poszukiwanie i zatrudnianie pracowników, przydzielanie im benefitów, rozliczanie z wykonywanych obowiązków – wszystko to będzie dopięte na ostatni guzik. Z korzyścią dla każdego!

Quo Vadis HR?

Zmiany w HR postępują, a aktualne trendy pozwalają nam określić kształt tego, jak wyglądać będą działy zasobów ludzkich w przedsiębiorstwach. Nowoczesny HR nadchodzi i z pewnością okaże się zbawienny – zarówno dla firmy, jak i pracownika.

A jak Ty widzisz postępujące zmiany i jak według Ciebie ukształtuje się HR w kolejnych latach? Daj znać w komentarzu!

Szkolenie dofiansowane - ZARZĄDZANIE ZESPOŁEM

Redakcja MTConsulting

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *