cechy dobrego negocjatora

24 paź 2018

Cechy dobrego negocjatora – poznaj je i zostań mistrzem negocjacji

Wpływ na udaną negocjację ma nie tylko wiedza, stosowane techniki czy doświadczenie, ale i posiadane cechy dobrego negocjatora. Co to takiego? Czy można się ich nauczyć i opanować w praktyce? Od czego zacząć? Którą ścieżką negocjacyjną podążyć i jaką postawę przyjąć, by negocjacja zakończyły się sukcesem? Poznaj cechy dobrego negocjatora, których pozyskanie, pozwoli Ci łatwiej osiągać cele – zarówno w codziennym życiu, jak i w pracy!

Cechy dobrego negocjatora – czy można je zdobyć?

Nie każdy rodzi się negocjatorem, tak jak nie wszyscy mają zdolności przywódcze czy potrafią odpowiednio zarządzać swoim czasem. Tak się jednak złożyło, że człowiek to istota, będąca w stanie pozyskiwać nowe umiejętności, a nawet wypracowywać w sobie cechy i postawy, w celu lepszego funkcjonowania – czy to na gruncie prywatnym, czy zawodowym.

Cechy dobrego negocjatora. Co to oznacza?

Sztuka negocjacji, choć niełatwa, może zostać opanowana przez każdego. Również przez osoby nieśmiałe czy mało asertywne. Wszystko zależy od tego, jak wiele pracy poświęcisz na to, aby zdobyć cechy dobrego negocjatora. Zanim jednak przystąpisz do działania, poznaj te najważniejsze, które wybraliśmy w oparciu o wiedzę i doświadczenie największych autorytetów w tej dziedzinie – Rogera Dawsona, Marka McCormacka i innych.

10 Cech dobrego negocjatora

1. Cierpliwość

Sztuka negocjacji to sztuka dla cierpliwych. Wynika to z faktu, że w trakcie rozmów często znajdziesz się pod presją czasu i otoczenia, a kolejne minuty będą upływać wolniej, niż mógłbyś sobie to wyobrazić. Musisz jednak zachowywać spokój i dążyć do osiągnięcia wyznaczonego przez siebie celu. Nawet jeżeli miałoby to zająć bardzo dużo czasu. Cierpliwy negocjator będzie miał zawsze większe szanse na zwycięstwo w słownej rywalizacji, niż ten niespokojny, który prędzej czy później spasuje i zgodzi się na narzucone mu warunki.

2. Odwaga 

Mało kto lubi mierzyć się z sytuacjami, w których trzeba stanąć naprzeciw osoby, mającej odmienne zdanie i cele. Takie konfrontacje wymagają silnej woli i sporej odporności na stres. A już szczególnej odwagi wymaga sztuka negocjacji, ponieważ strach i każde okazanie słabości, może skierować Cię na skraj przepaści i sprawić, że nie osiągniesz swoich celów. Jak zdobyć się na negocjacyjną odwagę? Przede wszystkim myśląc tylko o celu i odpowiednio przygotowując się do konfrontacji.

3. Uczciwość

Cechy dobrego negocjatora to wbrew pozorom nie umiejętność manipulacji i chęć zwycięstwa za wszelką cenę. Uczciwość jest dużo ważniejsza, będąc w tym wypadku szukaniem rozwiązań korzystnych nie tylko dla Ciebie, ale i drugiej strony, a także umiejętnością przyznania się do błędu. Takie podejście wzbudzi szacunek drugiej strony, co być może… znacznie ułatwi negocjacje i pozwoli Ci osiągnąć to, co sobie założyłeś.

4. Cechy dobrego negocjatora. Efektywne słuchanie 

Istotą negocjacji jest również umiejętność słuchania. Tylko w ten sposób możesz poznać motywacje i możliwości drugiej strony. Wsłuchiwanie się i pełna koncentracja w trakcie rozmów, pozwolą Ci zrozumieć rozmówcę, a przy tym poznać jego mocne i słabe strony – co również będziesz mógł wykorzystać w swojej strategii negocjacyjnej.

Dofinansowanie na szkolenia - FB

5. Cechy dobrego negocjatora. Pragnienie zwycięstwa

Bez tego, nie warto nawet rozpoczynać negocjacji. Chęć zwycięstwa doda Ci adrenaliny, wzmocni Twoją koncentrację i wyposaży Cię w determinację do tego, aby lepiej przygotować się do rozmowy. Jeżeli obudzisz w sobie ducha wygranej, zyskasz też odwagę i lepiej poradzisz sobie w najbardziej stresujących sytuacjach.

6. Asertywność

To cecha trudna do wypracowania, ale sztuka negocjacji zdecydowanie jej wymaga. Dzięki asertywności nie będziesz godzić się na rozwiązania, które nie są dla Ciebie w pełni korzystne i nie będziesz obawiać się tego, że Twoja postawa może narazić Cię na krytykę. Pamiętaj, że określenie „dobry negocjator” nie musi być równoznaczne z „lubiany negocjator”.

7. Wiarygodność

Niektóre cechy dobrego negocjatora trzeba rozwijać latami – takie jak np. szacunek, wzbudzany u innych czy dobra reputacja. Uzyskasz to dzięki innym, wspomnianym już wyżej cechom, typu uczciwość czy odwaga. Pamiętaj też, że na Twoją wiarygodność wpływa cała postawa – w tym wygląd, umiejętność doboru słów czy gestykulacja.

8. Wiedza

I to zarówno ta, dotycząca przedmiotu negocjacji, jak również drugiej strony. Musi być ona na tyle duża, by zapewnić Ci pewność siebie i przewagę nad konkurentem. Dobry negocjator to również taki, który cały czas dąży do poszerzania swojej wiedzy!

Dobry negocjator to również taki, który cały czas dąży do poszerzania swojej wiedzy! Click To Tweet

9. Poznanie siebie i samokontrola to cechy dobrego negocjatora

Te cechy dobrego negocjatora bardzo często zdobywa się z biegiem lat, przede wszystkim w wyniku pozyskiwanych doświadczeń. Jednak samokontroli możesz uczyć się każdego dnia i w każdej sytuacji, a jest to klucz do zachowania zimnej krwi w najtrudniejszych momentach negocjacji.

10. Pozytywne usposobienie

I na sam koniec to, co czasami osiągnąć najtrudniej – dobry humor i uśmiech, które niestety często nie przychodzą same z siebie, szczególnie w obliczu konfrontacji. Pamiętaj jednak, że warto o nie walczyć, bo mają wpływ na otoczenie i skuteczność negocjacji.

Sztuka negocjacji nie jest niczym łatwym…

…ale możliwym do opanowania. Wystarczy trochę pracy nad sobą, otwartość na wiedzę i doświadczenia, znajomość metod negocjacyjnych oraz chęć dążenia do celu. Dzięki temu z pewnością łatwiej uda Ci się zdobyć cechy dobrego negocjatora.

A skoro jesteśmy przy metodach negocjacji, to z pewnością zainteresuje Cię artykuł: Techniki Negocjacji – 30 skutecznych trików by osiągnąć swój cel.

A jeżeli znasz jeszcze inne cechy, które powinien mieć najlepszy negocjator – koniecznie daj znać w komentarzu!

Jeśli chcesz być ekspertem w swojej dziedzinie, to zapoznaj się z innymi artykułami na naszym blogu biznesowym. Są tam wartościowe artykuły w temacie negocjacji i nie tylko. Ponadto, możesz również skorzystać z jednego z naszych szkoleń:

 

Negocjacje Handlowe Szkolenie Dofinansowane

 

Redakcja MTConsulting

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *