zarządzanie pracownikami

06 cze 2019

Zarządzanie pracownikami – jakich błędów unikać?  

Zarządzanie pracownikami to ważna umiejętność. Dotyczy ona nie tylko kierowania zadaniami, ale i emocjami, motywacją, odwagą czy poczuciem własnej wartości innych osób. Jakich błędów unikać, aby efektywnie zarządzać swoim pracownikami i mieć z nim dobry kontakt? Poznaj listę 12 najczęściej popełnianych błędów.

Zarządzanie pracownikami – 12 błędów, których lepiej unikać

1. Brak zaufania

Bez zaufania żadne zarządzanie zespołem pracowników nie przyniesie sukcesu.  Nikt nie lubi, jak mu się nie ufa, ciągle o coś podejrzewa czy kontroluje. To naturalne, że musisz rozliczać pracowników z wykonywanych przez nich zadań, lecz nie musisz cały czas „patrzeć im na ręce”. Daj im się wykazać, zaufaj, a dopiero późnej zgłaszaj swoje uwagi.

2. Niedbałość o relację i atmosferę w zespole

Znasz takich szefów, którzy w ogóle nie rozmawiają ze swoimi pracownikami, nie pamiętają ich imion, a zadania zlecają przez kogoś lub e-mailowo? To nigdy nie przynosi dobrych rezultatów. Kontakt z ludźmi, częste rozmowy z nimi oraz wspólne omawianie tematów jest niezwykle istotne. Pamiętaj, że pracownik przebywający w miłej atmosferze o wiele wydajniej pracuje!

3. Nieumiejętność delegowania zadań

Niestety, wielu przełożonych po prostu nie potrafi delegować zadań bądź się tego boi. Są też tacy, którzy uważają, że sami wszystko zrobią najlepiej i później stają się przeciążeni nadmiarem obowiązków. Dochodzi również do licznych błędów związanych z niedopasowaniem zadań do umiejętności pracownika.

Chcesz nauczyć się właściwie delegować zadania? Przeczytaj nasz artykuł na ten temat: „Delegowanie zadań pracownikom – 13 praktycznych wskazówek

4. Zarządzanie pracownikami. Niedostępność

Pełniąc stanowisko odpowiedzialne za zarządzanie pracownikami, należy być przede wszystkim dostępnym dla ludzi. Niech wiedzą, że w każdej chwili, gdy natrafią na jakiś problem, mogą go z Tobą skonsultować. Wyznacz godziny, w których pracownicy mogą przyjść do Twojego biura i porozmawiać. A w nagłych sytuacjach bądź pod telefonem.

Szkolenia dofinasowane - blog

5. Zła komunikacja

Błędy komunikacyjne pojawiają się niezwykle często. Dlatego szczególnie ważne w zarządzaniu pracownikami jest dbanie o właściwy przekaz informacji. Niech będzie konkretny, zawiera określone terminy oraz listę poszczególnych zadań i priorytetów. Zawsze upewniaj się, że wszyscy pracownicy dobrze cię zrozumieli, a nawet proś ich o powtórzenie swoimi słowami, tego, co im przekazałeś. Zadbaj także o samą komunikację między pracownikami lub poszczególnymi działami – niech przebiega bez zbędnych zakłóceń.  Staraj się unikać plotek i niejasności.

6. Zarządzanie pracownikami. Ukrywanie informacji

Okłamywanie swoich pracowników lub zatajanie przed nimi informacji, nigdy nie kończy się dobrze.  Pracownicy powinni być świadomi zaistniałej sytuacji i nie czuć się pominięci. Brak jasnych informacji może prowadzić do nieporozumień i braku zaufania.

Brak jasnych informacji może prowadzić do nieporozumień i braku zaufania. Click To Tweet

7. Przekonanie o swojej „wyższości i nieomylności”

Nie traktuj pracowników z góry. To jasne, że jesteś ich szefem bądź menedżerem. Nie musisz jednak pokazywać swojej „wyższości”. Zamiast tego postaraj się być dla nich partnerem do dyskusji – człowiekiem, a nie wszechwiedzącym bossem ;–) To normalne, że i Tobie mogą przytrafić się błędy czy pomyłki. Zamiast starać się je maskować, po prostu przyznaj się do nich i popraw.  Czasem może się zdarzyć, że to pracownik będzie miał rację, a nie Ty. Przyznaj mu ją i pochwal za to, zamiast uparcie trwać przy swoim.

8. Zarządzanie pracownikami. Nieumiejętność motywowania

Przysłowiowa „marchewka” jest bardzo ważna. Jeśli chcesz, by Twoje zarządzanie pracownikami było skuteczne, musisz znać dobre sposoby motywowania. W dzisiejszych czasach sama wypłata już nie wystarczy, by zmobilizować pracownika do pracy.

Ponadto, zapoznając się z innym artykułem na naszym blogu biznesowym, możesz poznać „10 najlepszych sposobów na motywowanie pracowników”.

9. Brak obiektywności

Nie możesz jednych pracowników faworyzować a innych ignorować. Postaraj się być obiektywny w rozliczaniu zadań. Każ i nagradzaj adekwatnie do włożonych wysiłków i starań.

10. Niedotrzymywanie słowa i brak konsekwencji

Jeśli coś obiecałeś, musisz to spełnić. Nie możesz rzucać słów na wiatr, inaczej pracownicy przestaną Ci ufać i traktować Cię poważnie. Bądź konsekwentny w swoich zamierzeniach.

Bądź konsekwentny w swoich zamierzeniach Click To Tweet

11. Zarządzanie pracownikami. Niezdecydowanie

Zarządzając zespołem, nie możesz ciągle zmieniać zdania. Pracownicy zdenerwują się, jeżeli raz im będziesz kazał pracować nad jedną rzeczą, a za chwilę nad czymś zupełne innym. Musisz być zdecydowany przy wyznaczaniu zadań i podejmowaniu decyzji.

12. Wykorzystywanie pomysłów

I ostatni, jeden z najgorszych błędów, jaki można popełnić w zarządzaniu zespołem, to przywłaszczenie sobie pomysłu, któregoś z pracowników. To zwykła kradzież, która może stać się przyczyną konfliktu. Nie podbieraj pomysłów innych, aby chwilowo zabłysnąć. Zawsze podkreślaj, czyja to zasługa. Poczucie sprawiedliwości i lojalność w firmie są niezwykle ważne i wpływają na wizerunek całego przedsiębiorstwa.

Zarządzanie pracownikami – o czym jeszcze warto pamiętać?

Zarządzanie pracownikami to praca z ludźmi. Pamiętaj, więc że to przede wszystkim oni będą Cię oceniać. Zachowuj się wobec nich w porządku, nie bój się rozmowy ani pokazania swojego ludzkiego oblicza. Bądź dobrym liderem i miej na uwadze odczucia innych, okaż trochę empatii, a Twoi pracownicy z pewnością to docenią.

Bądź dobrym liderem i miej na uwadze odczucia innych, okaż trochę empatii, a Twoi pracownicy z pewnością to docenią Click To Tweet

Powyżej poznałeś listę 12 błędów, których lepiej unikać. Jeśli jednak już któryś z nich Ci się przydarzy, przyznaj się do niego i w porę go napraw. Ważne, abyś umiał zauważać swoje potknięcia czy słabości. A jeśli chcesz udoskonalić swoje umiejętności w tym zakresie lub dowiedzieć się, jak dobrze zarządzać pracownikami, sięgnij po bezpłatną wiedzę, którą zamieściliśmy w artykule „ZARZĄDZANIE ZESPOŁEM PRACOWNIKÓW – JAK TO ROBIĆ? 23 PORADYlub skorzystaj z jednego z naszych szkoleń z zarządzania zespołem.

Trzymamy kciuki za Twoje zarządzanie pracownikami! I mamy nadzieję, że błędy z listy nie będą Ci się przytrafiać… A może masz już za sobą pewne doświadczenia w tym obszarze? Podziel się nimi w komentarzu i doradź innym… na co jeszcze warto uważać, by nie podpaść swoim pracownikom?

Dobrochna Stróżyńska
Redakcja MTConsulting